Anna, Alja, Helga, a Tanja. Štyri dievčatá, ktoré zažili prvú alebo druhú svetovú vojnu a zanechali svoje autentické svedectvo v denníkových zápiskoch.

bdnr frankovaV piatok 28. novembra sa s nimi môžete zoznámiť v banskobystrickom Bábkovom divadle na Rázcestí na premiére predstavenia Hviezdy sú tiché.

„V tomto roku si pripomíname smutné výročia prvej a druhej svetovej vojny. Už počas tohtoročnej Bábkarskej Bystrice sme sa venovali pripomínaniu minulosti cez projekt Začnite s vysťahovaním!, ktorý v kaštieli Radvanských obrazmi hovoril o Slovenskom národnom povstaní. A tak sme sa v tom rozhodli pokračovať. Veľmi často sme si pri jednotlivých výpiskoch vraveli, že čítame o súčasnej situácii, o súčasných ľuďoch,“ hovorí scenáristka a režisérka inscenácie Hviezdy sú tiché Monika Kováčová.

Pri študovaní podkladov, zápiskov a denníkov dievčat ju zasiahlo najmä to, že zachytávajú autentický pohľad dievčat vo veku od 9 do 17 rokov na premeny doby, ľudí, násilie, neznášanlivosť, extrémizmus, zlo ako také.

„Zanechali nám tie najintímnejšie slová, ktoré počas ich životov nesmeli byť vyslovené. Slová, pri ktorých cítime, že majú byť dnes počuté. Aby sa história prestala opakovať,“ dodáva Monika Kováčová.

bdnr Alja RachmanovovaPred(náška)stavenie Hviezdy sú tiché sú kolážou denníkov Anny Frankovej (1929, Frankfurt nad Mohanom, Nemecko – 1945, Bergen-Belsen, Nemecko), Alje Rachmanovovej – vlastným menom Galina Džuraginova (1898, Kasli, Rusko – 1991, Ettenhausen, Švajčiarsko), Tatiany Nikolajevny Savičevovej (25. január 1930, Gdov, Rusko – 1. júl 1944, Šatki, Rusko) a Helgy Weissovej (1929, Praha).

Dramaturgom inscenácie je Marián Pecko, hudba: Katarína Máliková a. h., scenár a réžia: Monika Kováčová.

Hrajú: Michaela Čillíková a. h., Eva Dočolomanská, Marianna Mackurová, Juraj Smutný, Mária Šamajová.

Lektorka: Viera Kováčová a. h., výprava: ateliéry BDNR pod vedením Kataríny Mažáryovej a Ivana Macková a. h.

Inscenácia vznikla vďaka finančnej podpore Nadácie Intenda. Projekt nadácie Najznámejšie denníky z vojny v rámci, ktorého vzniklo pred(náška)stavenie Hviezdy sú tiché, je určený prioritne pre stredné a vysoké školy. Reaguje na smutné ale aktuálne výročia prvej a druhej svetovej vojny. Cieľom projektu je upozorniť na memento a hrôzy vojny, na témy nadradenosti, rôznych druhov diskriminácie a neznášanlivosti a ich dopadov na formovanie celospoločenskej situácie, ako aj na neustálu potrebu obrany demokracie.

Hviezdy sú tiché… Domov, rodina, láska, striedanie režimov, neustále ohrozenie života. Odhodlanie a sila, ktoré nezávisia od veku a od krajiny. Slová, ktoré nesmeli byť vyslovené. Slová, ktoré majú byť počuté. Dnes. Všade. Aby sa história prestala opakovať…

Premiéra inscenácie Hviezdy sú tiché sa uskutoční v piatok 28. novembra o 19. hod. v Bábkovom divadle na Rázcestí v Banskej Bystrici. Repríza bude v stredu 10. decembra (19. hod.)