Po minuloročnom úspechu s oživením amfiteátra v Banskej Bystrici sa tretí ročník multižánrového festivalu ROCKSCAPE znova uskutoční v týchto kultových priestoroch. Festival bude aj tento rok hostiť významné hudobné mená nielen zo Slovenska, ale aj Nórska či Rakúska. Jedným z headlinerov bude jednoznačne slovenská stálica Horkýže Slíže, ktorá sa v Banskej Bystrici naposledy predstavila pred dvomi rokmi.

Horkýže Slíže vznikli 4. novembra 1992 v Nitre. Jej štýl sa postupne s vydávaním albumov menil, od tvrdého rocku s humornými textami, neskôr na soft rock. Všeobecne sa dá klasifikovať aj ako comedy rock, býva tiež označovaný ako naivný punk. Ich najväčšie hity pozná celé Slovensko a nepochybne obleteli aj našich západných susedov v Českej republike. Ich recesistickú tvorbu určite netreba predstavovať a najväčšie hity odpália aj v rámci svojej premiéry na banskobystrickom amfiteátri, kde hrajú 20. júna vo večerných hodinách.

[youtube EOXK4HEmzCA 640 390]

Festival sa oproti minulému ročníku skracuje na dvojdňový, čo však neznamená, že divák príde o hudobný zážitok. Naopak, tento ročník bude práve oveľa intenzívnejší a bohatší, a nie len o hudobný program. Organizátori pripravujú okrem kvalitnej hudby aj sprievodné aktivity. Návštevníci sa budú môcť kreatívne realizovať v rámci tvorivých výtvarných dielní s hudobnou tematikou a plánované sú aj iné novinky, ktoré spríjemnia festivalový pobyt.

ROCKSCAPE_2015_plagat_MO úvodné slová sa v piatok od 18:00 postará bizarné súrodenecké duo Vrbovskí Víťazi, hrajúce takzvaný priemyselný folklór na vlastnoručne vyrobených hudobných nástrojoch, využívajúcich napríklad komponenty z toaletných splachovačov. Domácu scénu bude zastupovať elektro-funk-rocková kapela Humanoid a svetovú premiéru si na festivale zažije hviezdna chlapčenská formácia Chybné vzory (ex Sto Múch). Okrem domácich interpretov sa na dvoch pódiách vystrieda stálica tohto festivalu, prešovská kapela Chiki Liki Tu-A a tradične výborné koncertné vystúpenia ponúknu aj Puding Pani Elvisovej, Bad Karma Boy, či Zlokot. Jedinečný bude aj spoločný koncert skupiny Para a rómskeho hudobného telesa Sendreiovci.

Sobotná dramaturgia už bude venovaná výhradne gitarovej hudbe a návštevníkom bude už od štvrtej hodiny popoludní servírovaná skvelá hudobná produkcia. Tradičný začiatok druhého koncertného dňa majú už niekoľko rokov na starosti vtipní učitelia z Hudobno-tanečného štúdia vo Zvolene a ich zverenci – mladé hudobné a spevácke talenty. Nasledovať budú skvelé mladé kapely ako sú From Our Hands, Millhouse, punkoví Shadow of Television, tanečná rockabilly zábavka Vaudeville, domáci Hard To Say, alebo mená, ktoré určite netreba zvlášť predstavovať – Horkýže Slíže, Zóna A, alebo legendárny Grexabat.

Spestrením programu je aj účasť vzácnych zahraničných hostí. Pozvanie prijala úspešná rakúska pätica Freiraum 5 a nórska rock’n’rollová senzácia The Carburetors s jedinečnou pódiovou show. Podľa slov organizátora bolo dosť náročné práve túto kapelu dostať do Banskej Bystrice, keďže sú v Európe veľmi žiadaní, najmä v letnej festivalovej sezóne. Práve preto by si priaznivci dobrej živelnej hudby nemali tento koncert nechať ujsť.

Festival ROCKSCAPE 2015 tak okrem tradičnej dobrej nálady a kvalitnej hudby ponúka plnohodnotný program.  Lístky na festival za predpredajovú cenu je možné zakúpiť v Informačnom centre na Radnici v Banskej Bystrici a v sieti predpredaj.sk.