Kynceľovčania, a nielen oni, si už ani nevedia predstaviť leto bez tradičného Fizolňového dňa. Deviaty ročník tohto gurmánskeho a na kultúru bohatého podujatia sa uskutoční v sobotu 25. júla v Kynceľovej.

fizolnaPrečo práve deň fizolňový? Fizolňa je miestne pomenovanie fazule. Kedysi, a určite nielen v Kynceľovej, bola fazuľa jedlom chudobných. Jej pestovanie bolo nenáročné a úroda fazule v Kynceľovej bola vždy bohatá. Domáci obyvatelia ju varievali na niekoľko spôsobov. Počas leta zelené struky na kyslo, v zime ako sladkú alebo kyslú polievku.

Tradíciu Fizolňového dňa v Kynceľovej odštartoval nultý ročník v roku 2006. Hlavným bodom programu dňa je súťaž vo varení dobrôt z fazule. Zvyčajne súťaží sedem až desať trojčlenných družstiev. Ich úlohou je uvariť akékoľvek jedlo, ktorého súčasťou je fazuľa. Víťazné družstvo si z Kynceľovej okrem vecných odmien odnesie aj putovný pohár starostky obce. Prezentácia družstiev je o 10. hod., pod kotlíkmi sa začne kúriť o 10.30 hod. a vyhodnotenie súťaže bude o 14. hod. na pódiu pri Rotunde.

Súťažiť sa bude aj v krájaní cibule (16. hod.). Jednotlivci v dvoch kategóriách – ženy a muži, budú krájať cibuľu na čas a snažiť sa pritom nerozplakať. No ešte predtým sa Kynceľovčania pokúsia s fizolňami dostať do Slovenskej knihy rekordov.

Konkrétne pôjde o rekordne najdlhší fazuľový struk z plastov! A ešte konkrétnejšie, z PET fliaš a fólie, ktoré pochádzajú z produkcie triedeného odpadu v obci Kynceľová.

fizolnovy den„Tento pokus o nový slovenský rekord je súčasťou kampane na zvýšenie separácie odpadu v obci. Pri modelovaní najdlhšieho struku sa zídu tri generácie obce, teda deti a mládež, stredná generácia a dôchodcovia. Trúfame si vytvoriť struk dlhý niekoľko desiatok metrov. Pracovať začíname o desiatej dopoludnia, o pol štvrtej popoludní plastový struk zmeriame a na hlavnom pódiu vyhodnotíme úspešnosť pokusu o rekord. Účasť na podujatí prisľúbil aj komisár slovenských rekordov, takže v prípade úspechu rekord oficiálne potvrdí. Tentoraz pôjde o rekord ustanovujúci, keďže takýto ešte v Slovenskej knihe rekordov zapísaný nie je. Zároveň bude zapísaný do kategórie environmentálne čistých rekordov, keďže struk bude vytvorený celý z plastov a neskôr poputuje na ďalšie zhodnotenie, recykláciu,“ hovorí iniciátorka pokusu o fazuľový rekord, ale aj mnohých ďalších, predovšetkým environmentálne čistých rekordov, Janka Nékyová.

Fizolňový deň v Kynceľovej bude sprevádzať kultúrny program, v ktorom vystúpia – Ľudová hudba Vrštek (14.30 hod.), Helena Vrtichová (17. hod.), Slovak Tango (19. hod.), Druhý dych (20.30 hod.) a na záver to bude diskotéka pod holým nebom s DJ Snopkom. Samozrejme, nebudú chýbať ani stánky s občerstvením a ponukou rôznych špecialít, napríklad kotlíkový guláš.

Na podujatí, ktoré organizuje obec Kynceľová s kultúrnou komisiou pri Obecnom úrade, si Kynceľovčania pripomenú aj 580. výročie prvej písomnej zmienky o svojej obci.