V sobotu 14. júna sa zúčastnil juniorský tím MIBA Banská Bystrica záverečného turnaja futsalovej sezóny 2013/2014 – FINAL FOUR Slovenský pohár vo futsale. V juniorskej kategórii štartovali štyri najlepšie mužstvá uplynulej sezóny.

Spoločná - Final FourV prvom stretnutí narazili Banskobystričania na víťaza Futsalovej extraligy juniorov ŽFA Žirafu Žilina, pretože boli nasadení zo štvrtého miesta.

ŽFA Žirafa Žilina U19 – MIBA Banská Bystrica U19 2:1 (1:1)

Gól MIBA: P. Ondrejka

Prvý zápas zhodnotili:

Martin Majling (tréner): „Na Final Four sme cestovali s vedomím, že hneď v prvom zápase sa stretneme s víťazom základnej časti ŽFA Žilina. Do zápasu sme však nastúpili rozpačito, súper nás zaskočil pohybom a rýchlymi kombináciami, na ktoré sme v prvej polovici prvého polčasu nenachádzali recept. ŽFA si vytvorila niekoľko sľubných šancí, no premenila len jednu, aj zásluhou výborného brankára Polónyho. Z našich brejkových situácii sme našťastie dokázali vyrovnať Ondrejkom. Od tohto momentu sa hra vyrovnala a gólové príležitosti pribúdali na oboch stranách. Na konci prvého polčasu nastalaj situácia, po ktorej sme mali kopať 10 metrový kop, no rozhodca nám ho nedoprial a navyše sme pri tejto situácii prišli aj o zraneného Černíka. Vo vyrovnanom druhom polčase prišiel rozhodujúci moment štyri minúty pred koncom, keď nás súper potrestal po strate lopty a prehratom súboji na našej polovici ihriska. V záverečných minútach už skúsený tím ŽFA nepripustil drámu a pohodlne uhájil víťazstvo.“

Lukáš Riša (kapitán): „V zápase so ŽFA sme mali na remízu, aj keď viac z hry mali Žilinčania. My sme hrozili z brejkových situácií, jedna z nich nám vyšla, po ktorej sme vyrovnali na polčasových 1:1. V druhom polčase sme zbytočne nakopávali takmer každú loptu, tým sme sa dostávali pod tlak, z čoho ťažil súper a dostával sa do šancí. Pár minút pred koncom po prehratom súboji na hranici šestky, kde by sme mali hrať dôraznejšie, súper využil zaváhanie a ujal sa vedenia. V tejto časti palubovky by sme mali hrať dôraznejšie. Boli sme vyrovnaným súperom chalanom, ktorí futsal trénujú oveľa dlhšie a potrápili sme ich na ceste do finále.“

V súboji o 3. miesto nastúpila MIBA proti košickým rovesníkom. Po riadnom hracom čase skončil zápas remízou. Keďže sa nerozhodlo ani v predĺžení, na rad prišli pokutové kopy. Tie boli veľmi dramatické a o víťazovi sa rozhodlo až v sedemnástej sérii.

MIBA Banská Bystrica – CFC Košice 2:2 (2:2), na penalty 12:13

Góly MIBA: Riša 2

Martin Majling (tréner): „Na zápas o tretie miesto sme nastúpili proti Košickému družstvu, ktoré sme v úvodných minútach zápasu pritlačili a dokázali sme sa aj ujať vedenia po rohovom kope krásnou strelou Ríšu. Náš jednogólový náskok nám akoby uškodil, uspokojili sme sa s vedením, začali sme robiť taktické chyby a pustili sme súpera do zápasu, ktorý dokázal dvomi gólmi otočiť výsledok stretnutia. Potom sme sa opäť prebrali a vyššou agresivitou a lepším pohybom sme dokázali vyrovnať. Zápas s množstvom šancí na oboch stranách a výbornými výkonmi brankárov dospel po remíze v riadnom hracom čase a aj v následnom predĺžení až na penaltový rozstrel. V ňom sme mohli sledovať nevídanú drámu, keď rozhodnutie padlo až v sedemnástej sérií, po ktorej boli, bohužiaľ, šťastnejší Košičania.

