Epidemiológovia vyhodnotili riziko zavlečenia koronavírusu do Banskobystrického kraja. Vydali odporúčania pre verejnosť, aktualizovali interné zloženie protiepidemickej komisie odborníkov a zabezpečili ochranné pomôcky.

Vláda aj Úrad verejného zdravotníctva SR prijímajú v týchto dňoch opatrenia a odporúčania, aby sa nebezpečný koronavírus nedostal na Slovensko. Opatrenia sú aktuálne aj pre obyvateľov Banskobystrického kraja a podľa posledného vyhodnotenia sa zhodli, že bonusom je aj to, že v kraji nemáme medzinárodné letisko, čím sa riziko priameho zavlečenia nákazy do regiónu eliminuje.

Infolinka, nové zloženie komisie aj informovanosť lekárov

 Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici už informoval o zriadení infolinky, na ktorú sa môžu občania obrátiť s otázkami ohľadom koronavírusu.

„Aktualizovali sme zloženie  okresnej protiepidemickej komisie,  revidovali a doplnili sme vybavenie pracovníkov RÚVZ ochrannými pracovnými pomôckami, informovali všetky zdravotnícke zariadenia, kde je predpoklad, že by mohol prísť na ošetrenie pacient s príznakmi koronavírusovej infekcie o postupoch a manažmente s takýmto pacientom (ambulancie všeobecných lekárov pre deti, dorast, dospelých,  centrálne príjmy, infekčné oddelenie) a podávame informácie  pre verejnosť cez médiá,“ hovorí Mária  Avdičová, vedúca odboru epidemiológie RÚVZ v Banskej Bystrici.

Ako ďalej dodáva, v prípade potreby budú pracovníci  oddelenia epidemiológie zabezpečovať opatrenia v ohniskách nákazy, spolupracovať s kontaktom chorých a plniť ďalšie  aktuálne úlohy.

Kedy nám hrozí nákaza?

Epidemiológovia RÚVZ ozrejmujú, že občania, ktorí nemajú pozitívnu cestovateľskú anamnézu, teda neboli v priebehu posledných 14 dňoch na veľkých medzinárodných letiskách, ale  majú príznaky chrípky, nemajú dôvod byť infikovaní koronavírusom.

„To znamená, že sa treba liečiť ako v každej sezóne výskytu chrípky. Ak má takéto príznaky osoba, ktorá  má  okrem klinicky aj pozitívnu cestovateľskú anamnézu do respektíve z Číny a pobyt na veľkých medzinárodných letiskách ostatných 14 dní, má zostať doma,  zavolať svojho  všeobecného lekára, oboznámiť ho o svojich príznakoch a tento lekár zariadi prevoz takéhoto pacienta na spádovo najbližšie infekčné oddelenie, kde bude pacient  izolovaný a liečený,“ dodáva vedúca epidemiologička. Lekár zároveň oznámi jeho stav miestnemu príslušnému RÚVZ.

Pozor na cestovnú anamnézu

Ak sa domov vráti  osoba z Číny a nemá žiadne príznaky ochorenia a ani nebola v kontakte s potvrdeným prípadom ochorenia, by si mala 14 dní sledovať teplotu a zdravotný stav. Taktiež by sa mala vyhnúť väčším sociálnym kontaktom, to znamená nenavštevovať divadlá, kino, ples, oslavy, supermarkety a podobne. V prípade, že sa počas 14 dní príznaky objavia, mala by kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára, ktorý jeho zdravotný stav posúdi.

Čo vedia odborníci o koronavíruse?

Koronavírus je spoločné označenie 4 skupín vírusov, ktoré môžu zapríčiniť obyčajné nachladnutie, ale aj závažné respiračné ochorenie u ľudí a zvierat. „Nový koronavírus je nebezpečný v tom, že sa šíri z človeka na človeka vzdušnou cestou, čo je najťažšie kontrolovateľný spôsob šírenia infekčnej nákazy. Navyše zatiaľ neexistuje špecifický liek ani očkovanie ako v prípade chrípky,“ hovorí Mária Avdičová.

Vlastnosti vírusov sa postupom času menia – buď nadobudnú ešte vyššiu patogenitu pre človeka alebo majú schopnosť ju aj stratiť. Podľa Avdičovej sa to nedá predvídať, preto svetové tímy virológov študujú súčasné genetické vlastnosti vírusu a výsledky priebežne vyhodnocujú.

Vírus podobný SARS

Čínski experti vo svojich výskumoch poukázali, že nový typ koronavírusu je príbuzný vírusu, ktorý spôsobuje ťažký akútny respiračný syndróm SARS. Podľa vedcov sa preniesol na človeka z cibetiek, ale hlavným zdrojom nákazy boli netopiere a kalone. Epidémia SARS si v roku 2002 vyžiadala 750 obetí.

„Nový koronavírus je v podstate verzia SARS, ktorá sa ľahšie šíri, ale spôsobuje menšie škody,“ uviedol vo vyhlásení Ian Jones, profesor virológie na Readingskej univerzite. Koronavírus podľa jeho slov spôsobuje ťažký zápal pľúc.