Jana Plauchová a vydavateľstvo Artis omnis pozýva všetkých Banskobystričanov na krst knižnej novinky Úvod do teórie chaosu.

chaos_krst_pozvankaPríbeh o sile ľudského strachu, sebaklamoch a fóbiách. Ale aj o nevyčerpateľných možnostiach, výskume a zahrávaní sa s vesmírom. Aj o tom je knižná novinka Úvod do teórie chaosu. Krst tejto knihy bude uskutočnený počas stredy, 14. decembra v kaviarni Positivo café o 17-tej hodine.

Hlavnou postavou príbehu je Peter „Pete“ Murray. Hoci zachránil z havarovaných ponoriek už mnoho ľudí, sám sa do hlbín oceánu nikdy nepozrel. Má z nich totiž panickú hrôzu. A potom to príde. Prípad, aký doteraz nemal. Jedinečný. Obostretý tajomstvom. Čím ďalej, tým spletitejší. Prípad, v ktorom ide o viac než životy posádky. Pete musí bojovať nielen s časom, ale aj so svojím strachom. Ten však medzičasom prerástol do nepredstaviteľných rozmerov. No rovnako nepredstaviteľné je to, čo nastane, ak Pete zlyhá…

Jana Plauchová pochádza z Banskej Bystrice. Od malička ju fascinoval vesmír a prírodné vedy. V roku 2012 jej vyšiel prvý román Nula kelvinov s podtitulom Ja neexistujem, ty neexistuješ. V roku 2014 nasledoval sci-fi triler Večnosť omylova zastúpenie má autorka aj v antológii slovenskej sci-fi Dotyky budúcnosti. Žije v Žiari nad Hronom, kde pôsobí ako odborná pracovníčka Krajskej hvezdárne a planetária Maximiliána Hella. Pre laikov i odbornú verejnosť prednáša o tragédii raketoplánu Columbia, témou jej prednášok je aj otázka existencie mimozemského života.

UKÁŽKA Z KNIHY

Petea pokropili prvé kvapky. Zmocnil sa ho únikový reflex, ale ten prekvapivo rýchlo povolil. Sila z nôh odtiekla a namiesto bezhlavého behu sa zmohol len na krok dozadu. Des vystriedala ľahostajnosť,takmer malátnosť a nevýrazné odmietanie. Toto zažil už niekoľkokrát predtým a stále je nažive. Načo sa teda namáhať?Zdalo sa mu, že konečne niečo pochopil: nebezpečenstvo nie je skutočné. Ak neunikne, prežije. Vždy prežil.

Potom si ale spomenul, ako draho bolo toto prežitie zaplatené – vnemami čistej a nefalšovanej hrôzy sprevádzajúcej všetky umierania.Nech sa už dialo čokoľvek, smrť bola zakaždým dostatočne ozajstná na to, aby sa oplatilo pred ňou utekať. A nevedel ani to, ako dlho je aj za predpokladu vlastnej nesmrteľnosti schopný znášať neustály strach, bolesť, vybičovanie nervovej sústavy až do krajnosti. Možno svoju smrť prekoná, aj keď tu zostane stáť, ale jeho psychika to donekonečna zvládať nebude. Toto uvedomenie stačilo, aby sa zvrtol a v silnom prúde sa rozbehol chodbou. Unikal pred šialenstvom.