Už je to tu, čas prezúvania zimných pneumatík. Chvíľa, ktorú neznáša väčšina vodičov, ale bezpečnosť je bezpečnosť. Plné autoservisy, pátranie po obchode, kde nájdete lacné zimné pneumatiky či hľadanie manuálu, podľa ktorého si vyberiete zimné pneumatiky. A keď sa do toho pridá ešte predvianočný zhon, máte o zábavu postarané. Kedy by ste mali prezuť pneumatiky?

pneumatiky cc licencePozor na zákon

Podľa zdravého rozumu by ste mali prezuť pneumatiky už vtedy, keď sa teplota bežne pohybuje pod úrovňou 7°C. A čo robiť v takých prípadoch, keď ráno je 6°C, ale cez deň 12°C? Vtedy musíte zohľadniť to, kedy sa najčastejšie pohybujete na ceste – či jazdíte skoro ráno a neskoro večer, alebo hlavne cez deň. A ako je to podľa zákona? Ten prikazuje vodičom obuť zimné pneumatiky 15. novembra bez ohľadu na to, aké je vonku počasie. A kedy najskôr ich môžete prezuť späť na letné? Podľa zákona najskôr 31. marca, no teploty pod 7°C môžu pokojne pokračovať v apríli.

Kedy je čas na nové pneumatiky

Je dôležité vedieť aj to, že zimné pneumatiky majú tiež svoju životnosť, ktorá nezávisí od opotrebenia, pretože pri ich výrobe sú používané špeciálne gumové zmesi. A tie strácajú svoje pôvodné vlastnosti po štyroch rokoch. Takže nové zimné pneumatiky si kupujte minimálne každé štyri roky, aj keď stále majú dostatočnú   hĺbku dezénu. A ako čo je to dostatočná hĺbka? Aj v tomto prípade je určená v zákone, ten hovorí o tom, že minimálne hĺbka dezénu sú tri milimetre. Odborníci však odporúčajú pneumatiky meniť už pri 4mm dezéne.

Nesnažte sa ušetriť

Ušetriť vám pomôžu napríklad repasované náhradné autodiely, no nikdy sa nesnažte kúpiť menej kvalitnú pneumatiku len kvôli cene. Dajte si záležať na tom, aby pneumatika bola od renomovaného výrobcu a od dôveryhodného predajcu. Nezabúdajte na to, že práve zimné pneumatiky z veľkej miery rozhodujú o tom, či prežijete aj túto zimu bez nehody. Šetriť môžete na štýle jazdy, no nikdy to nerobte na pneumatikách.