Výrazné zmeny v kádri tímu HC ’05 Banská Bystrica, keď klub opustilo hneď šesť hráčov, nenechali chladnými členov Fan klubu Neusohl Supporters. Tí dnes manažmentu „baranov“ napísali otvorený list, ktorého plné znenie vám prinášame.

foto: BBonline.sk (nie je súčasťou listu)

Vážení predstavitelia, vedenie HC 05 Banská Bystrica

Fan klub Neusohl Supporters Banská Bystrica sa vzhľadom na posledné udalosti v A – tíme rozhodol bojkotovať najbližší zápas v Martine a protestovať tichou formou v najbližšom domácom dueli so Skalicou. Chceme takto vyjadriť nespokojnosť s dlhodobými krokmi vedenia klubu HC 05 Banská Bystrica. Posledné roky chýba banskobystrickému hokeju koncepcia, tvár a duch mužstva.

Pri príchode hokejistov z kanadsko-americkej NHL ste ako predstavitelia klubu argumentovali, že hráči zo zámoria prišli do Banskej Bystrice nielen kvôli fanúšikom, ale aby pomohli v rozvoji mladých hráčov. Nerozumieme teda, prečo sú dnes niektorí mladíci degradovaní do prvej hokejovej ligy. Pred sezónou ste totiž deklarovali, že prvoradým cieľom je zabudovávanie mladých hráčov do prvého mužstva. Zdôrazňovali ste, že ide o dlhodobý cieľ, na ktorý potrebujeme čas. Dôraz ste kládli na zlepšovanie mužstva a postup do play-off. Verili ste pritom, že sa dočkáte spolu s mužstvom podpory, že novotvoriaci sa tím bude hrať v prajnej atmosfére a vy budete chcieť divákov hokejom zabaviť a potešiť čo najväčším počtom víťazstiev. My fanúšikovia sme boli trpezliví i vďační, fandili sme aj keď výsledky a výkony neboli presvedčivé. Vaše tvrdenia o rozvoji našich mladých hokejistov sa v kontexte súčasných krokov javia ako bezpredmetné. Nesúhlasíme ani s vyjadrením generálneho manažéra Vlastimila Plavuchu o rozčarovaní jednotlivcov, ktoré odznelo v médiách, pretože politika klubu sa dlhodobo nepozdáva nielen nášmu fan klubu, ale i veľkej väčšine ľudí, ktorým záleží na banskobystrickom hokeji.

Hlavná koncepcia A – mužstva sa neustále mení a preto je napredovanie nášho klubu prakticky nemožné. Hráči, ktorí nakrátko nastúpili v našom drese nedostali možnosť poriadne preukázať svoje možnosti a limity. Dôvody nášho avizovaného bojkotu sú teda dlhodobé a pretrvávajúce, čo je znepokojivé.

Napriek týmto postojom chceme vyjadriť plnú podporu našim hráčom. Veríme, že pochopia neúčasť fan klubu na zápase v Martine, kde sme boli posledné roky takmer ako doma a tiež komornú atmosféru na nadchádzajúcom domácom zápase so Skalicou. Sami určite vedia v akej situácii sa nachádza hokej v Banskej Bystrici.

Zároveň by sme chceli poďakovať Robertovi Slipčenkovi, Jurajovi Petrovi, Tomášovi Zigovi, Petrovi Kopeckému, Petrovi Novajovskému a Michalovi Stykovi za obetavé a srdečné výkony v našom drese. Nesmierne nás mrzí, že ich na banskobystrickom zimnom štadióne v najbližšej dobe (niektorých už pravdepodobne nikdy) neuvidíme. Tešíme sa na Sergeja Chorošuna, ktorý naše farby hájil už minulú sezónu a chceme aby vedel, že naše kroky nie sú namierené proti nemu, ale proti ľuďom ktorí stále iba hovoria, sľubujú a tvária sa že im záleží na hokeji, avšak opak je pravdou.

Hokej sa odjakživa hrá pre ľudí (aspoň podľa športovej logiky, ktorá mnohokrát hlavne na Slovensku zlyháva). Dúfame, že vedenie HC 05 si uvedomí, kde tkvie problém, ktorý netrápi len banskobystrický hokej. Ľudí zo zimných štadiónov ubúda a hrozí, že profesionálna liga sa na Slovensku onedlho neuživí. Aj vďaka výkrikom niektorých jednotlivcov z vedení klubov sa mnoho ľudí na zimné štadióny nevráti…

V Banskej Bystrici 17.1 2013, Členovia Fan klubu Neusohl Supporters Banská Bystrica.“