Stredoslovenské múzeum pozýva na jesenné pokračovanie podujatia Čo sa skrýva v depozite do Matejovho domu. Už najbližší utorok 18. októbra o 17-tej hodine objasní historik Stredoslovenského múzea Filip Glocko záhady pokálu richtára Glabitsa.

plagát_Čo_sa_skrýva_v_depozite_10_2016Po archeológovi Martinovi Kvietkovi, numizmatikovi Petrovi Račkovi, historikovi Vladimírovi Sklenkovi, kustódovi Vladimírovi Klemaničovi a riaditeľovi SSM Romanovi Hradeckom, prevezme symbolickú štafetu historik Filip Glocko, ktorý porozpráva o tom, že aj v  Banskej Bystrici platilo staré známe – remeslo má zlaté dno.

V zbierkach Stredoslovenského múzea môžete nájsť aj vzácnu kolekciu zlatníckych výrobkov z dielne známeho zlatníka a majstra filigránu Samuela Libaya. Jeho práce sú dôkazom poctivej remeselnej prípravy, ukážkou jeho zručnosti a zlatníckeho majstrovstva, ale aj schopnosti umeleckého pozorovania.

V zbierke zlatníckych predmetov od Libaya zaujíma popredné miesto tzv. Glabitsov pokál. Pozlátený pokál zo striebra bol darom Bystrických mešťanov richtárovi Jozefovi Glabitsovi v roku 1835 pri príležitosti jeho tretieho znovuzvolenia do úradu mešťanostu. Pokál predstavuje unikátnu zlatnícku prácu tepaného, liateho a rytého pozláteného striebra.

„Záhady späté s pokálom richtára Glabitsa objasní už tento utorok historik Stredoslovenského múzea – Filip Glocko pri šálke voňavej kávy,” pozýva riaditeľ SSM Roman Hradecký na stretnutie v príjemnej atmosfére historickej budovy Matejovho domu počas sychravých jesenných dní.