V spolupráci s BB FM rádiom sme vyspovedali Jozefa Moresa, športového riaditeľa MFK Dukla Banská Bystrica. Reč bola o uplynulej sezóne, cieľoch na letnom prestupovom trhu, konkrétnych hráčoch, mládeži, ale aj o novom futbalovom štadióne a ďalších dôležitých témach zo života klubu.

Pán Mores, ako sa máte? A čo vás v týchto medzisezónnych dňoch zamestnáva?

Ďakujem veľmi pekne za opýtanie. Mám sa celkom fajn, práca nás v klube pohlcuje na sto percent, takže tak pracovne. Samozrejme, najviac ma zamestnáva nová sezóna.

Zatiaľ ešte nemáme verejné, oficiálne informácie o tom, kto ostáva, kto príde, s kým ste nepredĺžili zmluvu a ako bude zložený realizačný tím, ale aj v tej futbalovej verejnosti sa už niečo o týchto témach hovorí. Čo môžete teraz prezradiť?

Ani nemáte odkiaľ vedieť, lebo žiadne oficiálne klubové stanovisko ešte nebolo vydané. Pracujeme naozaj intenzívne na novej sezóne a rozhodli sme sa, že keď budeme mať všetky veci sfinalizované, aj ohľadom realizačného tímu a kádra, tak až vtedy to zverejníme. Odhadujem, že oficiálnu informáciu ohľadom všetkých týchto náležitostí vydáme v nedeľu 16. júna, teda pred štartom letnej prípravy, ktorý je naplánovaný na utorok 18. júna na Štiavničkách.

Hľadáme hráčov kvalitných, lacných a zadarmo

Pri posilňovaní kádra sa chcete zamerať na slovenských hráčov, alebo chcete priniesť opäť aj zahraničných?

Prioritne sa chceme zamerať na slovenských mladých hráčov. Samozrejme, nevylučujeme, že v tom transferovom okne pristúpime podľa potreby aj k nejakým medzinárodným transferom, ale čokoľvek, čo by som teraz povedal, o mesiac nemusí byť pravda. Prioritou sú slovenskí mladí hráči.

Z hľadiska kvality, chcete priniesť aj známe meno, ktoré by malo patriť k ťahúňom mužstva, alebo pôjde skôr o vyplnenie prázdnych miest a rozšírenie konkurencie?

Trošku to obrátim na humornejšiu strunu. My hľadáme hráčov kvalitných, lacných a zadarmo. To je priorita číslo jedna. (smiech) A samozrejme, nájsť takého, to nie je sranda. My sme chceli priniesť do Banskej Bystrice Miša Ďuriša, rátali sme s ním od novej sezóny, ale okolnosti tomu neboli naklonené. Mišo ešte minimálne jednu sezónu ostane v Spartaku Trnava, takže to nám je zatiaľ veľmi ľúto. Ja si ale myslím, že to transferové okno ešte bude dostatočne dlhé. Na danú situáciu vieme zareagovať v daný moment, možno aj nejakým známym menom.

Poďme teraz na hodnotenie sezóny, v ktorej A-mužstvo MFK Dukla obsadilo v najvyššej slovenskej súťaži siedme miesto. Bola to úspešná, alebo neúspešná sezóna?

My sme avizovali jednoznačný útok na prvú šestku a chceli sme sa tam dostať. Je to veľmi dôležité nielen z pohľadu športového, ale aj z pohľadu marketingovo-obchodného. Ak si mám vybrať, tak to nebudem zaobaľovať inými frázami. Žiaľ, musím konštatovať, že sezóna bola pre nás neúspešná, pretože sme tesne prišli o prvú šestku. Doteraz to ešte trošku rozdýchavame, ale už sa pozeráme dopredu, do novej sezóny. Môžeme sa z toho len a len poučiť.

Jedným z dôležitých míľnikov sezóny bola zmena na poste hlavného trénera, keď Michala Ščasného vystriedal jeho dovtedajší asistent Mário Auxt. Čo na túto zmenu spätne hovoríte?

Mário nadviazal na prácu, ktorú spoločne robili s Mišom Ščasným. Vstup na pozíciu hlavného trénera v jesennej časti mal sympatický, zhostil sa svojej úlohy vcelku uspokojivo. Zo siedmeho miesta sme po jesennej časti boli na štvrtom, takže z tohto pohľadu to bol logický krok, že sme mu predĺžili zmluvu do konca sezóny. Samozrejme, aj vplyvom určitých okolností sa nám ten cieľ nepodarilo naplniť. My si to teraz všetko bilancujeme a hodnotíme, o záveroch budeme informovať tesne pred začiatkom letnej prípravy.

