Hoci máme už polovicu leta za sebou, stále je pre obyvateľov i návštevníkov mesta pripravené množstvo zaujímavých akcií.

Najbližšie víkendové dni budú patriť koncertu na nádvorí Stredoslovenského osvetového strediska, francúzskemu večeru na Starej tržnici, historickým vozidlám na Námestí SNP, letnému kinu na amfiteátri, sídliskovému večerníčku v Podlaviciach, ale aj podujatiam na terase Hogo Fogo Jazz & Art Club.

World music pod taktovkou skupiny Banda

Koncert slovenskej world music skupiny, ktorá vznikla v roku 2003 a prezentuje slovenskú etnickú hudbu v modernom spracovaní, si môžete vychutnať už najbližší piatok, 11. augusta na Dolnej 35 od 19:00 h. Kapela sa pri tvorbe svojho repertoáru inšpiruje predovšetkým slovenskou tradičnou hudbou. Muzikanti vychádzajú z jej autentických koreňov, no do svojej tvorby vkladajú aj prvky jazzu, beatu, popu, starej hudby, ako i balkánsky, keltský a slovanský folklór. Vstupenky si je možné zakúpiť v Kaviarni u Bothára, alebo na Ticketportali.

Francúzsko na Starej tržnici

Stará tržnica v novom šate na Námestí Štefana Moysesa je centrom mnohých zaujímavých podujatí, a to priamo v historickom centre mesta. Po úspešnom koncerte skupiny Malalata minulý piatok, sa v dňoch 11. a 12. augusta 2023 o 17:00 h. priestor premení na miesto pripomínajúce Francúzsko s francúzskymi šansónmi.

Letné kino na amfiteátri

Aj v druhej polovici leta si diváci budú môcť vychutnať rozmanitú ponuku filmov priamo pod holým nebom. Už tento piatok, 11. augusta o 21:00 hod. je pre milovníkov prekvapení pripravené tzv. Letné kino NASLEPO. Ide o novinku, pri ktorej návštevník nebude vedieť, aký film sa bude premietať. Zaplatiť dobrovoľný príspevok môže pri odchode len v prípade, že sa  mu predstavenie páčilo. V sobotu, 12. augusta v rovnakom čase, bude uvedený ukrajinský film z roku 2023 Mavka: Strážkyňa lesa.

The Grand Retro show

Druhú augustovú sobotu sa vrátime v čase. Na banskobystrickom námestí sa uskutoční 9. ročník obľúbeného podujatia, v rámci ktorého sa stretnú milovníci historických vozidiel. Súčasťou bude aj prehliadka dobových kostýmov, ktoré si posádky prispôsobujú k svojim veteránom. Retro atmosféru The Grand Retro Show umocní koncert banskobystrickej kapely Slovak Tango, ktorá zahrá hity 30. a 50. rokov minulého storočia. Autá bude možné obdivovať približne do 13:00 h. Následne sprievod vyrazí na svoju spanilú jazdu Podpoľaním späť na Zámok Vígľaš, kde je pripravený ďalší kultúrny program.

Hogo Fogo jazz & art club

Súčasťou Banskobystrického kultúrneho leta sú aj rôzne koncerty a akcie na terase jazzového a bluesového klubu. Pestrý program tu nájdete nielen cez víkend, ale aj v týždni. Tešiť sa môžete napríklad na piesne lídra skupiny The Beatles v prevedení John Lennon Revival, spojenie ľudovej hudby a netradičných jazzových aranžmánov, ale aj raggae, plné pozitívnej energie.

Sídliskové večerníčky

V poradí štvrté predstavenie si môžu malí Banskobystričania so svojimi rodičmi či starými rodičmi vychutnať už v nedeľu, 13. augusta 2023. Tentokrát pôjde o rozprávku s názvom Udatná posádka pod taktovkou Divadielka Žihadlo. Dobrodružný príbeh troch zvieratiek letom v balóne svetom, o spoznávaní Európy, zvierat, ľudí, dobra a zla, sprevádzaný fantáziou i dobrou náladou, porozpráva letec Vilo Leto na detskom ihrisku v Podlaviciach.

Ďalšie podujatia nájdete v kalendári podujatí v Banskej Bystrici na BBonline.sk.