Štyri desaťročia a stále sú aktívni. Ich tvorba prešla nejednou zmenou, no zostali rozpoznateľní a nezameniteľní. Vnímaní viac v zahraničí než doma na Slovensku sa stali jednou z našich najoriginálnejších alternatívnych kapiel. Ľahká Múza.

Skupina Ľahká Múza oslávi svoje 40. výročie štúdiovou nahrávkou Piesne ticha, ktorej vydanie 24. apríla 2024 bude následne sprevádzané turné po slovenských mestách. Pripravené sú koncerty aj v zahraničí a vystúpenia na festivaloch. V sobotu 27. apríla sa Ľahká Múza „zastaví“ v banskobystrickej Záhrade.

Štartová pozícia skupiny Ľahká Múza sa začala datovať v roku 1984 v Strážovských vrchoch v štvorčlennom obsadení. V kapele prebiehali personálne zmeny a hudobný vývoj. Od roku 1990 z nej zostala len dvojica 677 (autorské kompozície, texty, gitara) a Gudrun (vokály), pričom v kapele hosťovali viacerí basgitaristi a od roku 2014 je ďalším stálym členom  basgitaristka iNOVA.

Ľahká Múza si prešla veľkým vývojom, jednotlivé albumy zachytávajú oscilácie medzi gitarovými a syntetizátorovými plochami, jednoduchými či orchestrálnymi rytmikami a rôznorodými hudobnými atmosférami.

O tom, aká cesta ich sprevádzala počas tých štyridsiatich rokov na scéne, hovorí speváčka Gudrun: „Kapela stojí na svojich základoch celý ten čas, ale vždy experimentovala s novými témami. A možno práve preto tá cesta viedla územiami nikoho. Občas osamelá, často dobrodružná a rozhodne nie nudná. Dala nášmu životu iskru a šmrnc. Lebo hudba a život sú u nás bytostne spletené do jedného celku.“

Po jedenástich rokoch od vydania albumu Byť tvojím zrkadlom prichádza kapela s novou štúdiovou nahrávkou Piesne ticha (Hevhetia v edícii Hev-Het tune). Album k 40-ke Ľahkej Múzy vychádza ako výpravný digipack s osemstranovým bookletom a súčasne digitálne aj na platforme Bandcamp. Vizuálnu stránku albumu si kapela navrhla sama, tak ako všetky predchádzajúce albumy.

Pri príležitosti 40. výročia a vydania nového albumu Piesne ticha sa Ľahká Múza sa počas svojho 40 & Piesne ticha tour predstaví v ôsmich kluboch a na dvoch festivaloch, kde zahrá nový koncertný program.

Turné začína v sobotu 27. apríla (19.00 h) v Záhrade CNK v Banskej Bystrici. Hudobným hosťom Múzy bude elektronická formácia Kvaskova. Vstupenky si môžete kúpiť tu.