Quantcast

Slávnostné otvorenie výstavy sa uskutoční v utorok 22. marca o 16 – tej hodine v reprezentatívnych priestoroch Tihányiovského kaštieľa.

fotografia_01_vystava_Kaktusy_pod_Urpinom_I.Sukulenty sú rastliny, ktoré dokážu rásť v extrémne suchom, teplom a svetlom prostredí. Také by sme im mali vytvoriť, aj keď ich pestujeme v umelých podmienkach – v dome, byte, skleníku, záhrade. Na prvý pohľad sa môže zdať, že to nie je nič zložité. Opak je však pravdou.

Pestovatelia kaktusov aj sukulentov potvrdili, že si museli podrobne naštudovať nároky každého konkrétneho druhu v ich zbierke, aby sa dostavil úspech pri ich pestovaní.  Do tajov tejto atraktívnej záľuby zasvätia návštevníkov Tihányiovského kaštieľa členovia Klubu kaktusárov pri Arboréte Borová hora Technickej univerzity (TU) vo Zvolene. V spolupráci so Stredoslovenským múzeom v Banskej Bystrici pripravili pre vás pokračovanie živej výstavy sukulentov pod názvom Kaktusy pod Urpínom II. s podtitulom „kaktusárčenienie je len o pestovaní kaktusov.

Po úspešnom prvom ročníku výstavy z roku 2013 Stredoslovenské múzeum opäť nadväzuje na tradíciu živých výstav v Tihányiovskom kaštieli“, zdôrazňuje výber výstavy riaditeľ Stredoslovenského múzea Roman Hradecký.

ZÁVAN EXOTIKY NA BANSKOBYSTRICOM SÍDLISKU RADVAŇ

fotografia_02_vystava_Kaktusy_pod_Urpinom_I.Od utorka 22. marca sa zazelená zimná záhrada Tihányiovského kaštieľa dvoma stovkami pestovaných sukulentov. Ich pôvodným domovom sú polopúšte a subtropické oblasti južnej Afriky, Severnej a Južnej Ameriky. Niektoré druhy tu môžu narásť do gigantických rozmerov. Pri pestovaní v umelých podmienkach sú to rastliny menšieho vzrastu, ale veľmi zaujímavých tvarov. Druhý ročník podujatia predstaví viac ako 100 druhov rastlín v celkovom počte 250 ks pestovaných jedincov. Najvyššie vystavené rastliny sú stromovité druhy z juhozápadu a juhu Madagaskaru, Pachypodium lamerei, ktoré v prírodných podmienkach dosahuje výšku päť metrov a Pachypodium geayi s výškou až šesť metrov.

Zaujmú aj púšte ruže – Adenium obesum. V lete potešia pestovateľov záplavou ružových kvetov. Jedným z najmenších vystavovaných druhov je Monanthes muralis. Jednotlivé ružice majú v priemere len 1 – 3 cm a  rastlina dosahuje výšku maximálne 5 – 10 cm. Návštevníkov prekvapia rastliny z rodu Lithops, ktoré sa podobajú kameňom. Vrchná strana ich párových listov farbou aj štruktúrou dokonale splýva s okolitým terénom. Pri kvitnutí prekvapia pomerne veľkými žltými alebo bielymi kvetmi.

Medzi najväčšie sukulenty patria agávy. Na výstave uvidíte len menšie druhy. Najmenšou vystavovanou agávou je určite kultivar Agave potatorum cv. ‘SHOJI-RAIJIN’, ktorá dosahuje priemer 6 – 7 (10) cm. Aloe sú známe svojimi liečivými účinkami. Môžu to byť miniatúry, ale aj vysoké stromy. Medzi najznámejšie liečivé aloe patrí Aloe arborescens. Najväčšiu variabilitu v tvare tela, ale aj rozmeroch, nájdeme v rode Euphorbia. Nájdeme tu miniatúrne rastliny, bohato olistené druhy, bezlisté, tŕnité kríčky, krovité druhy, ale aj vysoké stromy.

„Pestovatelia prezentujú na výstave aj svoje skúsenosti zosumarizované do praktických rád pre pestovanie jednotlivých druhov, s ktorými sa podelia s návštevníkmi výstavy“, pozýva kurátorka výstavy a botanička Elena Martincová.

POČAS VÝSTAVY SI NA SVOJE PRÍDU VEĽKÍ AJ MALÍ NÁVŠTEVNÍCI

fotografia_03_vystava_Kaktusy_pod_Urpinom_I.Už počas slávnostnej vernisáže v utorok 22. marca o 16.00 hod., ale aj vo štvrtok 7. apríla sa pestovateľ Milan Zemko podelí o svoje zážitky z cesty za kaktusmi  na ostrov Madagaskar.

Autori výstavy pripravili pre detských návštevníkov aj tvorivú dielňu s názvom Skalopevné kaktusy, z ktorej si deti v nedeľu 4. a 10. apríla odnesú vlastnoručne vyrobený model kaktusu. Hravou formou, spolu s lektorom, zároveň odhalia tajomstvá prežitia týchto „bojovníkov“ rastlinnej ríše v drsných a nehostinných podmienkach prírody.

Návštevníci, ktorí ešte nenabrali odvahu alebo sa boria s problémami pestovania týchto rastlín, by nemali vynechať ani pripravenú poradňu s odborníkom z Klubu kaktusárov pri Arboréte Borová hora TU vo Zvolene Borisom Patrášom.  V nedeľu 3. a 10. apríla získajú práve od neho cenné rady o pestovaní kaktusov a sukulentov  a dostanú odpovede na všetky svoje pestovateľské otázky.

Klub kaktusárov pri Arboréte Borová hora TU vo Zvolene sa už po druhýkrát predstaví návštevníkom Stredoslovenského múzea v Banskej Bystrici. Už od roku 1972 združuje milovníkov a pestovateľov kaktusov a sukulentov takmer z celého stredoslovenského regiónu. Počas svojho 44 ročného pôsobenia zorganizovali členovia klubu úctyhodných 36 výstav kaktusov a sukulentov. Poznatky získané z ich dlhoročných pestovateľských skúseností odovzdávajú ďalej aj prostredníctvom periodika s názvom Kaktusár, ktoré je jediným nepretržite vychádzajúcim svojho druhu na Slovensku.

Brány Tihányiovského kaštieľa sú otvorené do piatka 15. apríla pre všetkých návštevníkov, profesionálnych pestovateľov, začiatočníkov a tých, ktorí sa chcú pokochať krásou sukuletných rastlín.