Aký bol z vášho pohľadu herný prejav mužstva? Fanúšikovia ho kritizovali najmä po domácich zápasoch.

Atraktivita zápasov, hlavne domácich, bola veľmi otázna. Mali sme samozrejme niektoré záblesky, napríklad druhý polčas proti Dunajskej Strede, výborný posledný jesenný zápas so Žilinou, slušné parametre mal aj zápas v nadstavbovej časti s Trenčínom. Musím ale sebakriticky uznať, že vo väčšine prípadov to z našej strany na domácej pôde nebolo ono a tú zaujímavosť, ktorá by dokázala strhnúť diváka, sme ukázali len v obmedzenom počte. Napriek negatívam musíme nájsť aj pozitíva, z ktorých sa môžeme odraziť. Robo Polievka a Martin Rymarenko skončili v prvej trojke najlepších strelcov, strelili polovicu našich gólov, čo je slušná bilancia. Patrili sme medzi tri najlepšie mužstvá z hľadiska strelených gólov, strelili sme v priemere 1,6 gólu na zápas. Veľmi sympatická bola bilancia na súperových ihriskách, kde sme získali 29 bodov. Pozitívne môžem hodnotiť aj postupné nasadzovanie mladých hráčov ako Klimpl, Mensah, Veselovský, Trnovský, dokonca z dorastu nám naskočil do ligového zápasu Pinďura. Adam Hanes sa nám vrátil späť do hry, už sme si mysleli, že ho trošku strácame, ale v jarnej časti pookrial a získal novú motiváciu. Pozitívnou vecou bolo aj to, že sa okolo nášho mužstva začalo točiť veľa manažérov a prvoligových klubov zo zahraničia.

Na tlačovej konferencii pred jarnou časťou ste rozprávali aj o tom, že v klube musíte klásť väčší dôraz na prácu s dátami, ktoré zahraničné kluby požadujú, keď sa zaujímajú o hráča, napríklad aj z Dukly. Kam ste sa v tomto smere posunuli?

Posunuli sme sa hlavne v tréningovom režime. Snažíme sa po každej tréningovej jednotke tie dáta a výstupy analyzovať, či zodpovedajú plánu. Ja som to hlavne myslel v takom kontexte, že budeme klásť väčší dôraz na kvalitu a hlavne intenzitu tréningového procesu, lebo z pohľadu požiadaviek zahraničných manažérov a klubov tie naše dáta nezodpovedali tomu, kde by sme chceli byť a čo je prioritné pre vyspelú futbalovú Európu. Musíme byť k sebe jednoznačne tvrdší a nároční. V tomto nám to trošku ešte lavíruje, chvíľu nám to bude ešte trvať, ale v nastolenom trende chceme pokračovať a ešte ho zvyšovať, aj z pohľadu nášho na hráčov a realizačný tím. Každé jedno podcenenie situácie či nedostatok sa nám vypomstí. Videli sme, aká je tenká čiara medzi úspechom a neúspechom. Musíme ísť ešte viac do detailov, viac trénovať a viac sa snažiť o to svoje miesto na futbalovom slnku.

Čiže keď napríklad nejaký klub zo zahraničia má záujem o vášho hráča a vy dáte klubu nejaké dáta, tak vám povedia, že napríklad hráč nemá dostatočnú kondíciu, alebo rýchlosť?

Tie dáta samozrejme vychádzajú z hráčskych pozícií, na každý jeden post sú jasne dané. Pravidelným tréningovým procesom sa dá do týchto čísel určite dostať, je to ale dennodenný dril. Hráč z našej ligy, ktorý v dnešnom svete nespĺňa tieto parametre, nemá šancu, aby sa dostal do vyspelých futbalových štátov. Kritériá sú jasne dané, pod ne nikto nepodlezie.

Kritériá sa týkajú fyzických parametrov, alebo napríklad pri útočníkovi ide o dotyky v šestnástke, úspešnosť zakončenia, alebo pri krajnom hráčovi je to presnosť centrov?

