Jubilejný piaty ročník festivalu Hradné Huky sa uskutoční na nádvorí hradu Slovenská Ľupča už počas najbližšieho víkendu.

hradne hukyPrvý festivalový deň, sobota 3. septembra nesie názov Zahraj mi gajdoško. Počas tohto dňa bude prvý koncert odohraný podvečer o 16.30 hod, krátko na to, o 17-tej hodine je naplánovaný koncert kapely z Nemecka, ktorá nesie názov Claymore pipes and drums.

Návštevníci podujatia sa môžu tešiť aj na koncert chorvátskej skupiny Veja. Približne o 18.15 hod, vystúpi Pacora trio, ktorého hudba je postavená na prelínaní jazzu a folklóru. Pacora trio doplní poľský hráč na gajdy, Przemek Wavryzniak a Lindsay Davidson. Záver sobotného dňa bude patriť Brnenskému rozhlasovému orchestru ľudových nástrojov.

Festivalový deň počas nedele bude niesť názov Gajdošská muzička. Nádvorie na hrade však v nedeľu ožije už o 14-tej hodine, kedy vystúpi detský folklórny súbor Dratvárik, ktorý bol v obci Slovenská Ľupča založený v roku 1986.  Poobede na hrade opäť zaznie aj hudba skupiny Veja a Claymore pipes and drums. Krátko po 15-tej hodine uzatvorí dvojdňový festival orchester Jána Berkyho Mrenicu ml., Diabolské husle.

V prípade nepriaznivého počasia budú všetky koncerty odohrané v Mestskom kultúrnom stredisku Slovenská Ľupča. V okolí hradu organizátori, cult – E Európska kultúra (občianske združenie) a Jana (umelecká agentúra) počas festivalu pripravili aj atrakcie pre deti. Na prehliadku bude dostupný tiež celý areál hradu.