Do zlatej éry hudobných filmov pozýva v októbri Hudobné átrium Štátnej vedeckej knižnice v Banskej Bystrici.

Októbrové Kino Music ponúka hudobné filmové lahôdky Holiday Inn, Mladík s trumpetou a Elvis Presley: Roustabout. Vstup je voľný.

Streda 9. október – 16:00 h

Holiday Inn (USA, 1942, 100 min, titulky)

Film režiséra Marka Sandricha je príbehom tanečníka a speváka, ktorý si po odchode zo šoubiznisu otvorí vlastný podnik Holiday Inn. Stane sa najobľúbenejším v okolí. Vďaka hudbe Irvinga Berlina, speváckemu umeniu Binga Crosbyho a tanečnému majstrovstvu Freda Astaira,  patrí Holiday Inn k najlepším hudobným filmom všetkých čias. Bol ocenený Academy Awards za najlepšiu pôvodnú pieseň Biele Vianoce a nominovaný na Oscara za najlepší pôvodný scenár.

Streda 16. október – 16:00 h

Mladík s trumpetou (USA, 1950, 112 min, titulky)

Príbeh osamelého chlapca s trúbkou, ktorého talent láskyplnými radami rozvíja skvelý bluesman, nakrútil americký režisér maďarského pôvodu Michael Curtiz. Zúfalá snaha talentovaného chlapca nachádzať stále unikajúci vysoký tón, ktorý nosí v hlave, ale nie je schopný ho zahrať, ho dovedie až do náruče alkoholu. Skvelými hereckými výkonmi vo filme excelujú Kirk Douglas, Doris Day, Lauren Bacall a Hoagy Carmichael.  Douglasovu hru na trubku dubluje legendárny Harry Jame, no úžasný hlas Doris Day je autentický.

Streda 23. október – 16:00 h

Elvis Presley: Roustabout (USA, 1964, 100 min, titulky)

Elvis Presley v úlohe motorkára, ktorého dámy obdivujú pre jeho mužnosť.  Keď však vezme do rúk gitaru a rozbalí to, svojím speváckym  talentom si nielenže získa ženské  srdcia, ale zachráni aj podnik láskavej majiteľky od bankrotu. Scenár filmu, ktorý režíroval John Rich, bol nominovaný na Cenu spisovateľov Guild of America za najlepšie napísaný americký muzikál (autori scenára Allan Weiss, Anthony Lawrence). Filmový soundtrackový album bol jedným z najúspešnejších Elvisa Presley a dosiahol prvé miesto v Billboard Album Char.