Stredoslovenské osvetové stredisko v Banskej Bystrici so svojimi spoluorganizátormi – Mestami Brezno a Hriňová, ich Mestskými kultúrnymi strediskami a divadelnými súbormi J. Chalupku mesta Brezno a Hriňovským divadlom pripravili aj tohto roku inšpiratívny festival s medzinárodnou účasťou  DIVADELNÁ CHALUPKA 2014.

Chalupka_image_plagat_flOd 17. do 19 septembra 2014  sa bude konať v poradí už desiaty ročník festivalu, ktorý ponúkne množstvo divadelných predstavení v Brezne a jeho okolitých obciach, ako aj v druhom festivalovom meste Hriňová.

Počas uplynulých deviatich rokov sa počas „Chalupky“, ako familiárne festival organizátori nazývajú, odohralo 288 predstavení v podaní 60 divadelných súborov zo Slovenska a zahraničia. Na festivalových pódiách sa predviedli najmä špičkové slovenské neprofesionálne divadlá, ale každý rok sme uviedli aj profesionálnych hostí. Na festivale si zahrali aj detské divadlá, mládežníci, predstavilo sa 9 hudobných skupín, konali sa štyri tvorivé dielne a niekoľko výstav. Predstavenia videlo spolu viac ako tridsaťtisíc divákov.

Program  X. ročníka festivalu bude opäť zaujímavý a bohatý. Už v dopoludňajších hodinách, v stredu 17. septembra 2014 sa v MsDK v Brezne a obciach Polomka a Závadka rozbehne kolotoč predstavení pre detského diváka v podaní Hriňovského divadla, dvoch detských divadelných súborov (MoDRé TraKy Vráble a Dobrozvíťazí Nižná) a profesionálne divadlo Teatro Neline. Stredoškolské publikum uvidí dve inscenácie v jednom predstavení v synagóge (Modré divadlo Vráble a DM Mulice na ceste Levice).

V popoludňajších hodinách budú všetci zúčastnení divadelníci putovať v živom divadelnom sprievode Breznom. Všetko vyvrcholí pod taktovkou pesničkára Tomáša Pohorelca autogramiádou krstnej mamy festivalu, známej slovenskej herečky ZUZANY KRONEROVEJ.

Otváracie predstavenie festivalu v sále MsDK v Brezne bude patriť inscenácii označovanej  ako najlepšia dráma dvadsiateho storočia ČAKANIE NA GODOTA od Samuela Becketta  v podaní Divadla Homo Fuge z Púchova. Nočné predstavenie v synagóge bude patriť autorskému projektu Hriňovského divadla METAMORFÓZY ŽENY. V MsKS v Hriňovej zahrá Divadlo Lemniskáta zo Žiliny inscenáciu SMRŤ V RUŽOVOM o živote a s piesňami Edith Piaf.

Destské a mládežncke súbory a Teatro Neline sa vo štvrtok 18. septembra 2014 presunú na ďalšie „štácie“. Dopoludnia uvidia mladí diváci v synagóge dve predstaveniahry žilinských divadelníkov. V sále MsDK sa tiež mladému publiku predstaví zahraničný hosť festivalu – Divadlo VHV z Báčskeho Petrovca (Vojvodina) s inscenáciou ÓDA NA ROVINU, ktorú vo večerných hodinách uvidia aj ostatní diváci. Mládežnícke divadlo sa presunie do neďalekej Podbrezovej. Divadlu Lemniskáta bude v nočnom predstavení patriť opäť breznianska synagóga. Hriňovským divákom príde na oplátku zahrať DS J. Chalupku mesta Brezno hru STAROBA.

V tretí deň festivalu – piatok 19. septembra 2014 bude patriť synagóga mladým divadelníkom, ktorí budú od pondelka 15. septembra 2014 spoločne so svojou lektorkou, režisérkou Renátou Jurčovou pripravovať ucelené predstavenie počas sprievodného workshopu pod názvom CESTA ZA PRÍBEHMI. Toto predstavenie bude doplnené diskusiou s mladými divákmi zo stredných škôl, o práci na tomto projekte a o divadle. Program doplní pesničkár Tomáš Pohorelec s gitaristom Maťom Urbanom. UŠTRIKOVANÁ ROZPRÁVKA Nely Dušovej poteší deti v Čieronom Balogu a detské divadlá zahrajú svojim breznianským rovesníkom inscenácie INÝ a VEČIEROK U SETERGENOVCOV. Potom už bude sála MsDK v Brezne patriť prípravám záverečného predstavenia festivalu.

SLOVENSKÉ NÁRODNÉ DIVADLO a jeho činohra predstaví Kamilu Magálovú v  hlavnej úlohe celosvetovo úspešnej komédie JE ÚŽASNÁ! V tomto predstavení budú ešte účinkovať  Božidara Turzonovová, Ivana Kuxová, Marián Geišberg a Ondrej Kovaľ alebo Kamil Mikulčík.

Predpredaj vstupeniek bude v TIK Brezno od 8. septembra 2014 a záujemcovia budú mať po prvý krát možnosť zakúpiť si aj festivalové permanentky.