Vo štvrtok 16. augusta sa v Banskej Bystrici začína tretí ročník multižánrového festivalu Prvý človek bol umelec, ktorý ponúka príťažlivý program v troch historických budovách Stredoslovenskej galérie v centre mesta, vo Vile Dominika Skuteckého, v Bethlenovom dome a v budove Pretória.

Festival Prvý človek bol umelec 3, ktorý sa koná od augusta do novembra 2018, otvorí vo štvrtok 16. augusta koncert Trio Szabó/Turcerová/Fiala. Zoskupenie mladých talentovaných muzikantov v zložení: Štefan Szabó (gitara), Michaela Turcerová (alt saxofón) a Ján Fiala (bicie nástroje, vibrafón) predstaví vlastné autorské kompozície a diela súčasných skladateľov alebo menej známych jazzových štandardov. Koncert v záhrade Vily Dominika Skuteckého sa začína o 18:30 h.  Koncertom sa však štvrtkový festivalový program nekončí. O 20:15 h si v záhrade môžete pozrieť tragikomédiu Štvorec (SE/DE/FR/DK, 2017, 142 min). Švédsky režisér Ruben Östlund vo filme skúma egoistický charakter i povýšenecké pokrytectvo súčasných západných spoločností, ktoré čelia zmätku jazykov, symbolov a hodnôt.

Festivalový štvrtok 23. augusta ponúka piknik, divadlo aj film. Piknik a hry v  unikátnej záhrade rodiny Skuteckých sa začína o 14:00 h a môžete si počas neho zahrať edukačné hry v stálej expozícii maliara Dominika Skuteckého. Deti čaká obľúbený Dominikov zábavný kufrík a potom o 17:00 h rozprávka Divočiny v podaní divadelného zoskupenia Odivo. Čarovná rozprávka bez slov a so živou hudbou, o obyčajnom Maxovi s neobyčajnou fantáziou, si iste podmaní nielen deti ale aj dospelých. Večer bude filmový. Nenechajte si ujsť výpravnú a zároveň meditatívnu sondu do duše vášnivého a komplikovaného výtvarného génia Paula Gauguina, ktorej dominuje strhujúci výkon Vincenta Cassela. Režisérom filmovej drámy Gauguin (FR, 2017, 102 min) je Edouard Deluc, premietanie v záhrade začína o 20:15 h.

Aj ďalší štvrtok, 30. augusta, bude filmový.  Best of Fest Anča 2018 ponúkne výber najlepších animovaných filmov z 11. ročníka Medzinárodného filmového festivalu Fest Anča, ktorý je zameraný na „animáky“ predovšetkým pre dospelého diváka. Premieta sa v záhrade Vily Dominika Skuteckého o 20:15 h.

V septembri festival pokračuje tanečným workshopom kontaktnej improvizácie, v ktorej najmenej dvaja tancujúci udržiavajú fyzický kontakt dotykom. Hra s prenášaním váhy. Workshopom, určeným nielen pre rodičov s deťmi, budú sprevádzať choreografka Katarína Rampáčková a violončelistka Milena Hrušovská. Workshop sa uskutoční v sobotu 1. septembra o 15:00 h. Treba prísť v pohodlnom oblečení a tiež sa treba nahlásiť vopred na p.r.manager@ssgbb.sk.

Milovníci výtvarného umenia – a diel Dominika Skuteckého zvlášť, sa môžu tešiť na výstavu dočasne zapožičaných malieb zo súkromných zbierok, ktoré obohatia stálu expozíciu umelca. Vernisáž výstavy Dominik Skutecký – Neznáme portréty II. bude 11. septembra o 17:00 h.

Rozprávka Divočiny v podaní divadelného zoskupenia Odivo bude pripravená vo štvrtok 23. augusta vo Vile Dominika Skuteckého.

Literatúru na festivale Prvý človek bol umelec 3 zastupujú autorské čítačky finalistov/finalistiek ceny Anasoft litera 2018 za najlepšiu prozaickú knihu vydanú v uplynulom roku. Konajú sa 26. septembra, 24. októbra a 21. novembra, vždy o 17:00 h.

Ďalší program festivalu sa koná v Bethlenovom dome a Pretóriu, kde na návštevníkov čakajú výstavy vizuálneho umenia, tematizované prednášky a rozmanité tvorivé dielne.

Vstup na všetky podujatia festivalu Prvý človek bol umelec 3 je voľný. Navyše, vždy 30 min. pred podujatím je zľavnené vstupné do Stálej expozície Dominika Skuteckého (len 0,50 eur).

Multižánrový festival Prvý človek bol umelec realizuje Stredoslovenská galéria  Banská Bystrica od roku 2016. Festival ponúka široký program v troch historických budovách galérie v centre Banskej Bystrice: vo Vile Dominika Skuteckého, v Bethlenovom dome a v budove Pretória. Cieľom festivalu je rozšíriť povedomie o súčasnom umení pre širokú verejnosť. Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, realizuje sa s finančnou podporou Mesta Banská Bystrica. Partnermi festivalu sú Anasoft litera, Artforum Banská Bystrica, Iné vízie SK, Kino v bazéne, Literárna bašta.

Viac info o festivale sa dozviete aj na Facebooku.