Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) pozve zástupcov vedenia SAD Zvolen na rokovania už na budúci týždeň. Cieľom BBSK je začať komunikáciu ohľadom nastavenia budúcich právnych vzťahov, ktoré budú reflektovať na všetky alternatívy právoplatného rozsudku.

 BBSK chce so SAD Zvolen rokovať o nastavení právnych vzťahov a alternatívach, ktoré môžu nastať po právoplatnom rozsudku. Vedenie BBSK zároveň reaguje na otvorený list primátora Banskej Bystrice.

„Rozhodnutie Slovenskej autobusovej dopravy Zvolen odvolať sa voči medzitýmnemu rozsudku OS Zvolen vo veci platnosti dodatkov znamená, že vynesenie právoplatného rozsudku sa odkladá minimálne o niekoľko mesiacov. BBSK, rovnako ako v minulosti, vynaloží maximálne úsilie na to, aby v priebehu tejto doby dohodlo so zástupcami dopravcu záväzný postup tak, aby sa pri akomkoľvek právoplatnom rozhodnutí súdu neopakovala situácia z víkendu,“ povedal v stredu predseda BBSK Ján Lunter. Zároveň pripomenul, že na situáciu z víkendu sa vedenie kraja nemalo ako pripraviť, pretože rozhodnutie dopravcu prišlo nečakane a bez toho, aby bol rozsudok právoplatný.

Výčitky považuje kraj za neoprávnené

Župan zároveň zareagoval aj na otvorený list primátora Jána Noska, ktorý bol dnes zverejnený na oficiálnych stránkach mesta Banská Bystrica.

„Výčitky považujem za neoprávnené a mrzí ma tón otvoreného listu. Len spoločnou a úzkou koordináciou miest, obcí, kraja a dopravcu sa podarilo nájsť dočasné riešenie. BBSK, rovnako ako dotknuté obce, bol postavený pred hľadanie riešení minútu pred vznikom krízy. Od prvého momentu sme informovali verejnosť, ako aj predstaviteľov ZMO, o situácii a spoločne sme hľadali riešenia. V tejto chvíli uvažujeme o vzniku komisie, v rámci ktorej by sme spoločne s obcami a mestami konzultovali postup a informovanie až do momentu úplného ukončenia tejto mimoriadnej situácie,“ povedal Ján Lunter.

Župan dodal, že zatiaľ posledný list s informáciami o vývoji situácie a pokynmi, ako postupovať v prípade vyúčtovania peňazí za dopravu z pondelka a utorka, ktorú si objednali samosprávy, odišiel všetkým starostom a primátorom v priebehu stredy.