V týchto nie ľahkých časoch by mnohým iste dobre padlo zájsť si do kina, do divadla alebo na koncert. V karanténe je však aj kultúra. Našťastie, online priestor je ku kultúre láskavý a umožňuje nám, aj keď nie naživo, vychutnávať si kultúrne zážitky.

Renomovaný a vo svete uznávaný Štátny komorný orchester Žilina uvedie vo štvrtok 18. februára online koncert, v ktorom v podaní sláčikovej sekcie a tympanov zaznejú diela slovenských skladateľov. Pod vedením dirigenta a skvelého huslistu Juraja Čižmaroviča na koncerte zahrá aj violista Andrej Krajčovič z Banskej Bystrice.

Andreja Krajčoviča si Banskobystričania spájajú najmä so skupinou Duchoňovci, ktorej robí manažéra. No Andrej sa už od detstva venuje i vážnej hudbe.  Chodil na husle, od pätnástich rokov hrá na viole a kamaráti sa aj s gitarou. V Štátnom komornom orchestri Žilina pôsobí od roku 2014, v súčasnosti ako prvý violista.

Hru na viole ste vyštudovali na banskobystrickej Akadémii umení. Čím vás zlákal práve tento, husliam podobný hudobný nástroj?

Viola je jeden z najfarebnejších sláčikových nástrojov. V komornej hudbe vypĺňa stredné hlasy a dielam dodáva špecifickú farbu. Chcel som byť hudobný skladateľ, no  po prípravných hodinách na konzervatóriu J. L. Bellu v Banskej Bystrici som dostal radu, aby som sa nevenoval husliam, na ktorých som sa pripravoval na prijímacie skúšky, ale viole a komponovaniu. Mal som na začiatku štúdia dva hlavné predmety a fantastických pedagógov v obidvoch smeroch. Legendárny violista Trávníčkovho sláčikového kvarteta Jan Juřík ma vzal do svojich rúk. Brať violu ako ,,bokovku” popri skladaní nebolo možné. Kompozíciu ma učil Igor Dibák, ktorý si po pol roku môjho štúdia nešťastne zlomil nohu a dlhú dobu som nemal za neho náhradu. A tak som sa, chtiac nechtiac, stal študentom na violu. So štúdiom kompozície som skončil, ale tvoriť a robiť hudbu do zaujímavých projektov budem robiť celý život. Už asi v druhom ročníku na konzervatóriu som sa začal zaoberať aj manažmentom hudobných telies a organizovaním rôznych koncertov a akcií, lebo hudobník môže byť ako chce dobrý, ale keď nemá kde hrať… Myslím, že som urobil dobre pri výbere hudobného nástroja.

Na začiatku však boli tie husle…

Áno, na husle som začal chodiť, keď som mal sedem rokov a hre na violu sa venujem od pätnástich rokov. Hrám aj na gitare, hlavne elektrickej, ale na ňu mi popri všetkom zostáva veľmi málo času. Ešte v časoch konzervatória som mal aj rockovú kapelu a sem tam si ešte uletím a zahráme si.

Pôsobíte v Štátnom komornom orchestri Žilina. Aký post tu zastávate?

Prešiel som rôznymi orchestrami na Slovensku. Od roku 2008 som bol člen Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu v Bratislave a potom aj členom rôznych komorných zoskupení. S klasickou hudbou som precestoval celý svet. Bol som na koncertných turné v Japonsku, Číne, Karibiku aj vo všetkých krajinách Európy. Do žilinského orchestra, kde som nastúpil v roku 2014, som oficiálne prvý violista alebo inak, vedúci skupiny viol. Tento orchester je jediným orchestrom ,,mozartovského typu” na Slovensku. Hoci v  poslednom období cestujeme menej, stále sa niečo deje. Momentálne som rád, že hrám v dobrom orchestri, mám čas venovať sa hudobnej agentúre a som s rodinou.

Ktorý koncert z doterajšieho pôsobenia v žilinskom orchestri je pre vás nezabudnuteľný?

Hudba je o pocite a keď je kvalitne odinterpretovaná z pódia, poslucháči to ocenia. Abonentné koncerty pre žilinské publikum majú vždy svoju dávku energie, aj keď sa hrá náročnejší program. Máme skoro stále vypredané. Ľudia sa na koncerty naučili chodiť a majú to radi. V dnešnej situácii si to začínam vážiť oveľa viac ako predtým. Mám rád koncerty, na pódiu som rád a preto rád spomínam na každý koncert, alebo… skoro na každý.

Ako často cestujete z Bystrice do Žiliny? Nemáte v úmysle presťahovať sa?

Dochádzam denne, skúšky začínajú o deviatej ráno. Mám to už prešpekulované, vypočítané zo všetkých strán. Riadim sa podľa vlastného vnútorného trafikonu. Potrebujem sa vyhnúť rannej zápche v troch mestách, Banskej Bystrici, Martine a Žiline, čo sa mi darí. O siedmej som už v Žiline a môžem sa v pokoji pripraviť na skúšku, alebo sa venovať iným pracovným záležitostiam. Aj sme mali v pláne presťahovať sa do Žiliny, od marca minulého roku sa však situácia zmenila a hráme veľmi málo. Tak som rád že som sa neunáhlil a skoro celý rok sme v Banskej Bystrici. Ubytovanie v Žiline mám zabezpečené, keď skončíme neskoro večer, prespím tam a ráno pokračujeme skúškou. Do spomenutého vlaňajšieho marca sme boli v Žiline stále, takže som sa mohol venovať aj svojej malej dcérke a partnerke. Uvidíme, čo bude, keď sa toto pandemické obdobie skončí. Ale má to svoje výhody, žiť takto na dvoch miestach. Mám to rád.

Táto doba kultúre nesvedčí. Kde a kedy naposledy ste hrali koncert naživo?

Naposledy to bolo tridsiateho septembra v minulom roku, a aj to sa koncert kvôli sprísneným opatreniam musel narýchlo posunúť o deň skôr, aby skúšobný proces nevyšiel nazmar. Hrali sme pre spolovice zaplnenú sálu, no akoby sme hrali pre plný dom. Odvtedy hráme v prázdnej sále, pred kamerami. Nie tak často, ale aspoň hráme.

Našťastie, existuje aj online priestor, vďaka čomu vás môžeme vidieť a počuť na online koncerte Štátneho komorného orchestra, ktorý sa uskutoční vo štvrtok 18. februára. Čo by ste na margo tohto koncertu chceli povedať?

Odporúčam nájsť si čas a koncert si pozrieť. Hrajúci dirigent, hosť orchestra, huslista Juraj Čižmarovič, vedie teleso v slovenských skladbách svojským rutinérskym spôsobom. Zaujímavá a pestrá dramaturgia koncertu ponúka tvorbu slovenských autorov. Je sa na čo tešiť! Na pódiu sme sa kvôli opatreniam stretli sláčikové skupiny orchestra, dychová sekcia zahrá samostatný koncert o dva týždne.

Pozvánka na koncert

Online koncert v podaní Štátneho komorného orchestra Žilina, zostavený z diel slovenských skladateľov, sa uskutoční vo štvrtok 18. februára o 19:00 h. Na koncerte zaznejú diela Jána Levoslava Bellu, Milana Nováka, Ilju Zeljenku, Ladislava Kupkoviča, Petra Javorku, Ľubice Čekovskej, Vladimíra Godára a Eugena Suchoňa. Diriguje a sólo na husle hrá Juraj Čižmarovič.

Online koncert môžete sledovať na Facebooku alebo na YouTube.