Pätnásť vriec odpadu, nádherné divadlo hlavátky podunajskej aj rybársky letný tábor. V Stredoslovenskom múzeu sa všeličo udialo, stále sa niečo deje a bude diať.

Pätnásť vriec odpadu

V sobotu 22. apríla, ktorá patrila Dňu Zeme, si návštevníci Tihániovského kaštieľa, milovníci prírody, užili bohatý program zameraný na ochranu životného prostredia.  Ako uviedla PR manažérka Stredoslovenského múzea Dana Kurtíková, boli to aktivity, ktoré v múzeu nie sú dostupné každý deň.

„Zaujímavosťou bol ekomerač s priemerom tri a pol metra, ktorý po zodpovedaní jednoduchých otázok zmeral ekologickú stopu každému záujemcovi. Záhrada pred Tihányiovským kaštieľom patrila viacerým zaujímavým aktivitám. Najmenší návštevníci sa naučili recyklovať odpad, sadiť vlastnú rastlinku a jednoduchou hravou formou si vysvetlili niektoré problémy životného prostredia. Veľmi dôležitou aktivitou bolo čistenie brehov Hrona.“

Stredoslovenské múzeum (SSM) sa prostredníctvom svojich podujatí dlhodobo snaží poukázať na ekologické problémy. Prostredníctvom prednášok a aktivít dáva tipy, ako hľadať riešenia a prírode pomôcť. V týchto aktivitách bude pokračovať aj naďalej. Napríklad spomenutý ekomerač si návštevníci Tihányiovského kaštieľa môžu vyskúšať takmer do konca júna. Okrem toho, v priebehu celého roka múzeum pripravuje atraktívne výstavy a vzdelávacie podujatia s prírodnou a ekologickou tematikou a spolu s nimi aj množstvo obľúbených aktivít, podujatí, tvorivých dielní a vzdelávacích programov.

„Rieka Hron je pre naše mesto aj región životodarnou silou. Navyše je aj dôležitým symbolom a miestom, ktoré radi navštevujeme. Jej vody i okolie žijú pestrým a vzácnym živočíšstvom a rastlinstvom. Súčasné znečistenie Hrona a jeho brehov sa nám nielenže nepáči, ale nás aj veľmi trápi. Deň Zeme v Stredoslovenskom múzeu sme preto venovali čiastočne aj upratovaniu našej rieky. Pätnásť vriec plných plastového odpadu, starých nepotrebných vecí, kobercov či pneumatík je dôkazom toho, že v tejto činnosti treba pokračovať. Chceli by sme vyzvať verejnosť k čisteniu brehov Hrona, kdekoľvek to bude možné,“ vyzýva riaditeľ múzea a zároveň tajomník Mestskej organizácie Slovenského rybárskeho zväzu Marcel Pecník.

Nádherné divadlo hlavátky podunajskej

Na jeseň minulého roka SSM rozšírilo svoje vzdelávacie programy o rybársky krúžok, v ktorom spolupracuje s miestnym rybárskym zväzom. Deti a mládež, pod odborným dozorom skúsených rybárov, si v krúžku prídu na svoje vďaka atraktívnemu programu, výletom a zbieraniu rybárskych skúseností priamo v teréne.

„Najväčšou odmenou pre nás a deti z rybárskeho krúžku, práve za čistenie brehov Hrona na Deň Zeme, bolo autentické pozorovanie neresenia hlavátky podunajskej. Niečo také výnimočné ako „svadobný tanec“ tejto vzácnej ryby vidíte, ak máte šťastie, len párkrát za život. Hlavátka je nazývaná kráľovnou slovenských riek. Ide o lososovitú rybu, ktorá si pre svoj život aj plodenie potomstva vyberá naozaj čisté vody. Hron je, ako sme sa presvedčili, stále takým tokom, preto aktivity na jeho čistenie, ochranu majú veľký význam.  Na jeseň tohto roku budú pri Banskej Bystrici aj Majstrovstvá sveta v love rýb muškárením. Za krásnymi zážitkami k nám príde veľa ľudí zblízka i ďaleka. Ukážme a požičajme im na krátku chvíľu náš Hron čistý a tak si ho aj stále udržiavajme. On nám to stonásobne vráti, aj keď nemusí,“ hovorí Marcel Pecník.

S udicou do tábora

Deti od osem do pätnásť rokov, ktorých pritiahlo rybárčenie, sa môžu tejto záľube venovať aj počas letných prázdnin v rybárskom dennom tábore. Koná sa hneď na začiatku prázdnin, od 3. do 7. júla na Badínskom rybníku. Náplňou štvordenného tábora, ktorý SSM organizuje v spolupráci s Mestskou organizáciou Slovenského rybárskeho zväzu v Banskej Bystrici, je spoznávanie prírody aj rybolovných techník, rozoznávanie druhov rýb, rozvíjanie praktických zručností a ekologického správania. Nebudú chýbať ani rôzne súťaže.  Záujemcovia  o tábor, okrem chuti k rybárčeniu, budú potrebovať rybársku výstroj a platný rybársky lístok. Viac informácií a kontakt na prihlásenie: beno@ssmuzeum.sk, 048 / 410 33 76, 0903 480 268 (Ján Beňo).