Banskobystrický okrášľovací spolok spolu s dobrovoľníkmi ukončil ďalší úspešný projekt. Po projekte natierania lavičiek v mestskom parku či viacerých zábradlí, je tentokrát farebnejšia celá jedna malá ulica.
Projekt banskobystrickej „Farebnej uličky“ zmenil tvár Krížnej ulice. Tá sa tiahne od Tržnice po Štátnu vedeckú knižnicu na Lazovnej ulici. Banskobystričania ju dlho vnímali ako nepeknú a zanedbanú časť mesta, napriek tomu, že sa nachádza v úzkom centre a je dosť frekventovaná. Práve v jej najužšej časti došlo za pomoci dobrovoľníkov k jej skrášleniu a vyfarbeniu.
Prvým krokom projektu bolo odstránenie grafitov a namaľovanie steny budovy Lazovnej č.12 na pôvodnú bielu farbu. Pracovný deň si dobrovoľníci z BBOS zvolili účelovo, keďže do projektu zapojili aj zamestnancov Stredoslovenskej vodárenskej prevádzkovej spoločnosti, ktorej nadácia im venovala na projekt financie. Múrik spomínanej budovy dnes už zdobí maľba, ktorej autorom je mexický umelec Cheko. Maľba má za cieľ hlavne zamedziť ďalšiemu znehodnocovaniu steny. Organizátori si totiž myslia, že pokiaľ je stena úplne biela, s novou omietkou, do pár hodín sa môže stať opäť terčom vandalov. Pokiaľ je na nej ale vkusná street-artová kresba monumentov Banskej Bystrice, stena zostane dlho nepoškodená, o čom svedčí aj posledný mesiac.
Najrozsiahlejšou aktivitou, ktorú dobrovoľníci realizovali, bolo zamaľovanie dlažobných kociek chodníka farbami. Práve odtiaľ pochádza názov Farebná ulička. Maľovalo sa celkovo počas štyroch dní, pretože kvôli zlému počasiu museli dobrovoľníci svoju aktivitu zopakovať. „Prvý pokus nám zmaril najprv mierny a potom intenzívny dážď,“ uviedla predsedníčka BBOS Diana Vigašová.
„Keďže neexistoval reálny časový priestor na uschnutie farby a hrozilo, že okoloidúci nerešpektujúci značenie Zákaz vstupu chodcom, by farbu rozniesli do okolitých ulíc, zvolili sme krízové riešenie a farbu z uličky pracne dali dole. Bolo veľmi frustrujúce ničiť štvorhodinovú prácu nás všetkých, ale dnes sa už na situáciu pozeráme optimistickejšie. Podporu nám vtedy vyslovili stovky ľudí, za čo im ďakujeme,“, doplnila Vigašová.
Celkom 24 metrov dlhý chodník dostal úplne novú podobu a rozjasnil tváre Banskobystričanov na druhý pokus koncom septembra. Projektu sa celkovo zúčastnilo 49 dobrovoľníkov, ktorí odpracovali dokopy 203 dobrovoľníckych hodín. Medzi dobrovoľníkmi opäť nechýbali seniori, študenti, mladé rodiny, ani deti. Najmladšou maľujúcou dobrovoľníčkou bola 4 ročná Alžbetka, ktorá namaľovala hneď niekoľko kociek. Na projekte pomáhali aj stredoškoláčky z GJGT, ktoré prišli hneď dvakrát. Na namaľovanie steny a chodníka sa minulo 46 litrov farby a použilo 32 štetcov. Dobrovoľníci skonzumovali 39 bagiet a vypili desiatky litrov vody. Projekt bol financovaný z Nadácie Veolia a organizátori použili celkovo 900 € na realizáciu projektu.