primatorPortál BBonline.sk v nasledujúcich týždňoch bližšie priblíži pätnástku kandidátov na post primátora Banskej Bystrice. Prostredníctvom otázok a odpovedí spoznáme ich názory na rôzne témy.

Kandidáti dostali možnosť predstaviť svoje názory či riešenia v desiatich otázkach, na ktoré budú postupne odpovedať. Ešte predtým sme im poskytli priestor na osobné predstavenie. Na každú odpoveď na naše otázky ako i úvodné predstavenie má každý kandidát k dispozícii vždy zhruba 700 znakov. Pýtať sa ich postupne budeme osobne i profesionálne. Zodpovedia na otázky o ich ich plánoch po prípadnom zvolení a prezradia aj konkrétne kroky, ktoré pripravujú.

Osobné predstavenie kandidátov

Všetkých uchádzačov o kreslo primátora sme na úvod požiadali, aby nám napísali vlastnými slovami svoj osobný profil a príbeh. Ich odpovede si môžete prečítať nižšie.

palo bielik_jpg_stvPavol Bielik, 60, manažér
– Nezávislý kandidát

Som čestný, priamy a hovorím vždy otvorene. Narodil som sa v Šahách v roku 1954. Od roku 1961 žijem nepretržite v Banskej Bystrici. Prežil som tu detstvo  aj školskú dochádzku. Vždy s veľkým nasadením a ochotou pomáham. Vo svojom živote dodržujem základný kódex kresťana. Pomáhať druhým. Som kresťan katolík. Rozhodujem sa väčšinou správne, pretože mám optimálnu rovnováhu medzi racionálnym a emočným cítením. Vyštudovaný zdravotník. Pracoval som na rôznych riadiacich pozíciách v súkromných a štátnych organizáciach. Mám dobré skúsenosti s riadením a organizovaním ľudí. Bystričania, pýtajte sa Sásovčanov  a Rudlovčanov. Oni najviac vedia o mne rozprávať.

Pavel Čupka, Mgr, 68, podnikateľ
– HZDS

Kandidát bol oslovený, ale do uzávierky nevyužil možnosť svojho predstavenia.

peter gogolaPeter Gogola, Mgr., 46, primátor
– Nezávislý kandidát

Verejnosť mohla moje meno prvýkrát počuť v roku 2009, keď som z pozície hovorcu v štátnom podniku Lesy SR, spolu s kolegami, poukázal na možné korupčné praktiky predstaviteľov podniku. V komunálnych voľbách 2010 som kandidoval ako nezávislý a po šestnástich rokoch sa stal prvým neľavicovým primátorom. Zanietenosť pre spravodlivosť a etika vo vedení mesta sa pozitívne odzrkadlili aj vo výsledkoch prieskumu Transparency International, v ktorom je Banská Bystrica 5-tym najtransparentnejším mestom Slovenska. Vo voľbách kandidujem opäť ako nezávislý kandidát. Do ďalšieho volebného obdobia vstupujem s odhodlaním zachovať mestu a jeho občanom čistý štít a silnú pozíciu moderného, zveľaďovaného a transparentného krajského mesta.

HADVICAK PORTRET MEDIAĽubomír Hadvičák, Mgr., 36, riaditeľ spoločnosti
– Strana TIP

Som Ľubomír Hadvičák a som človek, ktorý nedostal v živote nič zadarmo. Začínal som kopaním kanálov a neskôr som popri troch zamestnaniach vyštudoval vysokú školu. Tvrdou prácou som prešiel začiatkami podnikania a dnes ma teší že poskytujem prácu desiatkam ľudí. Keď sa podnikanie dostalo do zložitej situácie, nevidel som straty a ušlé zisky, ale ľudí, ktorí by mohli prísť o prácu. Kto podniká vie, že riešenie krízových situácií patrí do každodenného programu manažéra. Po založení rodiny sa mi narodil krásny syn a už dávno nemám zodpovednosť len za seba, ale aj za svoju rodinu, za ľudí, ktorých zamestnávam. Cítim zodpovednosť za mesto, v ktorom som sa narodil a ktoré milujem.