Samozrejme, je to rozdelené na fyzické parametre a hernú stránku hráča. Pri fyzických sú to rýchlostné parametre, celkový počet nabehaných kilometrov, počet akcelerácií, decelerácií, šprintov alebo najvyššia nameraná rýchlosť. A potom je tu jasne definované, na ktoré pozície to zodpovedá najvyšším štandardom. Keď hráč splní všetky fyzické predpoklady, tak ho prídu sledovať a zisťujú, čo z hernej stránky dokáže ponúknuť. Tam už sledujú, či ten hráč dokáže napríklad správne odcentrovať, alebo dobre zakončiť, ale to sa už bavíme o tej individuálnej kvalite, ktorá predurčuje hráča k tomu, aby jeho kroky smerovali do zahraničia.

Spolupráca so Zvolenom je najlogickejšie riešenie

Teraz by som sa presunul k mládeži. Dorastenci na tom po jesennej časti neboli dobre, hrozil im boj o záchranu, ale v jarnej časti sa vytiahli do pokojných vôd tabuliek. Progres dorasteneckých kategórií vás teda musí tešiť.

Musím sa priznať, áno, zo začiatku sme mali nejaké problémy, čo je úplne normálne, ale v tomto smere sa v klube urobil veľký pokrok a tá jar už vyzerala veľmi zaujímavo. Dorastenci dokázali uhrať dobré zápasy. A hlavne veľmi kvalitné, na ktoré sa naozaj dalo pozerať. Využijem tento priestor, aby som ocenil prácu hlavného trénera kategórie staršieho dorastu U19 Martina Poljovku a všetkých členov realizačných tímov dorasteneckých kategórií. Boli pod paľbou toho, že potrebujeme uhrať dobré výsledky tak, aby sme sa nemuseli strachovať o záchranu.

Ten medzistupienok medzi A-tímom a dorastom je farma, v uplynulých dvoch sezónach to bol druholigový Dolný Kubín. V tomto smere bude nejaká zmena? Budete mať B-mužstvo?

V prvom rade by som chcel povedať, že ak chceme postupne vychovávať mladých hráčov a zapracovať ich do A-mužstva, tak B-mužstvo, teda juniorka, je nevyhnutné. Prihlásili sme sa a od sezóny 2025/2026 by sme mali mať B-mužstvo v tretej lige, čo je super pre našich mladých hráčov. Týmto im môžeme ponúknuť ďalšiu perspektívu a budúcnosť v našom klube. Samozrejme, dovtedy si ešte musíme vypomôcť. Dva roky sme spolupracovali s Dolným Kubínom a musím sa priznať, že tam bolo veľa pozitív, ale aj negatív. Vždy je to chúlostivá záležitosť pracovať s farmou, pretože je to samostatný klub, ktorý má samostatné rozhodovacie právo. Nájsť ten správny konsenzus medzi našimi a ich predstavami a dojednanie nominácie hráčov nebolo jednoduché. Ale svojím spôsobom som veľmi rád, že aj v tejto sezóne sme tam mali mladých hráčov ako Samo Svetlík či Matúš Köröš. Zároveň tam chodili získavať zápasovú prax aj chalani z nášho tímu. Táto spolupráca bola inšpiratívna a veľmi poučná. Najdôležitejšie je pre nás to, aby naši hráči mali zápasovú minutáž.

Budete pokračovať v spolupráci s Dolným Kubínom?

My si musíme najskôr zanalyzovať veci a počkať si, ako to s Dolným Kubínom bude, lebo počujeme, že pravdepodobne v druhej lige aj ostane, ale to nevieme, alebo pôjde do tretej ligy. Možno budeme pracovať aj s inými alternatívami. Záujem musí byť obojstranný. Ešte nemáme vyjadrenie zo strany Dolného Kubína, či by v prípade nášho záujmu chceli ísť opäť do toho. Ale máme ešte aj ďalšiu alternatívu, s ktorou pracujeme.

Tou alternatívou myslíte MFK Zvolen, ktorý postúpil do druhej ligy?

Je to najbližšie, je to najlogickejšie riešenie a ak bude obojstranný záujem, tak možno aj vstúpime do rokovania. Je to jedna z alternatív.

Zvolen by asi dával zmysel aj z hľadiska toho, že je tam bývalý tréner Dukly Dušan Tóth a bývalí vaši hráči ako Gabriel Snitka, Ján Nosko, Matej Starší a ďalší. Spojenie s banskobystrickým futbalom je vo Zvolene zrejmé. A-mužstvo MFK Dukla hralo domáce druholigové zápasy počas rekonštrukcie štadióna na Štiavničkách práve vo Zvolene.

