Jeden z podporených projektov banskobystrického participatívneho rozpočtu – 100 nových stromov pre Banskú Bystricu občianskeho združenia NEW FACES, si kládol za cieľ priniesť do ulíc mesta viac novej zelene. Nie všetkým obyvateľom mesta sa to ale zjavne pozdáva.

Projekt získal podporu desiatok hlasujúcich v participatívnom rozpočte a z mestskej pokladnice naň bolo vyčlenených takmer 10-tisíc eur.

Prvá etapa výsadby stromov v lokalitách vytypovaných spolu s pracovníkmi ZAaRES-u prebehla v apríli tohto roku. Aby ale mladým stromčekom nedávala zabrať len klimatická situácia, rozhodli sa im pridať aj vandali. Tí aktuálne niektoré zasadené stromy vypílili.

Podávajú trestné oznámenie

„Po troch mesiacoch od realizácie je skutkový stav žalostný. Na Kyjevskom námestí sú všetky stromy (3ks) vyrúbané. Do rána opäť niekto vyrúbal mladú slivku aj pred modrým kostolíkom na Fončorde,“ informoval na sociálnej sieti Vladimír Ivan z OZ New Faces.

Symbolicky aj s odkazom na podporu Ukrajine, boli prvé stromčeky v rámci projektu na jar vysadené práve v lokalite pri Kyjevskom námestí. Sadenia sa vtedy zúčastnil aj primátor či obaja viceprimátori. Po niekoľkých mesiacoch však po časti stromov veľa nezostalo.

Tento vandalizmus by nemal zostať bez povšimnutia. Ako ďalej Ivan informoval, na polícii bol podať trestné oznámenie na neznámeho páchateľa.