Cez víkend ožije mesto medzinárodným športovým podujatím. Na štart premiérového ročníka Banskobystrického maratónu sa postaví niekoľko stoviek amatérskych a profesionálnych bežcov z rôznych krajín sveta. Konkurencia každým dňom narastá. Dnes majú športovci poslednú príležitosť zaregistrovať sa.

Ilustračné foto: marathonbb.com

V stredu o polnoci sa definitívne uzavrie štartová listina Banskobystrického maratónu. Spolu s účastníkmi sobotných pretekov pre rodiny a členmi štafiet organizátori očakávajú viac ako tisíc aktívnych pretekárov. Aj keď sme vás nedávno informovali o tom, že najväčším favoritom maratónu bude Elisha Kiprotich Sawe, Keňanovi v posledných dňoch pribudla kvalitná konkurencia, najmä z radov krajanov z jeho vlastného tímu Benedek, ktorý sa na preteky zaregistroval v takmer kompletnom zložení.

Bežci maďarského klubu budú skutočným lákadlom Banskobystrického maratónu. Okrem spomínaného Saweho totiž do súťaže nastúpia aj David Kipkoech Ndusu, s osobným rekordom len o minútu horším ako Sawe a Wycliffe Kipkorir Biwot, ktorého maximum sa pohybuje dokonca na úrovni 2:14:00. Tento čas ho zároveň pasuje do pozície absolútneho favorita pretekov. Členom Benedek tímu je aj Maďar Tamás Nagy, ktorý by však Keňanov ohroziť nemal. Konkurencia pribudla aj z Poľska v osobe Krzystofa Bartkiewicza s osobným maximom 2:23:00 a jeho tímového kolegu, Keňana Sammy Kemeli Limu. Z africkej krajiny zasvätenej behu pochádza aj dvojica Jane Rotichová a Salome Biwottová, ktorá by mala miešať kartami medzi ženami.

Historicky prvý ročník Banskobystrického maratónu bude mať svojho účastníka z Južnej Kórey – Daihyeoka Hankga v kategórii mužov nad 50 rokov. Medzinárodný charakter pretekov potvrdia aj bežci z Poľska, Chorvátska, Írska, Španielska, Francúzska, Rumunska, Česka, Anglicka, Nórska, Ukrajiny, Maďarska, Kene, Nemecka, Švajčiarska, USA či Rakúska, teda dovedna z osemnástich krajín sveta. Zabojovať o najhlavnejšiu cenu pre absolútneho víťaza – osobný automobil Opel Corsa sa určite pokúsi každý z nich.

Štart aj cieľ pretekov bude na hlavnom banskobystrickom námestí. Trať bude vo väčšej časti viesť cez historické centrum mesta, čo by malo bežcom zabezpečiť žičlivé divácke prostredie. „Sme presvedčení, že tento okruh môže byť lákadlom a magnetom nielen pre špičkových vytrvalcov, ale aj pre rekreačných bežcov, pre bežcov – začiatočníkov, respektíve pre bežeckých turistov. Ako už býva dobrým zvykom, každý účastník dostane v cieli pamätnú medailu – nechajte sa prekvapiť inovatívnym prevedením,“ uviedol jeden z organizátorov maratónu Peter Fabok.

Najmasovejšia športová akcia roka v Banskej Bystrici začne v nedeľu hromadným štartom o deviatej hodine ráno. Maratónskym programom však bude od rána nasýtená aj sobota, v ktorej dostanú priestor najmä deti a rodiny. Poobede a večer zase ovládne námestie kultúrny program.

Využite poslednú šancu a staňte sa aj vy účastníkom Banskobystrického maratónu. Všetky informácie nájdete na oficiálnych stránkach podujatia www.marathonbb.com.

Program Banskobystrického maratónu:

Sobota 22.9. 2012

Park pod Múzeom SNP – športový program
8:30 – začiatok a otvorenie podujatia
9:00 – 12:00 – preteky najmenších lezúňov
9:15 – preteky mamičiek s kočíkmi
9:45 – štart bežcov do 5 rokov – 400 metrov
10:15 – štart bežcov od 6 do 9 rokov – 800 metrov
10:45 – štart bežcov od 10 do 13 rokov – 1200 metrov
11:15 – štart bežcov od 14 rokov – 2000 metrov
11:45 – stretnutie s osobnosťami športového života Banskej Bystrice
8:00 – 20:00 – Maratónske expo, súťaže o hodnotné ceny, zábavné akcie, skákacie hrady pre deti

Námestie SNP – kultúrny program
14:00 – 22:00 – Beh čašníkov, barmanská štafeta, verejná dražba diel s maratónskou tematikou
15:00 – skupina Schody
17:00 – skupina Rock Reunion
19:00 – skupina Trucki
20:30 – skupina Grabstein

Nedeľa 23.9. 2012

Námestie SNP
8:00 – zahájenie
9:00 – hromadný štart všetkých disciplín
13:00 – vyhlásenie výsledkov
15:00 – ukončenie podujatia