Dvom autorkám, priateľkám, vyšli v tomto roku nové knihy. Pokrstia ich spoločne v stredu 15. júna v  Literárnom a hudobnom múzeu v banskobystrickej Štátnej vedeckej knižnici. Soľou, cukrom a korením.

Pozvanka Inez a Maria-page-001Za krstnú mamu si Banskobystričanka Inéz Melichová Mária Blšáková z Liptovského Mikuláša pozvali ďalšiu autorku a kamarátku Michaelu Galambošovú, ktorá v úvode spomenutými ingredienciami uvedie knihy do života. Soľou preto, lebo dojatie, slzy aj plač patria do života, cukor ho osladí a aj štipka korenia v živote musí byť… V knihách Inéz Melichovej a Márie Blšákovej tieto chute určite nechýbajú.

Román Labyrint túžby je debutom Inéz Melichovej. Tento román, ako uvádza vo svojej recenzii spisovateľ Marek Zákopčan, sa navonok tvári ako bežný ľúbostný príbeh, ale nedajte sa oklamať, prípadne odradiť. Skrýva sa v ňom oveľa viac.

„Labyrint túžby zavedie čitateľa do malej dediny, kde plynú na prvý pohľad obyčajné životy. Pod povrchom však bublajú temné tajomstvá, schopné pohltiť slabšie povahy a tie silnejšie vyzvať na nerovný súboj o pravdu. Už dávno sa mi nestalo, aby ma nejaká postava vytočila tak, ako sa to podarilo tunajšej Alici. Neraz som mal sto chutí ňou zatriasť, zmohol som sa však len na krútenie hlavou a ťažké povzdychy. InézMelichovej sa ju podarilo vykresliť naozaj dokonale, nejde o žiadnu tuctovú romantickú hrdinku, ale o osobu, akých je azda v dnešnej dobe stále dosť veľa…“ (Marek Zákopčan)

Anna a Šarlota je štvrtou knihou Márie Blšákovej a ako v recenzii konštatuje Marek Zákopčan, opäť je to vydarený titul.

„Aj v románe Anna a Šarlota nájdeme Blšákovej typický humor, nadhľad a slovné hračky, čím dokazuje nielen úctu k rodnému jazyku, ale aj rozprávačskú zručnosť. Tentoraz sa presunieme do Považia, kde sa prepletú osudy dvoch rodín. Samozrejme, nechýba láska a romantika, no autorke slúži ku cti, že sa vyhýba klišé a ani jej postavy nie sú práve vzorom fyzickej či psychickej dokonalosti. Autorke sa podarilo skvelo vykresliť vzťah rodiča a dieťaťa založený na prílišnej opatrnosti, kontrole a obavách. Zároveň ale poukazuje na zaujímavý fakt, že dieťa niekedy zabúda na to, že jeho rodičia neboli rodičmi vždy a ako mladí mali svoje túžby a sny…“ (Marek Zákopčan)

Viac o knihách Labyrint túžby a Anna a Šarlota ale aj o ich autorkách sa dozviete na stretnutí v stredu 15. júna o 16. hod. v Literárnom a hudobnom múzeu ŠVK v Banskej Bystrici na Lazovnej. Nebude chýbať ani čítačka z kníh, beseda s autorkamia autogramiáda. Obidve knihy vyšli tohto roku vo Vydavateľstve Marenčin PT a už čoskoro nájdete na našom portáli aj súťaž o ne, samozrejme, s vlastnoručným podpisom autoriek.