Dáva to logiku, jednoznačne, aj logisticky je to veľmi blízko, aj z hľadiska sledovania hráčov. Uvidíme, či tomu budú naklonené obe strany. Uvidíme, aj na základe dvojročných skúseností s Dolným Kubínom, či to bude vôbec realizovateľné. My by sme mali záujem, lebo to potrebujeme. Možno že aj pre Zvolen by to bola v tej prvej sezóne v druhej lige dobrá podporná barla, aby sa tam etablovali. Verím tomu, že to spoločnými silami rozvinieme. Sám ešte neviem, či sme schopní pretaviť to do finálnej podoby, takže čokoľvek by som teraz povedal, by bolo predčasné.

Robo je fenomén

Teraz by sme sa mohli povenovať konkrétnym hráčom. Začal by som Róbertom Polievkom, ktorý sa zaradil medzi dvoch najlepších strelcov Niké ligy a bojuje o miestenku v reprezentácii na Majstrovstvá Európy. Aká významná je jeho osobnosť pre celý klub?

Robo je fenomén, Robo je Dukla, Dukla je Robo. V určitých obdobiach sa vyskytne hráč, ktorý je schopný toto všetko zastrešiť, v tomto období je to Robo. Potvrdzuje to svojou kvalitou, gólovou potenciou, šarmom, charizmou a ľudským prístupom v kabíne aj ku všetkým. Robo je stále rovnaký, či sa mu darilo, či sa mu nedarilo. Vždy je to normálny chlapec, ktorý sa porozpráva s každým v klube, má rešpekt voči všetkým a zároveň je rešpektovanou osobou. Je to fenomén nielen našej Dukly, ale aj celej ligy. Som rád, že sa mu darí, dostal sa do reprezentácie a z celého srdca mu prajem zaujímavý prestup do zahraničia.

Zaujímavého prestupu sa môže dočkať aj Jakub Uhrinčať, ktorý robí tiež dobré meno Dukle. Má za sebou jarnú časť v druholigovom B-tíme Sparty Praha, pravidelne hrával, takže ako to vyzerá s jeho trvalým prestupom, ktorý by sa mal vyriešiť v lete?

Na Jakubovom prípade môžete vidieť, že keď sa skombinuje herná kvalita a obrovský potenciál s určitou dávkou inteligencie, rozhľadu a nadhľadu, tak je všetko možné. Jakub to má naštartované veľmi dobre. My finalizujeme určité veci ohľadom jeho definitívneho odchodu do Sparty Praha, ale nemáme to ešte všetko sfinalizované. Jakub má jasný cieľ a urobí všetko pre to, aby uspel v zahraničí a dosiahol určitú medzinárodnú úroveň. Na to, aby ste sa dostali do takého prostredia, musíte spĺňať nielen kvalitatívne hráčske kritériá, ale aj osobnostné. Jakub to všetko komplexne zvláda, má to v sebe, takže ja verím, že sa nám podarí všetko zrealizovať a Jakub sa posunie vo svojej kariére ďalej.

Ďalšie meno, Martin Rymarenko. Dal len o jeden ligový gól menej ako Polievka, teda dvanásť. Zaujímajú sa zahraničné kluby aj o neho?

„Rymo“ patrí do tej skupiny hráčov, ktorá je pre zahraničné kluby určite zaujímavá. Ja si myslím, že prestup do Dukly v minulej sezóne mu pomohol. Cíti sa tu veľmi dobre, vidno to aj na jeho výkonnosti. Oproti minulej sezóne zvýšil svoju potenciu o sto percent, takže ide kontinuálne smerom nahor. Tie transferové okná sa ešte len budú otvárať a je jeden z tých hráčov, okrem Roba, ktorý je pre trh zaujímavý. Boli sa na neho pozerať aj zahraničné kluby, takže je to otvorené a uvidíme, čo nám prinesie prestupové okno.

Na hosťovanie ste v uplynulej sezóne priniesli brankára Michala Trnovského zo Šamorína, obrancu Ivana Mensaha zo Žiliny a ofenzívneho univerzála Dominika Veselovského z Dunajskej Stredy. Je vo vašom záujme, aby ostali v Dukle? Pracujete na tom?

Nechcem byť záhadný a tajuplný. O všetkých troch, ale aj brankára Michala Lukáča, ktorý prišiel do kategórie U19, máme záujem a radi by sme ich hosťovania pretavili do trvalých prestupov. Všetko je v štádiu riešenia a verím tomu, že v polovici júna budeme môcť informovať o tom, že je to hotové.

