
Rozhodli ste sa chovať sliepky? Vedzte, že ich nároky na výživu neuspokojíte hocičím z kuchyne. Počas ich znáškového obdobia potrebujú pestrú a vyváženú stravu – bohatú na bielkoviny, vitamíny a minerály. Len tak podporíme tvorbu vaječných škrupín. Neskôr sa kvalitná strava odzrkadlí nielen na znášaní vajíčok, ale aj na peknom operení a kondícii.
Nároky na výživu u nosníc
Predstavujú vyvážený podiel bielkovinových a energetických zložiek. Ideálne, keď im ich podávame v odporúčanej dennej spotrebe živín. Nedostatok alebo nadbytok jednej z nich sa prejavuje zníženou znáškou, poruchami metabolizmu a neskôr aj pojedaním vlastných vajíčok. Aj napriek tomu majú bielkoviny slabšie zastúpenie spomedzi nevyhnutného krmív pre nosnice. Bielkoviny majú totiž zastupovať 20 – 25 % z celkovej stravy, čo v domácich podmienkach často nahrádzame nekvalitným alebo už znehodnoteným biologickým odpadom.
Konkrétne zložky potravy
Bielkoviny a základné zložky energie podávame v rastlinnej podobe. Je ľahšie konzumovateľná, vstrebávateľná a aj v menšom množstve zabezpečuje plnohodnotný príjem.
Bielkoviny v strave pre nosnice zastupujú sójové boby, šrot, hrach, ľan a slnečnica. Nosniciam možno ponúknuť aj dobre uskladnený domáci tvaroh a lucernu.
Energetický príjem tvorí strava bohatá na pšenicu, kukuricu, jačmeň a ryžu. Najmä pšenica a jačmeň predstavuje skvelý zdroj vlákniny. V tráviacom trakte pôsobí protizápalovo a prečisťujúco.
Viete, že najväčšie zastúpenie v strave pre nosnice tvorí pšenica, ktorej konkuruje ďalej kukuričný šrot? Čísla sú však jednou a kvalita stravy druhou vecou – môžeme im podávať stravu v odporúčanom dennom príjme, no kým ju správne neuskladňujeme a hrozí riziko pôsobenia škodcov, stravu možno zahodiť.
Zároveň treba dosiahnuť vhodnú konzistenciu stravy. Nosniciam najviac vyhovuje strava v podobe šrotu pre lepšiu stráviteľnosť. V kombinácii vymedzenej stravy pre nosnice a domácich zvyškov sa usilujeme o vodnatú, ale nie príliš zliepanú konzistenciu.
Nezabúdame ani na pitný režim
Vodu im vymieňame zrána do čistej nádoby. Treba rátať aj s tým, že misu na vodu dokážu prevrátiť, a tak musíme doplniť novú. Misu vyberáme tak, aby sme týmto nepríjemnostiam zabránili, inak hrozí dehydratácia. Voda má byť vlažná pri teplote okolo 18 °C. Vodu meníme každý deň.
Môžeme nosniciam ponúknuť aj živočíšnu stravu?
Áno, ale len ako doplnkové krmivo. Sú jedným zo zdrojov cenných vitamínov. Nosnice majú zvýšené nároky práve na vitamíny skupiny A, B, D a E. Z minerálov je pre ne nevyhnutný vápnik, sodík, fosfor a zinok. Doplnkové látky má predstavovať aj železo, mangán, meď a selén.
Zo živočíšnej stravy im pridávame mliečne produkty, vajíčka a živočíšny tuk. Odporúčaným zdrojom bielkovín a aminokyselín sú zvyšky rýb, ale vždy len vo vyhovujúcom stave.