Rekonštrukcie sa má vďaka štvrtkovému rozhodnutiu krajských poslancov dočkať napríklad aj cesta na Králiky. Celkom sa má len v tomto roku zrekonštruovať 78 kilometrov ciest v kraji a BBSK sa bude uchádzať aj o eurofondy na ďalšie úseky.

Na rokovanie zastupiteľstva BBSK sa vo štvrtok dostalo vyčlenenie financií na cesty II. a III. triedy v správe kraja. Už v tomto roku by malo byť zrekonštruovaných dovedna 78 km ciest, v čom sú na rozdiel od minulosti zahrnuté aj mostné objekty. Komplexnej obnovy sa okrem iných dočkajú prístupové cesty k obľúbeným turistickým destináciám do Banskej Štiavnice, na Králiky, na Skalku a na Tále v celkovej hodnote 5,5 milióna eur. Na juhu kraja pôjde do rekonštrukcie ciest III. triedy 1,5 milióna eur. Ďalšie 2 milióny eur pôjdu na cesty III. triedy, ktoré nemôžu byť zahrnuté do projektov financovaných z fondov EÚ.

Investícia kraja vo výške 9 miliónov je súčasťou koncepcie, ktorá zahŕňa aj ďalšie komplexné rekonštrukcie ciest a mostov z prostriedkov Európskej únie. V prvej fáze čerpania prostriedkov z Integrovaného regionálneho operačného systému (IROP) chce kraj využiť 20,5 milióna eur. V rámci nich by sa malo investovať napríklad do úseku Vígľaš-Červeňany, ďalej cesty Pôtor-Dolná Strehová-Lučenec, ale aj úseku Fiľakovo-Ábovce. V druhej fáze čerpania prostriedkov z IROP by malo do ciest v kraji pritiecť ďalších 20,5 milióna eur. Zrekonštruovaných by tak malo byť dovedna cez 300 kilometrov ciest vrátane mostov v správe kraja.

Poslanci podporili Lunterov program

Banskobystrický samosprávny kraj bude mať Rozvojovú agentúru, ktorá má naštartovať zlepšenie sociálno-ekonomickej situácie v najmenej rozvinutých regiónoch kraja. Návrh na jej vytvorenie župnému zastupiteľstvu predložili poslanci naprieč politickým spektrom.

„V kampani som predstavil môj program pre naštartovanie regionálnej ekonomiky v našom kraji. Som veľmi rád, že môj plán dostal dôveru voličov a po voľbách sa k nemu podpísaním Programových priorít pre dobrý kraj prihlásili aj predstavitelia poslaneckých klubov zastupiteľstva,“ povedal predseda BBSK Ján Lunter.

Z rozpočtu kraja bude na agendu neziskovej organizácie vyčlenených 1,7 milióna eur. Tie pôjdu do rozvoja turizmu, distribúcie regionálnych produktov, rozvoja praktického vzdelávania a sociálnej ekonomiky.

„Hlavným dôvodom založenia takejto organizácie je snaha čerpať mimorozpočtové zdroje. Úrad BBSK nemôže byť kvôli nelegálnemu zamestnávaniu bývalého vedenia poberateľom finančnej pomoci z prostriedkov Európskej únie. Podobne ako v prípade Regionálnej správy ciest, ktorá pripravuje projekty na čerpanie eurofondov na cesty, chceme využiť Rozvojovú agentúru na akumulovanie prostriedkov pre rozvoj kraja,“ dodal predseda klubu Nezávislí, KDH, OĽaNO, SaS, OKS, Most-Híd a poslanec za Banskú Bystricu Ondrej Lunter.

Jednou z úloh krajskej neziskovej organizácie bude riešenie problému dlhodobej nezamestnanosti, tento rok vznikne v Brezne pilotný sociálny podnik. Ten by mal slúžiť ako modelový príklad pre založenie ďalších sociálnych podnikov.

Taktiež sa bude Rozvojová agentúra venovať podpore turizmu, pričom nadviaže úzku spoluprácu s Oblastnými organizáciami cestovného ruchu a Miestnymi akčnými skupinami.

„Som veľmi rád, že BBSK vníma podporu cestovného ruchu koncepčne a systematicky. Aktivitu župy vo vzťahu k rozvoju cestovného ruchu aj prostredníctvom podpory Oblastných organizácií cestovného ruchu jednoznačne vítam. V pôsobnosti území OOCR dosahuje cestovný ruch štatisticky najlepšie ukazovatele. Verím, že spoločne dokážeme vytvoriť a ponúkať také produkty, ktoré budú pre návštevníkov atraktívne, konkurencieschopné a tiež podporia lokálnych producentov,“ hovorí Jiří Pěč z Oblastnej organizácie cestovného ruchu Stredné Slovensko.

Projektový zámer Rozvojovej agentúry podporil na sociálnej sieti Facebook aj Anton Marcinčin,
Splnomocnenec vlády pre najmenej rozvinuté okresy.