Bez futbalového štadióna nemáme z šancu byť konkurencieschopní

Na záver tu máme tému infraštruktúry. Na Štiavničkách ste ako klub v pozícii nájomcu a v tejto pozícii je asi náročné organizovať futbalové zápasy na atletickom štadióne.

Majiteľ klubu Peter Krnáč robí všetko pre to, aby sme sa, vzhľadom na všetky okolnosti a prekážky spojené so štadiónom, posúvali krok za krokom smerom dopredu. V každom prípade, po dvoch rokoch účinkovania MFK Dukla v najvyššej súťaži na Štiavničkách je nám všetkým jasné, že nutnosť výstavby futbalového štadióna v Banskej Bystrici sa stáva vecou najvyššej športovej priority. To si musíme povedať naozaj vážne, a to nielen so zreteľom na súčasný stav, ale hlavne na budúcnosť. Sme jediným krajským mestom, ktoré nemá futbalový štadión zodpovedajúci kritériám najvyššej úrovne, v Prešove ho akurát stavajú. Bez futbalového štadióna nemáme z dlhodobého hľadiska šancu byť konkurencieschopní. A to po športovej, obchodnej, marketingovej, spoločenskej, fanúšikovskej, usporiadateľskej a technickej stránke. Samotná organizácia majstrovských zápasov je po všetkých stránkach komplikovaná a z drvivej väčšiny stratová. Ako som už povedal, z dlhodobého hľadiska je to vec neakceptovateľná a neudržateľná. Môžeme hovoriť o šťastí, že majiteľ klubu Peter Krnáč je telom i dušou duklistom a napriek všetkým prekážkam zabezpečuje chod klubu na vysokej úrovni. Nechcem byť len negatívny, verím, že dokážeme veci pohnúť tým správnym smerom. Prezident klubu Milan Smädo vyvíja snahu v tejto veci a spolu s pánom primátorom hľadajú riešenia. Bez nového štadióna futbal v Banskej Bystrici nemá šancu napredovať. Musíme sa prispôsobovať už daným podmienkam a situácii, aká je v Európe. Nový futbalový štadión je nevyhnutnou súčasťou tohto procesu.

A kto ho postaví? A kedy?

To je otázka na kompetentných. Ja verím tomu, že súkromný investor, mesto, VÚC, ale aj Slovenský futbalový zväz, ktorý má ochotu podporiť Banskú Bystricu, sú všetky tie inštitúcie, ktoré by mohli byť nápomocné. Veci sa už pohli a verím tomu, že v najbližšom období sa pohnú tým smerom, že sa budeme zaoberať myšlienkou postaviť originál futbalový štadión v Banskej Bystrici. To by malo byť veľkou športovou prioritou tohto mesta. Samozrejme, nemôžem zabudnúť, že športovou prioritou tohto mesta je takisto výstavba novej športovej haly, ktorá tu takisto chýba. Verím, že v budúcnosti sa tento sen stane aj realitou.

Realitou sa asi nestane o rok, ani o dva, takže čo dovtedy? Posledné roky sa hovorí o prestrešení nekrytých tribún na Štiavničkách.

Možnože toto je cesta, ale ako hovorím, majiteľ klubu, prezident klubu a všetci na predstavenstve tieto veci riešime. Snažíme sa komunikovať s mestom, s pánom primátorom je veľmi dobrá komunikácia a musím vyzdvihnúť jeho ochotu pomôcť nám v tejto veci. Verím tomu, že ľady sa pohli a dovtedy, ak by to bolo vôbec reálne, zamýšľať sa nad výstavbou štadióna, sa budeme pokúšať zlepšiť infraštruktúru, pokiaľ ide o štadión na Štiavničkách. Minimálnym kritériom je to, že ten štadión treba zastrešiť. My sa týždeň čo týždeň pozeráme na to, či bude pršať, či môžeme rátať s divákmi. Týmto pádom by nám to aspoň táto maličkosť eliminovala. Samozrejme, nechceme od niekoho požadovať, aby nám niečo postavil, my prikladáme ruku k dielu. Máme svoje investičné plány, finalizujeme určité veci, ktoré by nám mali pomôcť hlavne v tréningovom procese. Nechcem ešte veci dopredu ohlasovať. Keď to bude všetko aktuálne, dohodnuté, podpísané, tak budeme o tom futbalovú verejnosť informovať. Ale táto téma je na mieste, hlavne pritom, že futbal je naozaj fenomén, najpopulárnejší a najmasovejší šport na svete. Verím, že aj v Banskej Bystrici s touto vecou dokážeme pohnúť.