stefan hrckaŠtefan Hrčka, 41, generálny riaditeľ
– Nezávislý kandidát

Som Štefan Hrčka, hrdý Banskobystričan z Uhliska. Ako jeden z mála kandidátov. Poznám všetky bolesti tohto mesta.  Prečo kandidujem? Lebo sa chcem starať o svoje mesto. Lebo chcem, aby sa zlepšil život v Banskej Bystrici. Aby som pokračoval v tom dobrom, čo spravili moji predchodcovia, a aby som našim deťom zanechal mesto, ako som ho poznal ja. Nie som stranícky vedený, ani zaťažený. To o čom iní rozprávajú, ja v Bystrici každodenne žijem. Rozhodol som sa sám za seba a dobrovoľne. Iste, nemám čarovný prútik, ale viem, aká práca ma čaká. A som na ňu pripravený.

DSC0481Miroslav Ivan, lng., 48, manažér
– SaS

Som ženatý, mám dve dcéry, absolvent Stavebnej fakulty STU. Tri roky som pracoval v odbore, ktorý som vyštudoval. Po krátkej dobe som sa dal na podnikateľskú dráhu. Viac ako 20 rokov úspešného podnikania na Slovensku, v tom 5 rokov v zámorí je pre mňa fantastická skúsenosť a svoj podnikateľský príbeh by som želal zažiť aj dnešnej mladej generácii. Neskôr som sa začal venovať investičnej činnosti a tiež, vzhľadom k vývoju v našej spoločnosti som sa oveľa viac začal zaujímať o politiku. V období 2011-2012 som pracoval na Ministerstve hospodárstva ako riaditeľ odboru strategických investícií. Skúsenosti zo súkromného sektora sú pre mňa dobrým základom pre realizáciu reforiem, ktoré naše mesto potrebuje.

_MG_7921Marian Korytiak, JUDr., 45, vysokoškolský pedagóg
– SIEŤ

Som vo veku 45 rokov a po skúsenostiach z pôsobenia v štátnej správe, kde som pôsobil viac ako 23 rokov a získal prehľad a jej činnosti a kompetenciách. Pôsobil som aj ako riaditeľ SOŠ a ukončil som ju v pozícii zástupcu Generálneho riaditeľa Integrovaného záchranného systému. Od roku 2010 pôsobím na súkromnej vysokej škole, kde sa venujem otázkam spojeným so samosprávou a Európskym právom. Zaujímam sa o hospodárenie s verejnými zdrojmi a nákladmi s nimi spojenými.

upr.portretPeter Lačný, Ing., 58, stavebný inžinier
– KDH, NOVA

Založenie Banskobystrickej energetickej spoločnosti a investícia 400 mil. Sk do rekonštrukcie tepelného hospodárstva, projekt komunitného zdravia ako silný základ pre rozvoj projektov v sociálnej oblasti – to sú konkrétne výsledky rozhodnutí, pri ktorých som stál ako zástupca primátora Banskej Bystrice. Som stavebný inžinier a dnes podnikateľ. Nielen rodom, ale aj srdcom som Banskobystričan. Mám 4 deti, manželka bola zdravotnou sestrou, dnes je invalidná dôchodkyňa. Bol som poslancom kraja i mesta a svoje skúsenosti v komunálnej politike považujem za svoju prednosť. Ponúkam ju Banskej Bystrici. Ponúkam spoluprácu založenú na odbornosti, otvorenosti a transparentnosti, v prospech mesta.

Peter Múkera, JUDr., 57, advokát
– DOST

Kandidát bol oslovený, ale do uzávierky nevyužil možnosť svojho predstavenia.

ján noskoJán Nosko, MUDr., 53, riaditeľ DFNsP BB
– Nezávislý kandidát

Mám 53 rokov, narodil som sa v Brezne. S manželkou Eleonórou sme spolu 32 rokov.  Syn Ján žije v Bratislave so svojou rodinou, dcérka Katka žije s nami v spoločnej domácnosti. Mám dvojročného vnuka Janka. Profesne som špecializovaný v odbore detská kardiológia. Od ukončenia vysokoškolského štúdia pracujem v Banskej Bystrici. Od vzniku DFNsP som pôsobil  na pozícii námestníka  pre liečebno – preventívnu starostlivosť a ako primár II. Detskej kliniky. Od roku 2008  som riaditeľom DFNsP BB. Srdcu blízka je pre mňa práca v občianskom združení PONS. S  priateľmi sme ho založili v roku 2000. Dodnes sa aktívne venuje osobám so zdravotným postihnutím. Mojou osobnou prioritou je rodina, záľubami sú  šport, hudba a literatúra.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAĽubomír Piterka, PhDr., 42, mediátor
– Nezávislý kandidát

