Prvý ročník Banskobystrického maratónu už pozná meno svojho najväčšieho favorita. I keď registrácia stále prebieha, je len málo pravdepodobné, že sa na preteky prihlási bežec s lepším osobným rekordom na maratónskej tratí, ako Keňan Elisha Kiprotich Sawe.

Africký vytrvalec vyhral na začiatku júna Kysucký maratón časom 02:17:58, ktorým prekonal osem rokov starý rekord Etiópčana Serbessu Mulugeta. V apríli skončil druhý na Bratislavskom maratóne v konkurencii 750 maratóncov. Kiprotich je dobre známy aj v Českej republike, kde triumfoval na viacerých podujatiach.

Pri pohľade na registračnú listinu Banskobystrického maratónu je zrejmé, že africký bežec nebude mať pod Urpínom veľa konkurentov. Z domácich pretekárov by do boja o celkové prvenstvo mohli prehovoriť Peter Tichý a Vladislav Lipovský. Štyridsaťtriročný Tichý má osobný rekord na maratónskej trati 2:27:53, rovnako starý Lipovský 2:18:33. Veľkým otáznikom bude druhý Afričan v štartovom poli – Paul Rioba z Tanzánie. Svoj osobný rekord v dotazníku nevyplnil, aj on však bude chcieť isto zabojovať o cenu pre absolútneho víťaza Banskobystrického maratónu – nový automobil Opel Corsa.

Bojovať na trati ale nebudú iba profesionálni pretekári, ale aj amatéri, ktorí sa rozhodli spraviť niečo pre svoje telo a prijali výzvu v podobe účasti na niektorej z bežeckých disciplín. Pre každého z nich je okrem maratónskeho pasu v cieli pripravená pamätná medaila a darčekový balíček. Prví traja muži a prvé tri ženy v disciplínach maratón, polmaratón a barefoot polmaratón získajú finančnú prémiu. Ak si netrúfate ani na polmaratón, môžete si spolu s rodinou, kolegami alebo známymi prebehnúť polmaratónsku trať ako súčasť štvorčlennej štafety.

Banskobystrický maratón je na programe v nedeľu 23. septembra, maratónsky program ale začína už v sobotu. Zaregistrovať na pretek sa môžete kedykoľvek do 19. septembra. Registračný formulár, ako aj všetky potrebné informácie nájdete na oficiálnych stránkach podujatia www.marathonbb.com.