Tohtoročná, zatiaľ nie veľmi vydarená sezóna začala pre banskobystrický tím HC´05 autogramiádou hráčov a realizačného tímu. Nechýbal na nej ani tmavovlasý, vysoký ale pritom nenápadný Kristoff Kontos. Tohto Kanaďana angažoval klub, spolu s krajanom Troockom, ako posilu do útočných radov. Na spomínanej autogramiáde v polovici septembra sme mu pri podpise jeho hráčskej karty niečo pozitívne zaželali…

Útočníkovi bystrických Baranov s číslom 17 na drese sa však v doterajšom priebehu ligy veľmi nedarilo. Jediným „svetlejším bodom“ Krisa Kontosa bol domáci zápas proti rivalovi zo Zvolena. Kanadský hráč s gréckymi koreňmi poslal v poslednej minúte tradične vybičovaný duel do predĺženia. Vo víťaznom zápase si okrem gólu pripísal aj bod za asistenciu. Bolo to zároveň tretie víťazstvo Bystričanov v rade a zdalo sa, že tím, a s ním aj Kris, ide dobrým smerom. Žiaľ, ako sa ukázalo, opak bol pravdou. Týždne a týždne sa nedarilo. Až kým neprišiel začiatok decembra, respektíve koniec novembra. Vtedy prebral tím kanadský kouč Doug Shedden. A snáď s ním aj prichádza priaznivejšie hokejové obdobie pre baranov.

Jeden z nich, ten o ktorom je reč, tak ten doslova hokejovo explodoval! Dátum 6. december 2022 si zapíše Kris Kontos hneď dvakrát. Za prvé, oslávil svoje narodeniny. Za druhé, a to hlavne, v jednom zápase zaznamenal šesť bodov za tri góly a tri asistencie. Udialo sa to v Spišskej Novej Vsi v dohrávke 12. kola najvyššej súťaže pri výhre Banskej Bystrice 7:2. Kris Kontos sa tak stal historicky prvým hráčom v drese s baranom na hrudi, ktorému sa podarilo nazbierať v jednom zápase 6 kanadských bodov.

„Bol to z mojej strany naozaj vydarený večer. Pravdepodobne to príde iba raz za kariéru. Ale nemyslím si, že zápas rozhodla táto jedna skutočnosť. Tím si už teraz dobre osvojil nový systém hry, chceli sme všetci vyhrať,“ skromne rozoberá Kris Kontos pamätný zápas.

Kontos je typ technického hráča. Je výrazne kreatívnejší ako iní Kanaďania v našej lige. Vždy si hľadá lepšiu pozíciu pri zakladaní útoku, v určitom zmysle sa jeho hra zakladá podobne ako tá Leona Draisaitla. A nie je typom power forwarda ako mnoho hráčov zo zámoria. Kouč Shedden to zaiste zbadal a „nechá“ ho hrať svoju hru. Možno aj preto ten bodový prídel?

„Nemôžem povedať, že som zmenil svoju hru.  V ten deň som mal na mojej strane aj kúsok šťastia a to mi dodalo sebadôveru. Veci sa potom vo zvyšku zápasu pobrali správnou cestou,“ dodal.

Explóziu majú Kontosovci v krvi

Po utorňajšom nevšednom predstavení spoznal Krisa Kontosa nejeden hokejový fanúšik na Slovensku. Avšak máloktorý z nich pozná hokejovú „genézu“ rodiny Kontosovcov. Kris je totiž synom Chrisa Kontosa (nar. v roku 1963), ktorý prebrázdil hokejový svet krížom-krážom.

Okrem Severnej Ameriky hrával vo Fínsku, Švajčiarsku, Švédsku i Nemecku. Reprezentoval aj Kanadu na olympijských hrách (získal striebro na ZOH 1994). Ale jedným z pamätných dní hokejového života Krisovho otca bol najmä jeden zápas v roku 1992. V tom roku bol do NHL prijatý klub Tampa Bay Lightning. Spolu s Ottawou Senators sa stali 23. a 24. tímom severoamerickej profiligy. Siedmeho októbra 1992, v historicky prvom zápase klubu, deklasovala Tampa Bay Chicago Blackhawks 7:3 a autorom štyroch gólov v sieti hostí bol – Chris Kontos. Pravda, teraz je iná doba, iná liga a iná krajina. Aj tak je to pre Krisa a pre Kontosovcov niečo výnimočné.

„Áno je to dobrý pocit, zažiť niečo podobné ako zažil otec pred rokmi v tom otváracom zápase. Uznávam ho za ten výkon, bolo to v tej dobe veľmi impozantné. Je skvelé, že som zažil podobný večer aj ja,“ uviedol Kris.

Foto: Chris Kontos a jeho štyri puky v sieti Chicaga / zdroj: www.chriskontos.com

A teraz už môžeme prezradiť, že sme pred tromi mesiacmi želali Krisovi Kontosovi, aby v otváracom zápase skúsil napodobniť svojho otca.

„Yeah, even one would be enough, v preklade – stačil by aj jeden“, povedal vtedy. Nepodarilo sa mu však skórovať. Prišlo to až v decembri. Šiesteho decembra, niečo vyše 30 rokov po otcovom supervýkone. Ten sa udial siedmeho októbra, a pri tom súperi Kontosovcov dostali zhodne – sedem gólov. Mimochodom, obaja – Kris aj Chris mali v čase svojej „gólovej explózie“ zhodne po dvadsaťdeväť rokov.

Takýto je príbeh dvoch členov rodiny Kontosovcov, ktorý sa teraz spája aj s banskobystrickým hokejom. Nie je vylúčené, že v budúcnosti bude mať svoje pokračovanie.