Hudobné átrium Štátnej vedeckej knižnice pripravilo na január 2019 prehliadku slávnych filmových muzikálov, koncertných záznamov a hraných filmov, v ktorých sa zaskvela americká speváčka, skladateľka a herečka Barbra Streisand.

Podujatie Zrodila sa hviezda, ktoré sa v Hudobnom átriu ŠVK bude konať už tradične v stredu, dopĺňajú zaujímavé tematické publikácie, hudobné nahrávky a hudobniny.

Streda 9. január – 16:00 h

HELLO, DOLLY! (1969, 143 min, titulky)

Výpravný americký filmový muzikál Hello, Dolly! v réžii Gene Kellyho a s hudbou Lennie Haytona prekonal všetky broadwayské rekordy. V hlavnej úlohe sa zaskvela Barbra Streisand a rovnomenný hit v podaní Louisa Armstronga sa stal nesmrteľným. Film je príbehom vdovy Dolly Leviovej, ktorá sa živí ako dohadzovačka a svojou inteligenciou, šarmom a výrečnosťou sa snaží spojiť ľudí z rôznych vrstiev. Zoznámi sa s milionárom Horaciom Wandelgelderom, ktorý sa chystá oženiť. Dohodne mu schôdzku s krásnou klobučníčkou, ale súčasne do New Yorku posiela aj dvoch mladých pomocníkov a mladučkú neter, ktorá sa chce proti strýčkovej vôli vydať za mladého maliara. Všetci smerujú na veľkú tanečnú súťaž…

Streda 16. január – 16:00 h

FUNNY GIRL (1968, 151 min, titulky)
Jeden z najznámejších muzikálových príbehov komediantky Fanny Brice a krásneho hazardného hráča Nickyho Arnsteina, v hlavnej úlohe s Barbrou Streisand a Omarom Sharifom. Film sleduje kariéru Fanny od začiatku až po nástup do Follies, najslávnejšej show, ktorej sa stáva hviezdou. Za rolu vo filme Funny Girl, ktorý režíroval William Wyler, získala Barbra Streisand Oscara 1968 za najlepší ženský herecký výkon.

https://www.youtube.com/watch?v=aO3Gb5mkwTc

Streda 23. január – 16:00 h

ZRODILA SA HVIEZDA (1976, 139 min, titulky, blu-ray)

Príbeh úspešného rockového hudobníka Normana (Kris Kristofferson), ktorý sa zamiluje do neznámej speváčky Esther (Barbra Streisand) a rozbehne jej hviezdnu umeleckú kariéru, kým jeho vlastná postupne zapadá. Film zároveň vypovedá o tvrdosti showbiznisu. V hlavnej úlohe zažiarila Barbra Streisand a za pieseň Evergreen si v roku 1977 odniesla Oscara za najlepšiu pieseň.

Streda 30. január – 16:00 h

BARBRA STREISAND: THE CONCERT (2006, 105 min)

Nezabudniteľný koncert svetovo preslávenej speváčky a jedinečné momenty jej hudobnej kariéry. Záznam koncertu Barbry Streisand pochádza z roku 2006, kedy absolvovala koncertné turné po Severnej Amerike so špeciálnym hosťom, mužským vokálnym zoskupením IL DIVO.