Vo štvrtok boli v Národnom biatlonovom centre v Osrblí na programe ženské aj mužské štafetové preteky v rámci prebiehajúceho IBU Cupu. Na štart sa postavili aj slovenské reprezentácie.

Štafety nebývajú tradičnou súčasťou IBU pohára, pretože nie je až tak veľa krajín, ktoré majú k dispozícii až toľko veľa konkurencieschopných pretekárok, aby pokryli veľké MS, pripravovali sa na malé MS a ešte súťažili aj v IBU Cupe.

Remeňová, Smerčiaková a Horniaková dostali štafetu na 8. miesto

Ženské štafetové preteky na 4 x 6 km ovládli Rusky. Na druhom mieste skončili Nemky a pódium doplnili Švédky. Na štart nastúpilo trinásť štafiet. Slovenský tréner Lukáš Daubner nasadil na štafetu pretekárky podľa výkonnosti od najlepšej po najhoršiu zo stredajších pretekov.

Na prvom úseku sa predstavila Mária Remeňová. Tej sa na strelnici podarilo vyhnúť trestnému kolu, pričom dobíjať musela v dvoch streľbách celkovo päťkrát. Štafetu odovzdala na 11. mieste. „Dalo sa so súperkami stíhať. Mala som tak perfektné lyže, že som ich dobiehala dolu kopcom. Na rovinke mi súperky uchádzali, ale dokázala som sa s nimi udržať v kontakte. V poslednom kole som cítila, že som v stredu išla vytrvalostné preteky,“ zhodnotila svoj výkon Mária Remeňová.

Na druhom úseku sa predstavila Aneta Smerčiaková, ktorá podala veľmi dobrý výkon. Na strelnici vybielila obe položky a ani raz nedobíjala. Priebežnú pozíciu slovenskej štafety navyše vylepšila o jedno miesto a odovzdávala na 10. priečke. „Vôbec som nepočítala s tým, že dám dve nuly. Veľmi ma to potešilo. Bežecky sa mi nešlo úplne zle, ale viem, že mám na viac,“ povedala po štafetových pretekoch Aneta Smerčiaková.

Tretí úsek mala na starosti Barbora Horniaková. Po streľbe v ľahu síce musela ísť do trestného okruhu, no na stojke všetky terče vybielila. Vďaka tomu posunula slovenskú štafetu na 9. miesto a v poslednom kole predbehla českú súperku. Odovzdávala tak na peknej 8. priečke. Po stiahnutí českej štafety z trate bolo jasné, že Slovenky skončia práve na 8. mieste. Šancu ešte dostala Barbara Skačanová, ktorá zvládla celých 2000 metrov, odstrieľala si v silnom vetre ležku s bilanciou 1+3 a rozhodcovia jej následne ukázali, že má svoju snahu ukončiť.

„Som hrdá na to, čo sme dnes predviedli. Keď som pokazila ležku, bolo mi to ľúto aj za dievčatá, ale potom sa mi to podarilo zachrániť tou stojkou. Nakoniec sme skončili ôsme, takže sme veľmi šťastné,“ zhodnotila Barbora Horniaková.

Mužská štafeta neprekvapila, Slovákov stiahli už v polovici

Mužská konkurencia bola o niečo bohatšia. Nastúpilo sedemnásť štafiet. Opäť sa čakal súboj Nemcov, Rusov a Nórov. To sa aj potvrdilo a kvôli mnohým chybám Nórov a pomalému behu Rusov sa radovali Nemci.

Slováci museli mať reálne očakávania, že v tejto štafete s mimoriadne mladým tímom nebudú mať veľké šance a bolo len otázkou času, kedy ich stiahnu z trate. Prví dvaja chlapci narodení v rokoch 2001 a 2002 nastúpili aspoň s tým, aby skúsili zabojovať s niektorou štafetou, ktorá by slabo bežala aj zle strieľala.

Damián Cesnek bol v prvom kole rýchlejší ako Moldavec, Čech aj Kazach, takže vôbec to nevyzeralo beznádejne. Už po prvej streľbe však šiel na dve trestné kolá, pričom nikto iný do trestného kola nešiel. Strata bola okamžite priepastná a v druhom kole sa dostala cez dve minúty. Hoci si už ďalšie trestné kolá po stojke nepripísal, znova potreboval všetky náboje a do cieľa prišiel na poslednom 17. mieste.

Nasledoval dorastenec Matej Gregor, ktorý bol v prvom kole najpomalší. V ľahu dobíjal dvakrát. Vtedy vedúci Nór sa už k nemu priblížil tak, že ak chcel ísť ešte do tretieho kola, potreboval dobrú stojku. No to sa vôbec nestalo. Ostali mu dva terče a rozhodcovia ho stiahli. Bola teda z toho posledná 17. priečka.

Kompletný report ženských a mužských štafetových pretekov nájdete na stránke slovenskybiatlon.sk. Program IBU Cupu v Osrblí pokračuje v sobotu rýchlostnými pretekmi žien aj mužov.