S rekonštrukciou chodníkov a zároveň výstavbou nového betónového okruhu pre korčuliarov v Parku pod Pamätníkom SNP začalo mesto ešte vlani v októbri. Park bol staveniskom celú zimu i jar, no teraz je už stavba konečne hotová.

Takmer pol kilometrový okruh korčuliarskej dráhy oficiálne otvoria na budúci piatok, 5. mája o 15.00 h. V týchto dňoch zhotoviteľ dokončuje posledné terénne úpravy.

„Som rád, že hoci počasie veľakrát nespolupracovalo, korčuliarsku dráhu môžeme sprístupniť pre všetkých aktívnych Banskobystričanov ešte pred letom. Verím, že rekreační športovci budú spokojní a v roku, keď sme Európskym mestom športu si túto športovú aktivitu osvojí čo najviac ľudí. Pripravte si korčule, aby sme už budúci týždeň v piatok mohli korčuliarsku dráhu spoločne otestovať. Ste srdečne vítaní,“ hovorí primátor Ján Nosko.

Stavebné práce v parku pod Pamätníkom SNP sa netýkali len samotnej korčuliarskej dráhy, ale aj rekonštrukcie doterajších chodníkov, osvetlenia a lavičiek.

„Po ľavej strane od Pamätníka SNP, v severnej časti areálu, bol pôvodný chodník rozšírený a bude slúžiť ako cyklochodník. V ďalšej fáze pripravovaných projektov sa napojí na plánovanú cyklotrasu Senica – Hušták, ktorá je v štádiu príprav projektovej dokumentácie. Chodník je zároveň bezbariérovo upravený. Jeho súčasťou je dlažba pre nevidiacich, ktorých má usmerniť, aby nevstúpili korčuliarom do dráhy,“ objasňuje Vladimír Brieda, vedúci Oddelenia investičnej výstavby a riadenia projektov Mestského úradu v Banskej Bystrici.

Video: Čo si myslia Bystričania o rozkopanom parku pod Pamätníkom SNP

„Po Námestí SNP, Robotníckom dome či radnici, vytvárame ďalšiu bezplatnú wifi zónu priamo v areáli korčuliarskej dráhy pod názvom SmartBanskaBystrica. Zamerali sme sa aj na zvýšenie bezpečnosti rozšírením kamerového systému s priamym automatickým napojením na príslušníkov mestskej polície. Ak dôjde v parku k incidentu, znečisťovaniu prostredia alebo ničeniu majetku mesta, systém na to stálu službu automaticky upozorní. Moderná technológia nám zároveň umožní monitorovať, koľko ľudí korčuliarsku dráhu využíva,“ dopĺňa prednosta MsÚ Martin Adamec.

Celková investícia do vybudovania novej športovo-oddychovej zóny napokon vyšla mesto na necelých 300-tisíc eur. Stotisíc eur získala samospráva z dotácie vlády.