Hráčom UMB sa podarilo už štvrtýkrát za posledných päť rokov postúpiť do finále. Vo štvrtok vo štvrtom finálovom zápase mohli obhájiť titul pred vlastným publikom, ale cestu im skrížila bojovnosť gladiátorov. Tí dokázal v rozmedzí minúty zápas otočiť a presunúť sériu do Trenčína.

V základnej časti si Banskobystrický hráči viedli veľmi dobre. Dokázali obsadiť druhú priečku v tabuľke. Od prvého miesta ich delilo len horšie skóre s Gladiators Trenčín, ktorý bol aj ich súper vo finálovom zápase. V štvrťfinále narazili najprv na Ostravu, s ktorou vonku vyhrali 3:1 a doma uštedrili súperovi debakel v podobe výsledku 12:2.

V semifinále sa UMB stretla s HC Masaryk Univerzity. Súper z Česka bol už viac nebezpečný a v druhom zápase vyrovnal stav série. V rozhodujúcom treťom stretnutí ale Banskobystričania zvíťazili a postúpili tak tretí rok v rade do finále.

Vo finále sa zverenci trénera Opátha stretli so slovenským zástupcom, a to Gladiators Trenčín. V prvom stretnutí gladiátori zvíťazili vysoko 6:2, ale treťom zápase prehrávali v sérii už o jeden zápas. Banskobystričanom stačilo spraviť len záverečný krok, zvíťaziť vo štvrtkovom zápase. To sa im však nepodarilo a o majstrovi sa rozhodne v Trenčíne.

Po prehre vo štvrtok Trenčín sériu vyrovnal. K včerajšiemu zápasu sa vyjadril aj kapitán tímu Filip Kandra. “Už v druhej tretine sme robili veľa chýb čo nás stálo veľa síl, veľa vylúčení. Myslím že tam to začalo. V záverečnom dejstve sme si neudržali náskok dvoch gólov, čo nás veľmi mrzí. Vypracovali sme si šance, ale nepremenili sme ich. V závere sme mali ešte päť minút presilovku, mohli sme v kľude dohrať zápas, ale prišlo ďalšie vylúčenie. Celú sezónu sme trénovali predĺženia. Verili sme si že to máme natrénované. Nevyšla nám jedna prihrávka z pásma a vlastne aj so šťastím dal súper gól.”

Sklamanie neskrýval ani tréner UMB hockey team Lukáš Opáth. “Bol to finálový zápas, nechýbali emócie a dobrá vyrovnaná hra. Nás môže mrzieť že sme náskok neudržali. Je to však šport, musíme sa z toho zdvihnúť a zahodiť to za hlavu. Séria je vyrovnaná a v Trenčíne chceme zvíťaziť. Mrzí nás skrat v závere tretiny. Chýbalo nám trocha šťastíčka, ktoré sme mali minulý rok. Stačilo len vyhodiť puk a mohlo byť po zápase. Bohužiaľ, aj toto hokej, niekedy sa to deje.”

O tom, že kolektív UMB tvorí každoročne náročného súpera potvrdil aj kapitán Gladiators Trenčín Miroslav Habšuda. “Stretnutia boli silové a nie moc technické. Banská Bystrica má veľmi dobre rozohratú Univerzitnú ligu. Už tri roky po sebe sa dokázali prebojovať do finále, čo je pre akýkoľvek tím obrovský úspech. Majú niekoľko rokov stabilný káder, sú zohratí, vedia kde majú stáť a prihrať si. Systém v obrane majú veľmi prešpekulovaný. Hrajú skôr americký štýl hokeja, nahadzujú puky do pásma, zrážajú sa. Ťažšie sa nám proti tomu hrá, pretože my hráme viac technický hokej než silový.”

V dnešnom zápase môže stále UMB zvíťaziť a zdvihnúť tak pohár nad hlavu. Kapitán Kandra do posledného zápasu ide s odhodlaním vyhrať. „Stále existuje nádej, treba dvihnúť hlavu. Zajtra je nový zápas a treba ho vyhrať.“

Sezóna sa v piatok celkom určite skončí. Tréner Opáth aspoň čiastočne zhodnotil sezónu: ”Podarilo sa nám byť za posledných päť rokov štyrikrát vo finále. Môžme to z časti pokladať za úspech. Keď ste ale takto blízko, chcete titul.”

V nasledujúcej sezóne budú ale čakať káder UMB zmeny. “V ďalšom roku nás čakajú isté zmeny. Máme už nových vyhliadnutých hráčov, ktorými chceme doplniť káder,” dodal na záver tréner UMB Hockey team.

FOTO+VIDEO: UMB nepremenila mečbal, o majstrovi sa rozhodne v Trenčíne