Uctením si pamiatky obetí Slovenského národného povstania v banskobystrickom Múzeu SNP začala dnes krátko po desiatej dopoludní oficiálna návšteva prezidenta Českej republiky Václava Klausa v Banskej Bystrici. Jeho ďalšie kroky smerovali na stretnutie s primátorom Petrom Gogolom v priestoroch historickej Radnice. Následnú prehliadku centrom mesta urobil českej hlave štátu samotný primátor Gogola, ktorý prezidentskému páru našich západných susedov priblížil históriu niektorých budov na Námestí SNP.

Nečakane mimo oficiálny program sa Klaus s manželkou, primátorom Gogolom a celou delegáciou usadili na jednej z letných terás, aby sa porozprávali už v menej formálnom duchu pri tradičnom slovenskom alkohole – borovičke. „Pán prezident prejavil záujem dať si borovičku, pretože včera v prezidentskom paláci bol prípitok hruškovicou, čo ho prekvapilo, tak si dal borovičku v Banskej Bystrici. Ja som povedal, že v práci nepijem, ale povedal, že pre tento prípad udeľuje prezidentský súhlas, aby som si výnimočne jeden pohárik s ním dal,“ priblížil primátor Gogola.

Prezident Klaus sa následne opäť stretol s predsedom BBSK Vladimírom Maňkom, ktorý ho ráno vítal aj na Letisku Sliač a spoločne prešli do banskobystrického Barbakanu, kde na nich a celú delegáciu čakal obed. Po ňom už prezident Klaus smeroval na Tále. Český prezident s manželkou odletí späť do vlasti zo Sliača zajtra dopoludnia. Klaus si ako dar od primátora Gogolu odnáša grafiku s vyobrazením banskobystrických veží a knihu Dejiny kráľovského mesta Banská Bystrica. Od predsedu BBSK si odniesol sadu medailí, ktoré vyrobila najstaršia mincovňa na svete – Mincovňa v Kremnici. Sú na nich vyobrazení prvý prezident ČSR Tomáš Garrigue Masaryk a slovenský politik Milan Rastislav Štefánik. Manželka prezidenta dostala najnovšiu knihu o Slovensku z dielne spoločnosti AB ART press a ručne maľovanú hodvábnu šatku.

O výsledku zahraničnej návštevy informoval po jej skončení primátor Peter Gogola: „V štruktúre návštevníkov mesta majú českí turisti významný podiel a myslím, že máme šancu v tomto smere dosiahnuť isté zlepšenie. Zúčastnil som sa aj slávnostnej večere, ktorú včera organizoval prezident Ivan Gašparovič v prezidentskom paláci, a tam som mal niekoľko zaujímavých rozhovorov o záveroch ktorých ešte nechcem hovoriť, ale Banská Bystrica má zaujímavé šance a spolupráca s Českou republikou by mohla priniesť prospech tomuto mestu.“

[youtube FUIwfonSZr0 590 350]