V deň 66. výročia Slovenského národného povstania vybrali organizátori tohtoročného Bažant Kinematografu na banskobystrické námestie film, ktorý symbolicky privádza divákov do nádherného prostredia horehronskej prírody.

Nie  len 66 rokov dozadu, ale aj v súčasnej stredoslovenskej dedine nájdeme príbehy obyčajných ľudí, plné priateľstiev a zrád.

Práve o tom je film Vlada Balka – Pokoj v Duši, ktorý si dnes, približne od 20.30, budete môcť pozrieť na námestí SNP. Traja štyridsiatnici sa nachádzajú na životnej križovatke. Tóno sa vracia z väzenia do rodnej dediny a zisťuje, že všetko je inak: s manželkou sa odcudzili, päťročného syna vlastne vôbec nepozná, nemôže si nájsť prácu, ale súčasne sa odmieta živiť krádežami ako predtým. Rímsko-katolícky dekan Marek, ktorý zaskakuje v rodnej dedine za chorého farára, sa ocitá v kríze svojej viery. Úspešný podnikateľ Peter zasa rieši ďalší zo svojich obchodov a je opäť nútený odsunúť súkromie na vedľajšiu koľaj. Marek aj Peter, verní priatelia z detstva, sa snažia Tónovi pri jeho návrate do normálneho života pomôcť, majú však svoje vlastné trápenia. Všetci traja hľadajú spôsob, ako sa vyrovnať s tým, že ich predstavy o živote narážajú na tvrdú realitu.

Silný príbeh, odohrávajúci sa na pozadí drsnej scenérie slovenských hôr, sa dostal do rebríčka TOP 10 najnavštevovanejších filmov roku 2009 a zároveň je držiteľom piatich národných filmových cien Slnko v sieti, vrátane kategórie Najlepší film.

Pred dnešným filmom nás tradične čaká krátky animovaný snímok Jaroslavy Havettovej. Dnes ním bude film o odkaze talianskeho sochára, maliara a architekta Michelangela Buonarottiho, autora slávneho Dávida, s názvom Socha.

Kompletný program Bažant Kinematografu v Banskej Bystrici:

27.8. piatok – Líbáš jako Bůh
28.8. sobota – Kawasakiho ruža

29.8. nedeľa – Pokoj v duši
30.8. pondelok – Nestyda
31.8. utorok – 2 Bobule