Z dôvodu pandémie koronavírusu sa mnoho kultúrnych a spoločenských akcií tento rok nesmie uskutočniť. Organizátori najväčšieho leteckého sviatku sa s tým, že SIAF 2020 nebude neuspokojili. Rozhodli sa, že letecké ukážky a akrobaciu prinesú nadšencom Medzinárodných leteckých dní SIAF aj napriek vzniknutej situácii.

Organizátori pripravili viac ako deväťhodinový livestream s 36 letovými ukážkami toho najlepšieho z leteckej histórie Medzinárodných leteckých dní SIAF. Nenechajte si ujsť SIAF 2020 online. Po prijatí správy, že jubilejný 10. ročník Medzinárodných leteckých dní SIAF 2020 sa neuskutoční, organizátor Slovenská letecká agentúra SLLA rozhodla, že SIAF prinesú online, zadarmo a pre každého.

„Leteckým nadšencom prinesieme deväťhodinový livestream s 36 letovými ukážkami pilotov zo Slovenska, Poľska, Česka, Francúzska, Talianska či Spojených arabských Emirátov. Veríme, že fanúšikov SIAF potešia hostia, ktorí prídu do profesionálneho štúdia na Akadémií umení. Čerešničkou na torte bude komentovanie display shows pilotmi, ktorí pilotovali práve zobrazovanú ukážku,“ hovorí Ľubica Bôtošová z organizačného tímu.

V sobotu 29. augusta sa začne livestream, ktorý bude tvorený dvoma profesionálnymi štúdiami. V hlavnom – moderátorskom štúdiu, bude programom sprevádzať moderátor Ján Žgravčák. V štúdiu privíta pozvaných hostí. Medzi nich patria napríklad členovia slovenskej akrobatickej skupiny Biele Albatrosy, majster sveta v leteckej akrobacii Martin Šonka, fenomenálny pilot Zoltán Veres, ktorého poznáme vďaka akrobatickým manévrom zo sliačskeho neba či bývalý display pilot Ivan Hůlek, dvojnásobný držiteľ Superkings Trophy.

V druhom štúdiu bude letové ukážky komentovať Anton Zelenaj, ktorého môžeme poznať ako komentátora z leteckých dní. Súčasťou livestreamu budú aj súťaže o ceny od partnerov.

Vystúpia vlajkové lode

V programe vystúpia vlajkové lode tohtoročného SIAF-u, kde budú patriť archívne zábery z display show Ruských víťazov, akrobatická skupina Frecce Tricolori, Patrouille de France či Fursan Al Emarat. V sólovej akrobacii uvidíte stroje MiG-29, Su-27, F-16 či Jas-39 Gripen. Chýbať nebudú ani letecké ukážky tímu Flying Bulls či Očovských Bačov spolu s preletom B-52 Stratofortress, Airbusu A 380  a B1-B – Bone Lancer. Pripomenieme si ukážky Vzdušných síl OS SR, C-27J Spartan , UH 60 Black Hawk, MiG 29, FulCrum a ukážku Renegát – pomocné lietadlo v núdzi.

„V sobotu prinesieme to najlepšie z celej histórie Medzinárodných leteckých dní SIAF. Nezabudnite nás sledovať na Instagrame, YoutubeFacebooku. Všetky dôležité informácie nájdete aj na www.siaf.sk. Dobrovoľným príspevkom alebo kúpou virtuálnej vstupenky na livestream pomôžete nielen organizácií leteckých dní, ale časť výťažku z vyzbieranej sumy pôjde na rekonštrukciu poškodeného lietadla L–39 Albatros, na ktorom lietala jediná slovenská letecká akrobatická skupina – Biele Albatrosy,“ dodáva Ľubica Bôtošová.

Počas piatka 28. augusta bude celý tím Medzinárodných leteckých dní SIAF2020 online pripravovať scénu na livestream v Divadelnom štúdiu Akadémie umení v Banskej Bystrici.