Už tento víkend hostí lyžiarsky bežecký štadión na Králikoch v poradí šiesty ročník Pretekov psích záprahov VISEGRAD CUP 2018. Zasúťažiť si tak prídu najlepší musheri a ich psy a to 27. – 28. januára.

Tento rok príde približne 60 účastníkov z krajín Poľska, Maďarska a Česka. Preteky sú taktiež nominačné na Majstrovstvá Európy a teda účastní sa jej aj celá slovenská špička. Súčasťou budú aj domáci Banskobystričania ako viacnásobný majster Európy a sveta Roman Reistetter spolu s jeho dcérou Karlou, ktorá bude pretekať v ženskej kategórií.

Preteky začnú v sobotu o 9.30 hod otváracím ceremoniálom. Štart prvého kola začne o 10.00 hod. Od 12.00 hod do 16.00 hod bude pokračovať kultúrny program na hlavnej tribúne. Od 19.00 hod prebehne spoločenské stretnutie pri country hudbe.

V nedeľu začne druhé kolo pretekov od 10.00 hod. Od 12.00 hod bude znova pokračovať program na hlavnej tribúne do 15.00 hod. O 15.30 hod budú vyhlásené výsledky víťazov. Výsledky budú k dispozícií na stránke Slovenského zväzu psích záprahov.

Vstup je voľný. Kyvadlová doprava bude zabezpečená a to od parkoviska pri štadióne na Štiavničkách až do areálu Ski Králiky. Rozpis dopravy nájdete tu.

Organizátor pretekov Branislav Slaný k podujatiu povedal:

“Prípravy pretekov môžem hodnotiť vysoko pozitívne aj keď troje preteky pred našimi, boli kvôli nedostatku snehu zrušené. Snehové podmienky sú veľmi dobré, trate kvalitne pripravené. Veríme v hojnú účasť divákov a bežkárov. Podmienky na organizáciu pretekov sú každým rokom ťažšie, keďže ubúda aj podporovateľov. Veríme, že vytvoríme dobrú športovú atmosféru, keďže na Donovaloch sa preteky už nekonajú a toto je najbližšia možnosť pre Bystričanov zažiť preteky na vlastnej koži. Trasa je technická, čo znamená kopcovitá a náročná, ale veríme že sa pretekárom podarí podať dobré výsledky. “

Trate zabezpečila organizácia ZAaRES. Organizátor žiada, aby diváci nevodili vlastných miláčikov, kvôli nie vždy pozitívnym reakciám medzi psami a mohli by vzniknúť rôzne kolízne situácie.

História pretekov na Králikoch má dlhšiu históriu. Prvé preteky sa konali už pred dvanástimi rokmi. Organizovali sa hlavne na známych bežkárskych tratiach. Od roku 2012 sa do tejto iniciatívy pripojilo aj mesto Banská Bystrica, ktoré je tak spoluorganizátorom podujatia. Preteky majú medzinárodný charakter, keďže pretekajú musheri z krajín V4-ky.

Súťaží sa v dvoch kategóriách. Prvá z nich je kategória čistokrvných severských psov, kde sú štyri plemená ako napríklad aljašský malamut, grónsky pes alebo sibírsky husky. Druhá je kategória otvorených plemien, kde štartujú napríklad aj rôzne krížence. Záprah dokáže dosiahnuť rýchlosť 25-30 km/h.