V poslednú májovú sobotu sa v Brusne opäť bude variť tradičné čipkársko. A bude to už 25. ročník tohto obľúbeného podujatia a súťaže vo varení klasického čipkárskeho v klasických čipkárskych mašinách s kúrením cez komín.

Čipkársko je súčasťou histórie obcí Brusno a Sv. Ondrej. Typickým zamestnaním ich obvateľov v 18. storočí bol podomový obchod. S paličkovými čipkami obišli kus sveta, a preto ich pomenovali čipkármi. Cestovali na vozoch a jedlo si varili za jazdy, v špeciálnych mašinkách, zavesných na konci voza. A tak vlastne vzniklo čipkársko. Mašinka je kovový hrniec s roštom v spodnej časti a pevným komínom cez stred valca. Do komína sa vhadzuje palivo, najmä drevo a drevené uhlie, a okolo komína sa varí pripravované jedlo.

Čipkársko sa v Brusne varí dodnes, aj keď čipkári už s čipkami po svete nechodia. Chuť a podmanivú vôňu tejto tradičnej pochúťky si v obci uchovávajú prostredníctvom podujatia Čipkársko, ktorého dobrý chýr sa šíri ďaleko hore aj dolu Hronom.

Jubilejný 25. ročník súťaže vo varení čipkárskeho sa uskutoční v sobotu 25. mája na parkovisku pri futbalovom ihrisku. Ak chcete zažiť neopakovateľnú atmosféru, nadýchať sa vône tradičnej pochúťky a tiež sa dobre zabaviť, nemali by ste tam chýbať. Tento rok lákajú do Brusna aj koncerty chorvátskej metalovej kapely Jelusick a slovenskej kapely Gladiator.

Súťaž štartuje o 10.00 h zakúrením v mašinkách. Variť sa bude, tak ako vždy, klasické čipkársko v klasických čipkárskych mašinách s kúrením cez komín. Štvorčlenné súťažné družstvá musia aspoň spolovice tvoriť občania či rodáci z Brusna a Ondreja. Tento rok sa do súťaže prihlásilo 22 družstiev, čo je takmer maximálna kapacita súťaže (25 družstiev). Varenie končí o 13.00 h a hodnotiaca porota začne hneď aj koštovku. Hodnotiť sa bude chuť a kvalita čipkárskeho.

Medzitým návštevníkov podujatia a, samozrejme, aj súťažiacich pri rozkúrených mašinkách, zabaví contry skupina Tulibanda z Polomky. Dopoludnia v kultúrnom dome otvoria výstavu miestnych umelcov (10.15 h) a o 10.30 h vystúpia deti z brusnianskej škôlky. Na futbalovom ihrisku si deti prídu na svoje pri hrách so skupinou historického šermu Berezun z Brezna. Vyskúšajú si lukostreľbu a rôzne dobové stredoveké hry (od 10.30 h). Nebude chýbať ani súťaž vo vrhu kľuchtou (11.00 h), ktorá je súčasťou podujatia od jeho začiatku v roku 1999. Kľuchta, ak by ste náhodou nevedeli, v horehronskom nárečí znamená drevo, metrovica.

Po ukončení varenia a vyhodnotení súťaže pokračuje program vystúpením Folklórnej skupiny Šajbania (15.00 h) a od 16.00 h zahrá hudobná skupina Retro. Na koncerte skvelej chorvátskej skupiny Jelusick si prídu na svoje fanúšikovia hard aj blues rocku a heavy metalu. Koncert začína o 18.00 h.

Obľúbená slovenská kapela Gladiator pozdraví jubilejné Čipkársko svojimi známymi hitmi od 20.00 h a podujatie vyvrcholí Čipkárskou veselicou so skupinou ZBM a dídžejom.