Narodil som sa 27. januára 1972 v Banskej Bystrici. Môj prvý kontakt so vzdelávaním prebehol na ZŠ Bakossova na čo som patrične hrdý, a preto som aj zaujal jednoznačný postoj k zrušeniu tejto školy. Strednú školu som absolvoval na SPŠ Stavebná a opäť škola, ktorá musela bojovať o svoju existenciu… žiaľ neúspešne. Vysokoškolské vzdelanie som získal na UMB a tu dúfam, že sa podobný scenár nezopakuje. Profesne som sa prakticky celý aktívny čas venoval sociálnej oblasti a naposledy som pôsobil ako náčelník Mestskej polície Banská Bystrica. Kandidatúra na post primátora je logickým vyvrcholením mojej profesnej dráhy, kde by som chcel zúročiť svoje vedomosti a skúsenosti pre rozvoj mesta a jeho obyvateľov.

Jozef Sásik, lng., 56, znalec lesníctvo
– SĽS

Kandidát bol oslovený, ale do uzávierky nevyužil možnosť svojho predstavenia.

IMG_7537Janka Slaná, Ing. 54, manažérka
– Nezávislý kandidát

Žijem v Banskej Bystrici 33 rokov. Vyštudovala som ekonomiku riadenia strojárskej výroby na VŠDaS v Žiline. Táto skutočnosť významne ovplyvnila moje neskoršie profesijné zameranie. V roku 1993 som začala podnikať ako fyzická osoba a neskôr sme s manželom spojili podnikateľské aktivity a založili rodinnú firmu so strojárenským zameraním, v dnešnej dobe bezkonkurenčnú európskeho významu. Som ekonomicky nezávislá vďaka pracovným úspechom, s mojím menom sa nespájajú žiadne kauzy, ani kauzičky a vediem pokojný a harmonický rodinný život. Som žena a som presvedčená, že viac zástupkýň nežného pohlavia v komunálnej politike nezaškodí, pretože ich ženskosť, takt a diplomacia dokážu robiť zázraky.

IGOR SIMEG portretIgor Šimeg, Mgr. art, 57, režisér, scenárista, manažér
-Nezávislý kandidát

Banskobystrický rodák, občiansky zaangažovaný na rozvoji mesta umelecky, pedagogicky a manažérsky s koncepčnými realizáciami. Úspešný autorský projekt Slovakia for the World, ocenený Slovak Gold a Bronzovým klincom za reklamu a prezentáciu SR zahraničiu v hospodárskej a kultúrnej oblasti, pracovné cesty po svete dopĺňa rad realizácií – Hud.dram. odbor štátneho Konzervatória, Fakulta DU BB, Ars poetica BB, festival Banskobystický Montmartre, nové regionálné potravinárske značky Z nášho dvora a Farmársky lístok. Dlhodobo pôsobím v RTVS – Štúdio Banská Bystrica, rádiu Lumen a v Kultúrnej komisii nášho mesta s víziou prosperujúceho mesta s vysokou kvalitou života a v projektoch regionálnej sebestačnosti.

jarmila virostkovaJarmila Virostková, 61, dôchodkyňa
– Nezávislý kandidát

Som jedna z Vás. Jarmila Virostková.  Mám 61 rokov a životné skúsenosti, ktoré boli motiváciou môjho rozhodnutia, prijať ponúknutú výzvu a kandidovať na post primátorky mesta Banská Bystrica.  Mám pedagogické vzdelanie, dospelé deti, ktoré sú už samostatné. A dostatok času a predovšetkým energie, byť primátorkou na plný úväzok. Svoju funkciu uvoľním okamžite, ak sa preukáže, že moje konanie je v rozpore s etickými princípmi. To, čo chcete Vy, chcem aj ja. V Banskej Bystrici spokojne žiť, pracovať a bývať.

Pozn.: Odpovede kandidátky boli doplnené 29.10.2014, nakoľko kandidátka považovala odpovede na novinárske otázky za volebnú kampaň v zmysle zákona o voľbách do orgánov samosprávy obcí.