Pre štvrtákov na stredných školách sa začal maturitný týždeň. Písomné testy budú písať štyri dni, od utorka do piatka. Národný ústav certifikovaných meraní vzdelávania (NÚCEM) bude každý deň v rámci externej časti maturity testovať inú oblasť vedomostí maturantov.

gymnazium gjgt studenti
Posledná hodina slovenského jazyka pred písomnými maturitami na Gymnáziu J. G. Tajovského.

V utorok to bude slovenský jazyk a literatúra, pre cudzincov slovenský jazyk a slovenská literatúra. V stredu sa uskutoční maturita z cudzích jazykov, čo nemusí byť len angličtina. Maturovať sa bude z nemeckého, francúzskeho, či ruského jazyka. Vo štvrtok a v piatok nematurujú všetci, na programe bude matematika, druhý cudzí jazyk či ďalšie predmety. Tretí deň sú testovaní maturanti z matematiky a v piatok študenti na ukrajinských a maďarských školách zo svojich rodných jazykov.

„Viem, že moji žiaci sú zodpovední, a preto sú už pripravení na zajtrajšok,“ povedala pre BBonline.sk v pondelok skúsená stredoškolská profesorka na Gymnáziu Jozefa Gregora Tajovského, Helena Majerová.

Tento rok sa po prvýkrát uskutoční elektronická maturita. Študenti si mali možnosť vybrať, či sa zapoja do klasickej alebo tejto novej verzie maturitnej skúšky. „Skúšobnej e- maturity sa na našom gymnáziu zúčastnilo 21 študentov. Zajtrajšej online maturite sa nezúčastní ani jeden študent GJGT. Myslím si však, že by to mohol byť v budúcnosti úspešný projekt. Na všetkých školách však nie je realizovateľný. Hlavne nie na veľkých školách. Na Gymnáziu J. G. Tajovského je k dispozícii 21 miest na e-maturitu. No, máme 160 maturantov,“ priblížila Majerová.

V pondelok mali učitelia a študenti poslednú možnosť na spoločnú prípravu. Maturanti kládli otázky a učitelia im dali typy a rady. V utorok o deviatej hodine rannej sa síce znova stretnú tí istí ľudia, no ich vzájomná komunikácia bude o niečo oficiálnejšia. Maturantom totiž začína ich skúška života.