Najbližší víkend bude pre školákov z Banskobystrického kraja už prázdninový. Máte program pre seba a svoje deti? Ponúkame niekoľko tipov (nielen) pre Banskobystričanov.

PO STOPÁCH YETIHO

Jarné prázdniny môžete začať už v sobotu 25. februára a to priamo v najväčšom Fun Parku na Slovensku, ktorý sa nachádza na Donovaloch, v časti Mistríky. Deti si tam okrem dobrej lyžovačky môžu užiť aj kopec zábavy a hier. V sobotu 25. februára (od 11. hod.) sa vydajú po stopách snežného muža Yetiho, postavia zimný brloh a zatancujú si snežný tanček. Viac informácií na tejto webovej stránke.

TRADIČNÉ REMESLÁ V ÚĽUV-e

Tradičným remeslám sa deti môžu priučiť na tvorivých dielňach v pondelok 27. a utorok 28. februára (od 9. do 14.30 hod.) v ÚĽUV-e na Dolnej ulici v Banskej Bystrici. Svoje zručnosti si vyskúšajú v rezbárskej, textilnej a drotárskej dielni, kde si vyrobia vlastný výrobok. Prihlášky a informácie: Eva Kuníková, +421 917 822 393, kunikova@uluv.sk.

PRÁZDNINY V BÁBKOVOM DIVADLE

Banskobystrické Bábkové divadlo na Rázcestí (BDNR) pripravilo pre prázdninujúcich školákov týždeň plný rozprávok ale tiež kurz animácie a rodinnú púť do sveta rozprávok Familiárum. Každý deň od pondelka 27. februára do nedele 5. marca sa vo vile Dominika na Skuteckého ulici odohrá iný rozprávkový príbeh – Statočný cínový vojačik, Červená čiapočka, PA a GU, Rozprávka o zlatej rybke, Rozprávky o psíčkovi a mačičke.  Podrobnejšie informácie o programe BDNR počas jarných prázdnin nájdete na jeho oficiálnej stránke.

PATLANINKY NA DOLNEJ

Prázdninové patlaninky v Dielni ľudových remesiel Stredoslovenského osvetového strediska na Dolnej ulici v Banskej Bystrici sú určené deťom od 10 rokov. V utorok 28. februára si môžu zapatlať v kachliarskej dielničke, v stredu 1. marca to bude ľubietovská hrnčina a vo štvrtok 2. marca zdobenie keramiky. Prihlášky a informácie: slivkova@sosbb.sk, 048 4123 965.

VŠELIČO V CVČ HAVRANSKÉ

Aj v banskobystrickom Centre voľného času (CVČ) Havranské 9 myslia na jarné prázdniny a ponúkajú deťom aj ich rodičom zaujímavý a rozmanitý prázdninový program.

V pondelok 27. februára sa v tvorivej dielni budú vyrábať jarné ozdoby (od 10. do 13. hod.), ale aj atleticky šantiť v priestoroch CVČ na Fončorde (od 15. do 18. hod.).

Jazdenie na koníkoch v Ľubietovej je na programe v utorok 28. februára. Odchod z autobusovej stanice (Uhlisko) je o 9. hod. – nástupište č. 7, poplatok 6 eur a cestovné. Na tento výlet sa treba prihlásiť najneskôr do piatku 24. februára na 0902 380 033.

Streda 1. marca (9.30 – 12.30 hod.) v CVČ bude patriť netradičným športom (cornhole, disc golf) a stavbe modelov lietadielok v modelárskej dielni (13. – 16. hod.)

Štvrtok 2. marca bude šachový (16. – 19. hod.) a piatok 3. marca tenisový (9. – 13. hod.) ale aj bowlingový. Bowlingový turnaj pre chlapcov a dievčatá sa uskutoční v PROFI Bowling na Sládkovičovej ulici v Radvani, kde je aj zraz – o 15. hod. Treba si vziať vhodnú obuv a 1 euro na vstupné.

