Bystrické pumy dosiahli v uplynulej sezóne historický úspech. Konečné 4. miesto v Niké extralige žien je pre družstvo BK ŠKP 08 Banská Bystrica najlepším umiestnením v novodobej histórii klubu. Pri tejto príležitosti zavítala v piatok 23. apríla do banskobystrického BB FM rádia kapitánka bystrických púm Lucia Striešová. 

Basketbalistky BK ŠKP 08 obsadili po základnej časti 5. miesto, čo ich posunulo v rámci nadstavbovej časti do spodnej štvorky. Rozhodol o tom domáci zápas v 8. kole so Šamorínom, v ktorom pumy prehrali len tesne o 3 body.

„Už tri sezóny po sebe sme boli stále na 5. mieste. Takže sme si do tejto sezóny dali taký pomyselný cieľ, že nechceme byť stále len za tou prvou štvorkou. V základnej časti sme opäť potvrdili tú 5. pozíciu, ale napriek tomu, s tímom na 4. mieste (Šamorín, pozn. red.) sme hrali celkom vyrovnanú partiu,“ povedala k základnej časti Lucia Striešová.

V nadstavbe už Bystričanky dominovali, keď vyhrali všetkých šesť zápasov v konkurencii Popradu, Spišskej Novej Vsi a mestského rivala z UMB. Do play-off tak išli na víťaznej vlne.

„Tak jasné, že keď tím vyhráva, tá psychická pohoda je väčšia a myslím si, že nám to pomohlo. Keď sme aj niektoré zápasy vyhrali väčším rozdielom, tak sme mali priestor si nacvičiť tie naše systémy a to čo chceme hrať, možno aj lepšie do toho play-off.“

„Vedeli sme, že na to máme a dali sme do toho všetko“

Vo štvrťfinále narazili pumy na Šamorín. Družstvo BK ŠKP 08 úvodný zápas prehralo len tesne. Následne sa Bystričankám podaril fantastický obrat, keď v domácom zápase jasne zvíťazili a v rozhodujúcom treťom stretnutí v Šamoríne otočili zápas v poslednej štvrtine.

„Myslím, že už v základnej časti sa ukázalo, keď sme zápas so Šamorínom prehrali iba o tri body, že máme na to, a že nemusíme byť stále iba na tom 5. mieste. Do toho play-off sme išli jednoznačne s tým, že môžeme pokojne prekvapiť.“

Desať minút pred koncom tretieho zápasu pumy prehrávali o 13 bodov, no v poslednej štvrtine celej série netrafili Šamorínčanky kôš ani raz. Len 5 sekúnd pred záverečnou sirénou prihrala Lucia Striešová pod kôš Zuzane Vargovej, ktorá rozhodla o postupe púm do semifinále.

„Samozrejme to bola veľká radosť. Ešte navyše keď je ten výsledok taký tesný a rozhodne posledný kôš, o to je tá radosť väčšia, ako keby sme napríklad vyhrali o viac bodov. Takže určite perfektné pocity.

Už ten prvý zápas v Šamoríne bol veľmi podobný vo vývoji. Tiež tam bol dvojciferný rozdiel a posledná štvrtina bola v našom podaní perfektná. V tomto duchu sa presne niesol aj ten rozhodujúci zápas. Aj keď tam bol ten rozdiel 13 bodov, my sme jednoducho vedeli, že v basketbale tých 13 bodov nič v podstate neznamená. Vždycky sa to dá otočiť. Vedeli sme, že na to máme a dali sme do toho všetko,“ opísala pocity v tíme v rozhodujúcich momentoch celej sezóny kapitánka púm.

V semifinále a v boji o bronz už bystrické pumy na favorizované súperky nestačili. V semifinále podľahli Ružomberku 0:3 na zápasy. Tešiť ich však môže aspoň domáca výhra s košickými Young Angels v rámci série o 3. miesto.

„Tak Ružomberok je väčšinou pred každou sériou favorit na titul. Myslím si, že aj toho sme sa ako keby trochu zľakli. No vždycky treba ísť do každého zápasu s tým, že sú to rovnaké baby ako my. Ale myslím, že už len to, že to bol Ružomberok, nám trošku zviazalo ruky. S tou sériou sme neboli veľmi spokojné.

