Cipkarsko_2014Horehronská kúpeľná obec Brusno si v tomto roku pripomína niekoľko jubileí – 590 rokov prvej písomnej zmienky o obci (24. mája 1424), 215 rokov kúpeľov, 120. výročie dobrovoľného hasičského zboru, 80. výročie organizovaného futbalu, 10. výročie maliarskeho a sochárskeho sympózia a 15. výročie varenia čipkárskeho. Jubilejné „Čipkárskô“ 2014 sa koná už túto sobotu, 17. mája.

Súťaž vo varení tradičného brusnianskeho jedla bude vyvrcholením série kultúrnych a športových podujatí k 590. výročiu prvej zmienky o obci. Súťaž sa koná na parkovisku pri futbalovom ihrisku a štartuje o 10. hod. zakúrením do mašín.

Mašina je špeciálne skonštruovaná nádoba na varenie, ktorú používali obchodníci – čipkári z brusnianskeho regiónu, počas presunu na vozoch za obchodmi po celej Dolnej zemi. Je to kovový hrniec s roštom v spodnej časti a pevným komínom cez stred valca. Do komína sa vhadzuje palivo, najmä drevo a drevené uhlie, a okolo komína sa varí jedlo, najčastejšie čipkárskô. Čipkárskô varili skoro v každej domorodej rodine v Brusne. Jeho základom je mäso, koreňová zelenina, zemiaky, trhance a ingrediencie. Po uvarení sa konzumuje najskôr husté a potom polievka.

foto matej kapustaA zatiaľ, kým sa čipkárskô uvarí, si návštevníci môžu pozrieť ukážky techniky zásahov banskobystrického hasičského a záchranného zboru. Zaspieva a zatancuje folklórny súbor Mladosť, ale aj Pulse, DNA a Vestis.

Čipkársky deň ukončí čipkárska veselica. Samozrejme, až po koštovke a vyhlásení výsledkov súťaže vo varení čipkárskeho.

Ak sa v sobotu vyberiete do Brusna na Čipkárskô, nevynechajte ani návštevu Miestneho kultúrneho strediska, kde sa o 11. hod. uskutoční vernisáž výstavy prác autorov zo Slovenska, Ukrajiny, Maďarska, Čiech a Poľska vytvorených na 10. ročníku podujatia Medzinárodného maliarskeho a sochárskeho sympózia.