Napriek zrušeniu Parku kultúry a oddychu stále samospráva nemá dokument, ktorý by povedal, akým smerom sa má kultúra v meste uberať. Schválenie kultúrnej koncepcie mesta je pre Mestský úrad jednou z priorít, napriek tomu jej definitívne dokončenie bude závisieť od vyčlenenia ďalších prostriedkov z rozpočtu mesta.

Radvanský jarmok 2013, nedela, Banska Bystrica, 13.9.2013Mestské zastupiteľstvo v Banskej Bystrici sa rozvojom kultúry malo zaoberať koncom minulého roka. Napokon sa prerokovanie tohto bodu presunulo do prvého polroka 2014.

„V roku 2013 sa vytvoril koncept tohto materiálu a zorganizovalo prvé stretnutie pracovnej skupiny na pôde MsÚ, tvorbu materiálu však spomalil a značne ovplyvnil proces transformácie PKO pod MsÚ,“ uviedla v aktuálnom stanovisku pre poslancov mesta vedúca Odboru propagácie mesta Karin Graciasová – Šikulová. Ako ďalej vyplýva zo stanoviska, schválenie smerovania kultúry v Banskej Bystrici je snahou súčasného vedenia mesta. Podmieňuje ho však súčinnosťou odborníkov v oblasti kultúry a vyčlenením finančných prostriedkov v rozpočte oddelenia kultúry pre rok 2014.

Na urýchlené vypracovanie materiálu, ktorý Banská Bystrica dosiaľ nemala, apelujú viacerí mestskí poslanci. „Mesto Banská Bystrica je prirodzene mestom školstva a kultúry. Ak sa má opäť odkladať prerokovanie koncepcie kultúry, je to vyslovene ignorovanie jedného z dôležitých pilierov života v našom meste. Potom nečudo, že nastávajú také situácie ako nedávno v prípade PKO. Namiesto koncepčných vyhrávajú vyslovene ekonomické argumenty,“ povedal pre BBonline.sk mestský poslanec Marcel Pecník (Smer-SD, SNS, ĽS-HZDS).

Práve jeho podnet na prípravu analýzy začlenenia PKO pod Správu športových a telovýchovných zariadení mesta vlani vyvrcholil až zrušením mestskej kultúrnej organizácie. „Pred rušením tejto organizácie som navrhoval variant záchrany a žiadal som o tom širokú diskusiu. Myslíte, že tieto moje žiadosti boli vypočuté? Tiež som v tej veci vyčítal pasivitu aj kultúrnej obci v meste. Aj teraz si myslím, že ak sa má koncepcia odkladať, mali by sa kultúrnici veľmi silne ozvať,“ dodal Pecník s tým, že mesto by podľa neho malo plniť v oblasti kultúry najmä koordinačnú úlohu.