V sobotu, 6. júla sa o 18.00 h sa uskutoční vernisáž 11. ročníka veľkoformátovej umeleckej realizácie vo verejnom priestore na stene miestnych potravín v centre obce Dúbravica. Autorom tohto ročníka je maliar Peter Decheť, absolvent maľby na banskobystrickej Akadémii umení.

Jednota je umelecká rezidencia zameraná na vznik obrazu formátu 4 x 9 metrov, ktorý je následne rok vystavený na exteriérovej stene potravín Jednota v historickom centre obce Dúbravica. Organizátori z tamojšieho kultúrneho centra Periférne centrá, sa snažia verejnosti predstaviť rôznorodú škálu súčasných slovenských vizuálnych autorov a autoriek.

Pri výbere autora na tento ročník organizátori požiadali Rastislava Podobu, aby odporučil niekoho z okruhu absolventov maľby na banskobystrickej Akadémii umení. Aktuálny rezident bol prvá voľba.

Peter Decheť pracuje primárne v médiu maľby, ktorú často kombinuje s prvkami ready-made (nájdené objekty). Jeho tvorbu možno rozdeliť do sérií, v ktorých sa kontinuálne zaoberá kolektívnou pamäťou, fenoménom moci, prázdnotou a deformáciami. Decheť pochádza z Topoľčian, kde aj žije a tvorí v Tovarníckom kaštieli. V rokoch 2014 až 2020 študoval v Otvorenom ateliéri maľby pod vedením Rastislava Podobu na Akadémii umení v Banskej Bystrici. Má na konte niekoľko samostatných a mnoho skupinových výstav na Slovensku a v Českej republike.

Na otvorenie vernisáže Decheť pozval aj českého maliara a kurátora Jaroslava Grodla, aby napísal kurátorský text k novému dielu na Jednote.

Po vernisáži sa uskutoční tradičná opekačka na záhradnom amfiteátri v kultúrnom centre Škôlka v Dúbravici.