Za obidva zápasy na turnaji môžem chalanov len pochváliť a určite si svojím prístupom zaslúžili medaily, avšak v dôležitých okamihoch rozhodli menšie skúsenosti našich chalanov.“

Lukáš Riša (kapitán): „Zápas s Košicami sme začali dobre, po rohu sme sa ujali vedenia. Košičania vyrovnali po našej taktickej chybe, na čo sme doplácali viackrát a pri druhom inkasovanom góle sme nedostúpili hráča, ktorý to využil a otočil stav stretnutia. V druhom polčase sa hralo hore – dole. Košičania mali vyloženejšie šance, pri ktorých nás podržal brankár Polóny a raz aj konštrukcia brány. V závere zápasu nechcelo ani jedno mužstvo inkasovať zbytočný gól a navyše ubúdali sily. Aj predĺženie sa nieslo v podobnom duchu, aj keď mohol rozhodnúť Lešták alebo Černík. Potom nasledovali pokutové kopy, ktoré nám nevyšli a doplatili sme na dve nepremenené penalty, ktoré nás v konečnom zúčtovaní stáli bronzovú priečku. Za bojovnosť sme si zaslúžili tretie miesto, ale nevyšlo to. Za predvedenú hru sa nemusíme hanbiť, konkurovali sme mužstvám, ktorí majú vo svojich tímoch reprezentantov.“

All starsSúčasťou Final Four bolo odovzdávanie cien pre juniorské mužstvá, ktoré hrali tretí ročník Futsalovej extraligy juniorov. Ako bolo už spomenuté vyššie, Banskobystrickí mladí futsalisti v premiérovej sezóne obsadili štvrté miesto. Vyhlasovali sa aj individuálne ocenenia a v All Stars Futsalovej extralige juniorov sa ocitol aj hráč MIBY Peter Ondrejka, ktorý bol najlepším strelcom Bystričanov s 11 presnými zásahmi v uplynulej sezóne.

Na záver ešte zhodnotili premiérovú sezónu:

Martin Majling (tréner): „Prvú juniorskú sezónu futsalu v Banskej Bystrici hodnotím veľmi pozitívne. Podarilo sa nám vytvoriť dobrý kolektív chalanov, ktorí chceli na sebe pracovať a podriadiť sa kolektívu. Kvalitatívne bola celá súťaž vyrovnaná a hoci sme skončili na štvrtom mieste, chalani mali určite naviac. V rozhodujúcich momentoch nám však chýbali skúsenosti hráčov s futsalom a v dôsledku slabšej účasti na tréningoch aj dôkladnejšie nacvičenie herného systému a herných situácii, ktoré sú vo futsale základom. Napriek tomu sme sa počas sezóny zlepšovali a pokrok na chalanoch bol očividní. Dúfam, že napriek odchodu chalanov, ktorí už budúcu sezónu nebudú môcť štartovať v juniorskej kategórii opäť postavíme konkurencieschopný tím.“

Lukáš Berec (manažér): „Pôsobenie juniorského mužstva hodnotím pozitívne. Od začiatku sezóny až po koniec sa chalani zlepšovali a dokázali hrať vyrovnané partie s mužstvami, ktoré majú hráčov s dlhoročnými skúsenosťami, reprezentantov v mládežníckych kategóriách a dokonca hráčov so štartami v najvyššej mužskej súťaži vo futsale. Do budúcna chceme pokračovať vo výchove mladých futsalistov a budeme radi, ak o tento krásny šport bude záujem zo strany hráčov, ale aj ďalších sponzorov, ktorí sú pre fungovanie nášho klubu veľmi dôležitý. Preto chcem poďakovať našim sponzorom, bez ktorých by sme nemohli odohrať sezónu aj s juniorským mužstvom. Hráčom a realizačnému tímu ďakujem za úspešnú sezónu a teším sa na tú ďalšiu.

Lukáš Riša (kapitán): „V súťaži sme mohli získať viac bodov a skončiť pred Košicami na tretej priečke. Hlavne zápasy, v ktorých sme v posledných minútach stratili body, nás môžu mrzieť. V každom stretnutí sme bojovali, len sme „platili“ nováčikovskú daň a niektoré momenty sme nezvládali takticky, chýbali nám potrebné skúsenosti. Mne osobne sa páčila táto futsalová sezóna a som rád, že som mohol nazrieť do futsalu a reprezentovať Banskú Bystricu. Ešte ma teší, že som dostal dôveru, nosiť kapitánsku pásku.“