Z prvého a ani druhého kola voľby generálneho prokurátora na 8. schôdzi NR SR nevzišlo meno víťaza, ktorý sa ujme postu šéfa úradu. Nesúdržnosť koalície má za následok, že stoličku najvyššieho postu generálnej prokuratúry obsadí jej nový, prípadne staronový vlastník, najskôr až v decembri. Obsadí ju nakoniec už v prvom kole odpísaný Banskobystričan Ján Hrivnák?

V prvom kole volieb sa 28 poslancov SDKÚ-DS nakoniec nerozhodlo nasledovať svojich pravicových kolegov v podpore Evy Mišíkovej a postavilo vlastného kandidáta – Jána Hrivnáka, žijúceho spolu s rodinou v meste pod Urpínom. Pokusy koalície kráčať jednotnou cestou sa tak aj naďalej podobajú na veľkú frašku a končia fiaskom. Dalo sa očakávať, že druhé kolo voľby nedopadne ináč, čo sa nakoniec aj potvrdilo. Poslanci SDKÚ Mišíkovú odmietajú, no zároveň svoje hlasy nie sú ochotní odovzdať ani v prospech Trnku – keď už nič iné, aspoň súdržnosť koalície v myšlienke zmeny generálneho prokurátora naďalej žije.
Stredo-pravej vládnej väčšine, prahnúcej po zmene na toľkokrát spomínanom poste, sa javí ako jediné logické východisko nájdenie iného kandidáta, ktorý bude pochuti všetkým štyrom stranám. Pravdepodobnejšie je však to, že na nasledujúcich stretnutiach koalície nebude primárnym cieľom hľadanie nového kandidáta, no presviedčanie zvyšných troch strán hlasujúcich za Mišíkovú o kvalitách Hrivnáka, ktorý sa tak možno ešte prihlási o slovo. To však bude mimoriadne náročné, keďže ani v SDKÚ nie sú jednotní, a Radičovej kandidáta niektorí jej členovia volili len zo súdržnosti k strane. Popravde, práve predsedovi strany Dzurindovi by na poste vyhovoval najviac práve Trnka, ktorý pred jeho pochybnými finančnými ťahmi dokázal stiahnúť oponu. Hlasy pre Hrivnáka bude ťažké získať aj zo strany KDH. Tá má neoficiálne na Banskobystričana ťažké srdce. Dôvodom je to, že Hrivnák v minulosti obžaloval bývalého starostu Rače a zároveň nominanta KDH Pavla Bielika z korupcie. Stavanie 50-ročného Hrivnáka do úlohy oficiálneho kandidáta aj v decembrovej voľbe je však zatiaľ len teoretizovanie.
Stále však platí rovnaká pesnička ako pred prvým kolom volieb, kedy sa Iveta Radičová nechala počuť, že v prípade zvolenia Trnku podá demisiu. Jej ,,slobodná vôľa“ tak vyznieva ako vážna vyhrážka, ktorá by v prípade naplnenia mala za následok pád vlády, a to by predsa koalícia nechcela. Skôr či neskôr sa zrejme opäť stane tak, ako chce premiérka. Tá ma hraním na tie správne tóny koalíciu očividne pevne vo svojich rukách – aspoň pre tentokrát. Určite bude zaujímavé sledovať, či si vydupe aj hlasy koaličných partnerov pre Hrivnáka.
Chuťovka z priebehu voľby:
Pozri koho volím
Vlnu pobúrenia v parlamente zodvihlo aj fotografovanie vlastných hlasovacích lístkov samotnými poslancami. Strana Smer bola pobúrená tým, že hlasovanie je tajné a takáto činnosť je v rozpore s jej pravidlami. Ako však výstižne poznamenal predseda parlamentu Sulík, časť týchto pravidiel tajné hlasovanie len umožňuje, zároveň ho však neprikazuje. Z toho vyplýva, že aj keď je možno takéto počínanie zvláštne a z pohľadu dohody o akceptácii tajného hlasovania aj nekorektné, nie je to zakázané a poslanec tak z vlastnej vôle urobiť môže. O tom, prečo tak urobili len poslanci strany SaS, aj keď k tomu podľa slov predsedu strany neboli nútení, je však už otázne. Pýtať by sme sa skôr mohli, či si tento čin zaslúži pozornosť. Strana Smer však zrejme pochopila, že aj napriek nesynchrónnemu počínaniu si koalície, kandidát opozície neprejde, a tak dianie vo voľbách generálneho prokurátora používa klasicky už len na očiernenie a zdôraznenie nefunkčnosti koalície, s obľubou nazývanej stredo-pravý zlepenec.