Banskobystrický samosprávny kraj  reaguje na prechod stredných škôl na dištančnú výučbu z dôvodu zhoršujúcej sa pandemickej situácie. Vyzýva podnikateľov, aby podporili študentov, ktorí si nemôžu dovoliť vlastnú počítačovú techniku.

Podľa podpredsedu BBSK Ondreja Luntera, približne desať percent stredoškolákov doma nemá počítač. Tým pádom ich prechod na dištančné vzdelávanie môže odstrihnúť od výučby. Kraj preto pripravil výzvu pre firmy i jednotlivcov, ktorí by mali záujem venovať stredoškolákom počítače.

„Ozvať sa nám môžu na mail info@dobrykraj.sk, my počítače prevezmeme, nastavíme a zabezpečíme, aby sa dostali k tým, ktorí ich potrebujú. Odhadujeme, že približne desať percent študentov stredných škôl dnes nemá prístup k online vzdelávaniu, pretože nemajú počítač,“ povedal podpredseda BBSK Ondrej Lunter.

Počítače pre stredoškolákov by mali spĺňať minimálne nasledovné parametre:

Procesor: dual-core s frekvenciou min. 2 GHz, alebo Intel i3/i5/i7 s frekvenciou min. 1,6 GHz alebo AMD ekvivalent
RAM: min. 4 GB
HDD: min. 128 SSD, alebo 256 HDD klasický
Integrovaný grafický a zvukový adaptér
Ideálne 15,6 palcový monitor
Príslušenstvo: klávesnica, myš, webová kamera, mikrofón (integrované alebo externé)

Lunter zároveň avizoval, že BBSK bude dôrazne žiadať ministerstvo školstva, aby pre takéto deti a učiteľov, zabezpečilo aj prístup k internetu. „Na prípravu bolo pol roka, verím, že sú na tom lepšie ako v marci,“ doplnil Ondrej Lunter.