Ako sme už informovali, v pondelok došlo na Základnej škole Pieninská na sídlisku Rudlová-Sásová k incidentu, po ktorom musela byť žiačka šiesteho ročníka prevezená do Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou v Banskej Bystrici.

Viac svetla do prípadu teraz priniesla banskobystrická samospráva, ktorá je zriaďovateľom školy. „V pondelok, 24. apríla 2023, po hodine telesnej výchovy, išli žiaci šiesteho ročníka zo ZŠ Pieninská späť do triedy na ďalšie vyučovanie. Jedno z dievčat bolo smädné a chcelo sa z jej vlastnej fľaše napiť vody. Obsah tekutiny však vypľulo na dlážku. Triedna učiteľka šiestakov, po príchode do triedy, fľašu otvorila a zacítila v nej SAVO. Odkiaľ pochádzalo, vedenie školy nemá vedomosť, nakoľko žiaci nemajú k čistiacim prostriedkom, ktoré sa používajú na upratovanie, prístup. Sú uzamknuté v miestnostiach, kam sa deti nedostanú,“ informoval Miroslav Strelec z kancelárie primátora mesta Banská Bystrica.

Následne riaditeľka ZŠ Pieninská kontaktovala Operačné stredisko Záchrannej zdravotnej služby. Podľa pokynov zdravotníkov bola žiačke poskytnutá prvá pomoc. Dievča bolo po príchode zdravotnej služby prevezené na vyšetrenie do Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou v B. Bystrici. „Podľa vyjadrení od rodiča, ktoré boli škole poskytnuté, sliznice nosa a ústnej dutiny nemala žiačka poškodené,“ doplnil Strelec.

Podľa školy sa však informácie medializované portálom tvnoviny.sk ohľadom dlhodobej šikany uvedenej žiačky zo strany jej spolužiakov nezakladajú na pravde. „Riaditeľka ZŠ Pieninská si súčasne overovala celú udalosť. Ohradzuje sa voči tvrdeniu, že dievča bolo dlhodobo šikanované. Táto informácia, ktorú zverejnili niektoré médiá, sa nezakladá na pravde,“ uviedol Strelec.

„V základných školách v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Banská Bystrica sa šikanovanie v žiadnom prípade netoleruje. Aj pri najmenšom náznaku, riaditeľ každej jednej základnej školy okamžite koná a situáciu rieši,“ povedala Jana Odrobiňáková, vedúca Školského úradu, oddelenia školstva a mládeže MsÚ Banská Bystrica.

Riaditeľka základnej školy zároveň kontaktovala príslušníkov polície, ktorí v súčasnosti celý prípad preverujú. Do skončenia vyšetrovania sa vedenie školy nebude k prípadu vyjadrovať.

O tom, či išlo o „nemiestny žart“ rovesníkov, bude možné hovoriť až po riadnom preverení všetkých skutočností,“ informovala v utorok Krajská polícia vo svojom vyhlásení. Ďalšie informácie nateraz polícia poskytovať nebude.