SVIŠTE AJ RYTIERI V MÚZEU

Prázdninová ponuka Stredoslovenského múzea je tiež už tradične atraktívna a lákavá.

V TIHÁNYIOVSKOM KAŠTIELI

V stredu 1. marca (o 9. a 11. hod.) sa deti zoznámia s milými a zábavnými svišťami. V tvorivej dielni Ako svišť sudy váľal si vyrobia nezbedného svišťa, ktorý „váľa sudy“. Program je určený rodinám s deťmi od 3 rokov.

O 10. hod. to bude beseda Aby nás svište nevypískali, na ktorej zoológ Pavel Ballopútavo aj vtipne priblíži tajomný život sedmospáčov svišťov aj obratných skokanov kamzíkov. Po besede si všetci môžu pozrieť výstavu Druhy európskeho významu na Slovensku.

V sobotu 4. marca sa ide za zvieratkami! Dobrodružná cestapre deti aj dospelých (preprava vlastnými autami) na rodinnú farmu Podzámocký dvor, hrad Dobrá Niva a do chráneného areálu Gavurky sa začína na parkovisku pri Hypernove vo Zvolene (o 9.15 hod.), kde všetci zúčastnení dostanú mapky, materiály k výletu a ďalšie inštrukcie.

Prvá zastávka je rodinná farma Podzámocký dvor kde žijú domáce zvieratká – ovečky, kozičky, prasiatko, koníky aj ušatá somárica Marína ale aj býky a pávy. Druhá zastávka je hrad Dobrá Niva, z ktorého je panoramatický výhľad na krajinu a do tretice to bude chránený areál Gavurky – starý dubový háj so vzácnymi druhmi živočíchov a rastlín.Vstupné: 1,50 €/dieťa (dospelí neplatia) a niečo pre zvieratká z farmy – starý suchý chlieb, jabĺčka či mrkva.

MATEJOV DOM

V Matejovom dome si na utorok 28. februára (o 10. a 14. hod.) pripravili pre deti aj ich rodičov animačný program Múzeum hrou. „Hrať sa“ budú v expozícii venovanej histórii Banskej Bystrice.

THURZOV DOM

Vo štvrtok 2. marca (o 10. a 14. hod.) ožije Thurzov dom stredovekom a rytiermi. Animačný program Rytierske dobrodružstvo, určený pre rodiny s deťmi od 6 rokov, odhalí svetlé a tmavé stránky života stredovekých rytierov. Každý, kto nadobudne sedem rytierskych cností,sa stane členom rytierskeho rádu. Súčasťou programu je prehliadka výstavy Ohňom a mečom.

V ŠTIAVNICI NA ZÁMKU AJ V MÚZEU

Oplatí sa urobiť si aj výlet do Banskej Štiavnice. Slovenské banské múzeum okrem toho, že počas jarných prázdnin pripravilo špeciálne vstupy do expozície Banského múzea v prírode, v sobotu 25. februára (od 8. do 16. hod.) organizuje v priestoroch Starého zámku netradičnú a zábavnú zimnú rodinnú hru s indíciami Hravý Starý zámok. Deti sa budú môcť spolu s rodičmi prechádzať po areáli zámku a v jeho tajomných zákutiach hľadať indície a skladať pripravenú tajničku. Pričom sa dostanú aj do zatuchnutej tmavej kostnice plnej pavúkov a hadov, potrápia si hlavu heraldikou, v mučiarni Himmelreichu si preveria svoj pozorovací talent a čakajú ich aj ďalšie vzrušujúce zážitky. Pre všetkých účastníkov hry je pripravená aj prehliadka Nového zámku(až do 21. hod.) za zľavnené vstupné.

A NAKONIEC ROZPRÁVKA

Ako inak zakončiť prázdniny, než rozprávkou? V Divadle pod balkónom na sídlisku Rudlová-Sásová to budú dokonca až Tri rozprávky! Taký je názov interaktívneho predstavenia zloženého z troch rozprávkových príbehov – Zvedavá princezná, Rytier a drak, Popletená maňuška. A kedy? V sobotu 4. marca o 17. hod.