Vedeli sme, že Košice sú pre nás viac hrateľný súper ako Ružomberok. Nakoľko prvý zápas v Košiciach sme prehrali a domáca prehra by pre nás znamenala už koniec sezóny, tak sme chceli zabojovať a predĺžiť si túto sezónu. Už úspech so Šamorínom bol skvelý pre klub, ale dali sme si cieľ, že by bolo perfektné poraziť aj Košice,“ vyjadrila sa k semifinále a sérii o 3. miesto Lucia Striešová.

„V mestskom derby bola rivalita aj kamarátstvo“

Pumy sa tak celkovo umiestnili hneď za aktuálne tromi najsilnejšími družstvami v ženskej extralige.

„Tak samozrejme, že Košice, Piešťany a Ružomberok sú trochu na inej úrovni. Sú to predsa len profesionálnejšie kluby, ako kluby, ktoré sme pod nimi. Ale nesnažíme sa na to pozerať tak, že na nich nemôžme dosiahnuť. Všetko je zvládnuteľné. Myslím si, že sa od sezóny k sezóne zlepšujeme a dúfam, že v tomto trende budeme aj pokračovať. “

V ženskej extralige sa premiérovo predstavili hneď dva banskobystrické tímy. V mestských derby zápasoch sa bystrické pumy stretli s basketbalistkami UMB.

„Keď sú v lige dva tímy z toho istého mesta, tak tam je určite nejaká rivalita. Myslím si, že sa s dievčatami celkom dobre poznáme, keďže s väčšinou z nich som aj ja hrala v predchádzajúcich rokoch. V tých zápasoch bola rivalita aj kamarátstvo. Boli to ťažké zápasy. Aj tie zápasy, ktoré sme vyhrali jednoznačnejšie, boli náročné. Pripravovali sme sa na tieto zápasy. Nebolo treba podceniť tím UMB, lebo aj počas sezóny pobrali niekoľko nových hráčok,“ opísala atmosféru mestských derby zápasov 23-ročná hráčka Bystrických púm.

„Basketbal bol odmalička moja vášeň“

Lucia Striešová nastrieľala v sezóne 200 bodov, v priemere 9,5 bodu na zápas, čo bolo najviac spomedzi hráčok BK ŠKP 08. V rámci celej súťaže sa bodovo zmestila do najlepšej dvadsiatky.

„Tak ja sa chcem viac-menej tým basketom hlavne baviť. Mala som aj nejaké výpadky počas sezóny, keďže sama som prekonala covid, ale celkovo si myslím, že môžem hodnotiť pozitívne. Samozrejme, každý chce vždy čo najviac individuálne pomôcť tímu,“ zhodnotila sezónu z hľadiska individuálnych výkonov Striešová.

Hráčka, nosiaca na drese obľúbené číslo 11, patrila v minulosti aj do juniorských reprezentačných výberov. Počas návratu z reprezentačného zrazu v roku 2017 mala so spoluhráčkami dopravnú nehodu, po ktorej mala vážne zranenú pravú ruku. Lucia si po návrate na palubovky v zápase ruku opäť zlomila. Prognózy na jej návrat neboli priaznivé. Napriek tomu ako kapitánka doviedla Bystrické pumy k historickému 4. miestu.

„Ten basketbal bol od malička moja vášeň. Povedala som si, že ak aj nie na profesionálnej úrovni, tak určite chcem pri tom basketbale zostať. Čiže, akonáhle som sa mohla nejakým spôsobom opäť športovo zapojiť, aj keď tá pravá ruka už nebola v poriadku, tak som sa snažila robiť všetko ostatné a stále žiť tým basketbalom a žiť s tímom. Tým, že som v Banskej Bystrici odmalička, mám aj dobrý vzťah s trénermi, poznám to tu. Tým, že som tu vyrastala, tak tréneri vedia o tej mojej ruke a viem, že niekedy nemôžem robiť všetko naplno, ale všetci to rešpektujú a podporujú ma,“ opísala Lucia Striešová, ako sa s vážnym zranením vysporiadala.

Nielen Lucia, ale aj všetky bystrické pumy si už v týchto dňoch môžu užívať oddych po náročnej, ale ako potvrdila kapitánka tímu vo vysielaní, zatiaľ najúspešnejšej sezóne pre BK ŠKP 08 Banská Bystrica. Zvukový záznam rozhovoru s Luciou Striešovou nájdete na stránke BB FM rádia.