V znamení výnimočného spojenia bluesovej legendy s medzinárodným súborom súčasného tanca sa bude niesť otvorenie sezóny v banskobystrickom Divadle Štúdio tanca.

Divadlo Štúdio tanca (DŠT), profesionálne tanečné divadlo, je vo svojom umeleckom zameraní jedinečné. Razí cestu autorskej tvorby, ktorá rešpektuje umelcov v ich tvorivom vyjadrení a názore a pre svojich divákov a diváčky pripravuje atraktívne a výnimočné predstavenia. Takým bude aj prvé predstavenie v sezóne 2020/2021.

Koncert 2v1

Koncert kultovej zvolenskej kapely ZVA 12-28 Band oslavujúcej tridsať rokov svojej existencie, ktorý otvorí sezónu DŠT, bude  sprevádzať medzinárodný umelecký súbor divadla. Diváci a diváčky sa môžu tešiť na spojenie naturalisticky priamych textov a svojráznej poetiky kapely s metaforickosťou a virtuozitou súčasného tanca v podaní profesionálov z Čile, Poľska, Malajzie, Cypru a Slovenska.

Kapelu ZVA 12-28 Band tvorí tím okolo zakladateľa, lídra, originálneho autora skladieb, gitaristu a speváka Norberta Červenáka. O basový kontrapunkt sa mu počas celej 30-ročnej existencie kapely stará brat Ladislav Červenák a rytmicky mu už sedemnásť rokov kryje chrbát hráč na bicie nástroje Peter Krško. Výnimočný koncert v Divadle Štúdio tanca odohrá s kapelou talentovaný huslista Erik Kadlečík.

Koncert 2v1 sa uskutoční v stredu 9. septembra o 19:00 h v Divadle Štúdio tanca.

ZVA 12-28 Band: Štátny sviatok

Zápis do kurzov a nultá hodina

Deň pred prvým predstavením novej sezóny, v utorok 8. septembra (od 17:00 h), sa v exteriéri divadla (v prípade dažďa v divadelnej sále) koná zápis do pohybových a tanečných kurzov Štúdia tanca. Zároveň sa na nultej hodine všetci záujemcovia a záujemkyne o tanec bližšie zoznámia s lektormi divadla, ktorí aj prakticky prevedú, o čom ich kurzy budú. Z pestrej ponuky kurzov si vyberú všetci, od tých najmenších až po ľudí v zrelom veku.

Ponuku kurzov nájdete na stránke studiotanca.sk.

Naďalej v znamení spájania

Priniesť aktuálne umenie a súčasný tanec aj na miesta, kde sa s nimi človek bežne nestretáva. Spojiť lokálnu umeleckú komunitu so živým divadlom a tanečnými profesionálmi z celého sveta a nehľadieť pritom na žánre a sociálne statusy. Nájsť domácich predskokanov a ambasádorov každého podujatia, ktorí to cítia podobne… To sú ambície, s ktorými DŠT pokračuje v úspešnom brázdení po kraji v rámci osláv Roku slovenského divadla. Pridanou hodnotou sú výnimočné miesta konania vystúpení.

S predstavením Ghost/Prízrak Divadlo Štúdio tanca začiatkom septembra vystúpilo v breznianskej Synagóge. Predskokanom im bolo domáce Tančekovo a ambasádorom predstavenia bol Maroš Pavúk z legendárneho klubu Bombura. Aj v Detve súbor divadla uviedol „zimomriavkové“ predstavenie Ghost/Prízrak. Tu im predskakoval súbor Romka a úlohy ambasádora sa zhostil fotograf Maroš Bauer.

Reprízy Muža bez vlastností

Najnovšou inscenáciou DŠT je Muž bez vlastností. Inscenácia je inšpirovaná rovnomenným románom rakúskeho spisovateľa Roberta Musila, považovaným za jedno z najkľúčovejších literárnych diel minulého storočia. Pre román je charakteristická irónia a sarkazmus, mieša sa v ňom pohŕdanie s obdivom a nostalgiou po niečom, čo sa končí, keď nové začína. Hlavná vec v románe nie je to, čo bolo povedané, ale o čom sa mlčí.

Inscenácia Muž bez vlastností mala premiéru 26. a 27. júna tohto roku. V septembri divadlo uvedie jej štyri reprízy, 16.,23.,25. a 30. septembra, vždy o 19:00 h.

Vymedzenie sa roztápa v Jumble…

Jumble je názov prvej premiéry tejto sezóny v Divadle Štúdio tanca. Už samotný názov hovorí o divokom miešaní a snahou diela je teda funkčne spájať to najlepšie z princípov súčasného tanca, video artu, nových médií a prácou s nimi tu a teraz. Na otázky: Ako by vyzerali politické idey a princípy pretlmočené do tanca a pohybu? Aké sú extrémy týchto systémov, aká je tolerancia ľudského tela? a ďalšie bude hľadať odpovede etablovaný, slovenský multimediálny umelec Stanislav Dobák so svojim tvorivým tímom. Premiéra sa uskutoční 16. a 17. októbra.  

Umenie má cenu

Zjari tohto roka sa životy všetkých v každej sfére zmenili a svet umenia a kultúry nebol výnimkou, práve naopak. Každému je jasné, že veci sú iné, otázkou však je „ako“ iné. V Divadle Štúdio tanca taktiež hľadajú nové cesty a spôsoby, ako vytrvať a Hýbať sa práve (aj) v tejto „pohnutej“ dobe.

Publikum bolo vždy kľúčovým „hráčom“ vo svete umenia, ale  teraz sa nanovo ukázalo, akú silu a s ňou aj zodpovednosť naozaj má. Komu fandíme a koho a ako tým podporujeme? Stojíme na prahu zmien a reatívna činnosť potrebuje svojho diváka viac ako kedykoľvek predtým. Už teraz sa definitívne vie, že lajky a followeri nestačia. Umenie malo, bude mať, a hlavne má cenu.