Asi základná otázka, keď niekto ide kandidovať na primátora je, že prečo? Ako to bolo vo vašom prípade?

Sú dva hlavné dôvody prečo kandidujem. Prvým je, že sa za mňa postavila celá demokratická pravica. Konkrétne SAS, OĽANO, KDH, SME RODINA, Progresívne Slovensko. Naopak, Ján Nosko prijal podporu SMER-u a teší sa na spoluprácu s nimi, ako sám vyhlásil. Druhým, že sa nenašiel nikto silný na pravej strane politického spektra. Pýtal som sa demokratických stredopravých strán, či nepostavia vlastného kandidáta, ale povedali, že nie. Tak isto som sa pýtal silného klubu v banskobystrickom zastupiteľstve Banskobystrickej alternatívy. Ich odpoveď bola tak isto, že nie. Verte mi, ak by sa našiel slušný kandidát z týchto kruhov, nekandidoval by som. Nikto nenašiel odvahu na prípadnú prehru. Ja som človek, ktorý má politiku rád a robí ju z presvedčenia. Nikomu som v nej, ale ani osobnom živote neublížil. Nemám žiadnu kauzu. Na politike ma najviac baví rozprávať sa o nej s obyčajnými ľuďmi. V tom je moja sila, že ľudí počúvam a pomáham. Preto si dovolím tvrdiť, že kto ma pozná, ten ma s najväčšou pravdepodobnosťou voliť bude. Okrem jednej mojej susedy 🙂

Ako hodnotíte útoky na svoju osobu? Nepríjemné blogy o vás píše aj spomínaná suseda.

Absolútne ich neriešim. Na klamstvá, články, blogy už nereagujem. Sú dva druhy útokov. Posluhovači Smeru, ktorí chcú zo mňa urobiť Smeráka vymyslenou prihláškou a jedna moja suseda, ktorá je úplne posadnutá mojou osobou. Ja sa sústredím len na seba. Takéto veci sa ku mne dostávajú len cez známych, ja to nečítam. Niekomu musím veľmi vadiť, a to ešte nehovorím o hekerských útokoch a vydieraní.. Pravdou je, že som nikdy v žiadnej strane nebol a nikdy som o to ani nikoho nežiadal. Rozumiem niektorým ľuďom, že mi vyčítajú, že som bol v minulosti v poslaneckom klube, ktorý tvorili pravicovo – ľavicové strany + nezávislé osobnosti. Že tam boli v menšine aj poslanci za Smer je pravda, neznamená to však, že som bol smerák. Nás nezávislých tam bolo pritom najviac. Viete, čo ma na tomto všetkom teší? Že už aj sami Smeráci pochopili, že ich značka je na príťaž a že je hanbou. Aj na bilbordoch v meste si ich poslanci radšej logo strany nedali.

Pred štyrmi rokmi ste medzi poslancami príjemne prekvapili. Do mestského zastupiteľstva vás ľudia zvolili na celkovo druhom mieste spomedzi 225 kandidátov. Zakrúžkovalo vás vyše 2000 ľudí vo vašom obvode. Prekvapilo vás to?

Potešilo a trochu aj prekvapilo. Bola to odmena za to, že som pre tých ľudí 4 roky už ako poslanec niečo urobil. Do politiky som vstúpil pred ôsmimi rokmi, ako 30 ročný. Vtedy o mne a mojich susedoch rozhodovali mestskí poslanci. Boli nepríjemní, nadutí a drzí. Náš problém ich nezaujímal a chýbalo málo, aby nám ublížili. Nakoniec sa nad nami „zľutovali“, ale tá emócia z ich správania mi nedala spávať. V tej chvíli som sa začal zaoberať myšlienkou, že sa budem uchádzať o post poslanca. Kampaň som robil prakticky na kolene, bez skúseností. Ja sa snažím k ľuďom správať inak, to je dôvod prečo ma volia.

Predsa len kandidatúra na primátora je ale iné sústo. Odborníci dávajú väčšie šance vášmu súperovi. Ako to vidíte vy?

Môj politický príbeh budem písať dovtedy, pokiaľ mi ľudia budú dôverovať, bez ohľadu na to či sa teraz stanem primátorom, alebo nie. Mnohí si určite pamätajú, že som takto pred rokom kandidoval na župana. Napokon som skončil tretí, ale s pomerne veľkým počtom hlasov. Príjemne ma prekvapilo, že ako poslanca VÚC ma zakrúžkovalo viac ako 8,5 tisíc Banskobystričanov. Nemal som pritom žiadnu politickú podporu, ktorú teraz mám. Vtedy sa ma ľudia pýtali, či to nebudem chcieť skúsiť o rok na primátora. Veď Ján Nosko mal v roku 2014 menej ako 10 tisíc hlasov. Môžete mi ale veriť, vtedy som na primátorské voľby vôbec nepomyslel. Okolnosti však rozhodli, že kandidujem a som rád. Ak ma ľudia zvolia, môžu si byť istí, že mesto bude transparentné a vo výbornej ekonomickej kondícii.


Objednávateľ: Igor Kašper, Diamantová 2, 974 05  Banská Bystrica
Dodávateľ: REGIONAL MEDIA, s.r.o., Horná 16, 974 01  Banská Bystrica, IČO: 46091416