Rozprávkovo-náučná kniha Medená krajina je o baníckej histórii Španej Doliny. Dospelí sa spolu s deťmi môžu vydať na pútavú prechádzku históriou Španej Doliny a pritom objaviť mnohé tajomstvá tejto baníckej obce. Odpoveď na otázku, čo všetko sa v Španej Doline po stáročia udialo a ako sa mohol z lesného škriatka stať špaňodolinský permoník, nájdete vo všetkých dobrých kníhkupectvách.

Historická škola prof. Jozefa Mistríka sa nachádza v starobylej budove Lavondória priamo na námestí Španej Doliny. A práve tu, na pôde Historickej školy, vznikol nápad na napísanie a ilustrovanie knihy, ktorá by priblížila zaujímavú banícku minulosť. Kniha Medená krajina sa zrodila vďaka riaditeľke školy Kataríne Lucinkiewiczovej a majteľovi Historickej školy Jánovi Piškovi. Knihu Medená krajina vydalo Vydavateľstvo Matice slovenskej.

Občianske združenie Špaňodolinská historická škola v piatok 3. februára 2023 o 11.00 h do života uvedie knihu Medená krajina. Úlohu krstnej mamy s radosťou prijala výnimočná slovenská herečka Božidara Turzonovová a pri príležitosti krstu knihy, si zúčastnení pripomenú aj 102. výročie narodenia prof. Jozefa Mistríka.

Autorka knihy Katarína Lucinkiewiczová, ako aj všetci pozvaní hostia, by radi na krste privítali tiež širokú verejnosť, no kapacita priestorov Historickej školy v Španej Doline je veľmi obmedzená. Knihu Medená krajina si však už teraz môžete zakúpiť v slovenských kníhkupectvách, v e-shope Vydavateľstva Matice slovenskej alebo priamo v Historickej škole prof. Jozefa Mistríka.

Zažite veselé putovanie vyrozprávané prostredníctvom dobrodružstiev malého lesného škriatka Španča a múdreho starého potkana Pištu. Ocitnete sa s nimi na dobrodružnej ceste za poznaním a premenou Španča na špaňodolinského permoníka. Objavte zázraky symbolizujúce priateľstvo, čarovnú moc a silu dobrých skutkov. Spoznajte históriu baníckej obce Špania Dolina.

Poslaním Historickej školy prof. Jozefa Mistríka je poodhaliť dávne tajomstvá Španej Doliny všetkým, ktorí sa chcú dozvedieť viac. Bližšie informácie o škole, tvorivých aktivitách a podujatiach sa dozviete na webovej stránke školy.

Úryvok z knihy Medená krajina

Biela hmla pohládzala celú medenú krajinu. Sneh sa rozpúšťal a studená voda vtekala do kamenných a drevených žľabov. Pod vysunutým kameňom, ktorý bol obrastený zeleným machom, pri zurčiacom potôčiku, tečúcom v kamennom žľabe, narodil sa maličký škriatok…